Přihlásit

Ochránci jásají. Do hor se vrátil rys (Chomutovský deník)

Našly se jeho stopy i trus. Po vlkovi jde o návrat další šelmy.

Chomutovsko
Naprostou senzaci vyvolala loni zpráva, že se do Krušných hor vrátili vlci. Ani ne o rok později se hlásí o pozornost další šelma, tentokrát kočkovitý rys ostrovid.
Ekologové do něho vkládají velké naděje, doufají, že pomůže rozšířit populaci v celé střední Evropě.
Rezatá šelma se momentálně pohybuje v západní části Krušných hor a kolem Doupovských hor.
"Zatím ale nemůžeme mluvit o celé populaci, nemáme potvrzeno více jedinců," říká Štěpánka Kadlecová z Hnutí Duha, které rysy dlouhodobě sleduje. Podle Kadlecové má v Krušných horách šelma ideální zázemí. "Lebedí si ve skalnaté krajině, která je v podstatě na celém území Krušných hor," doplňuje.
Zmínka o možném zabydlení rysa v Krušnohoří se objevila už v létě 2016, kdy ho vyfotil náhodný turista. Ale od té doby jakoby se po něm slehla zem. Až do letošního pozdního podzimu. "Během monitoringu vlků jsme narazili na místo, kde nás napadlo, že by se rysům mohlo líbit. K našemu obrovskému překvapení tam hned druhý den skupina dobrovolníků našla rysí stopu," vypráví Kadlecová.
Kromě otisků tlap našli dobrovolníci v lese i trus, čímž se výskyt rysa potvrdil. "Ten posíláme na genetické rozbory a z nich se dozvíme, odkud šelma pochází," upřesňuje Kadlecová. Z trusu také odborníci zjistí, čím se rysi v Krušných horách živí. Nejčastěji by to měl být srnec, ale poradit si dokáží dokonce i s přemnoženými divočáky.
Zabydlení rysa v Krušnohoří není jen dobrou zprávou pro fanoušky velkých koček, ale především pro zoology a ochránce přírody z celé republiky.Ti totiž do krušnohorské populace vkládají velká očekávání. "Výskyt rysa ostrovida v Krušných horách nám dává naději, že se šelmám daří procházet krajinou a zajistí se propojení i s šumavskou populací a také s dalšími ve středoevropském prostoru," říká koordinátorka programu Rysí hlídky Josefa Volfová.
Kontakt s dalšími rysy by zamezil genetickým poruchám, ke kterým u menších populací tím, že se jedinci kříží mezi sebou, často dochází.
Ohroženi jsou tím i rysi na Šumavě. "Pokud se to propojení nepodaří, je jejich budoucnost nejistá," doplňuje Volfová. Ke geneticky stabilní populaci je dle výzkumů potřeba alespoň pět stovek jedinců stejného druhu, na Šumavě jich žije přibližně sedm desítek.

POMOHOU FOTOPASTI
Jak moc je migrační trasa funkční a zda se tu krušnohorskému rysovi líbí natolik, aby se k němu přidali další, začnou zjišťovat v tomto zimní období dobrovolníci ze zmíněných Rysích hlídek. "Umisťujeme fotopasti, snažíme se nalézt stopní dráhy," popisuje Kadlecová.
Pokud se chcete zapojit do stopování šelem i vy, můžete zaslat fotky podezřelé kořisti či stop. Více se dozvíte na www.selmy.cz.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Lesnictví

Aktualizováno. Stát by měl letos uvolnit na pomoc vlastníkům lesů kvůli kůrovcové kalamitě podle sněmovního petičního výboru nejméně tři miliardy korun. Členové výboru to doporučili...

Cena lesů za časů kůrovce

Cena lesů za časů kůrovce

Lesnictví

Od roku 2018 se začínají objevovat informace, že by se někteří vlastníci lesa mohli pod tlakem problémů s kůrovcem začít zbavovat lesa pod cenou. Podle...

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Lesnictví

Aktualizováno. Ministerstvo zemědělství možná dostane pravomoc zasahovat v případě mimořádných situací nad rámec zákona hospodaření s lesy s cílem co nejvíce omezit škody. Vláda na...

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Lesnictví

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby