Přihlásit

Nedaleko Zlína se našla další čtyři mrtvá divoká prasata (Mladá fronta DNES)

ZLÍNSKO
Další čtyři mrtvá divoká prasata našli lidé přes víkend na Zlínsku mimo ohrazenou zónu s výskytem afrického moru prasat. Zatím není jasné, zda jsou zvířata nakažená. Rozbory by to měly říci zítra nebo pozítří. Těla kanců ležela v Horní Lhotě, Zádveřicích, Lukově a ve zlínské části Mladcová.
Bylo to jen pár týdnů poté, co myslivci objevili u Lípy a Kudlova sedm mrtvých kanců s africkým morem, což znamenalo první výskyt nákazy mimo zónu, která je oplocená pachovými a elektrickými ohradníky.
"V době říje divokých prasat dochází k jejich zvýšené migraci a nákaza se může roznést po okolí. Zatím ale byly všechny nálezy v červené zamořené zóně na Zlínsku," přiblížil ředitel zlínské pobočky Státní veterinární správy František Mahdalík. Podle něho není jisté, zda poslední nalezená prasata pošla na nákazu morem. Příčiny mohly být jiné, například srážka s autem či jiná onemocnění. "Pokud by rozbory byly pozitivní, museli bychom novou situaci projednat a zvážit, zda bychom nezakázali malochov domácích prasat i v obcích, kde byla zvířata nalezena," nastínil Mahdalík.
Toto opatření už na podzim potkalo na čtyřicet obcí a měst v zamořené zóně na Zlínsku, do konce ledna musejí lidé udělat zabijačky v Lípě či Zlíně-Kudlově.
Letos bylo nalezeno zatím šest mrtvých divočáků, první dva leželi v Kostelci a Trnavě. Nemocní nebyli. Loni na Zlínsku pošlo 374 kanců, asi polovina z nich na africký mor.
Veterináři tento týden upřesní nařízení, zda v Lípě a okolí úplně zakáží, nebo jen omezí odstřel divokých prasat, aby se neplašila a nemohla roznášet nákazu po okolí. Ve hře je také opětovné nasazení policejních odstřelovačů, ovšem zřejmě ne do ohrazené zóny.

Fakta Zemědělci musí z polí odstranit zbytky plodin Zemědělské podniky, které nesměly kvůli africkému moru prasat sklízet úrodu, musejí do konce ledna zlikvidovat zbytky plodin na polích, a to jejich odstraněním nebo rozbitím. Poté jsou povinny postarat se i o dezinfekci půdy. Po splnění uvedených opatření pak budou moci podniky s polnostmi, na kterých musely do konce roku udržovat nesklizenou úrodu, nakládat podle svého uvážení. Nesklizené plodiny sloužily jako úkryt pro divoká prasata. Na základě mimořádných veterinárních opatření musely zůstat na ploše 117,82 hektaru, kterou spravují společnosti Plemenářské služby, Družstvo Zádveřice-Raková, Fytos, zemědělská obchodní a Agrodelta. (ČTK)

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál
Nová účinná a jednoduchá metoda asanace kůrovcového dříví

Nová účinná a jednoduchá metoda asanace kůrovcového dříví

Lesnictví

Kůrovcová kalamita postavila vlastníky lesa před problém, jak efektivně asanovat velké objemy kůrovcem napadeného dříví. Jako vhodná metoda zejména pro menší a střední vlastníky lesů...

Čti dál
Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Lesnictví

KŮROVCOVÉ INFO v souvislosti s nárůstem odchytů kůrovců na mnoha lokalitách v ČR přichází s novými nádobkami na kůrovce, jejichž objem bude lépe korespondovat s...

Čti dál
Zbylé prostředky z kompenzací zemědělcům by mohly jít na boj se suchem a kůrovcem

Zbylé prostředky z kompenzací zemědělcům by mohly jít na boj se suchem…

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tanku navrhují, aby finanční prostředky, které nebyly vyčerpány z vyčleněných prostředků na odškodnění zemědělců za sucho v roce 2017, byly využity pro rychlou...

Čti dál

21°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 68%

Vítr: 22.53 km/h

  • 17 Čec 2018 21°C 14°C
  • 18 Čec 2018 22°C 16°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby