Přihlásit

Nedaleko Zlína se našla další čtyři mrtvá divoká prasata (Mladá fronta DNES)

ZLÍNSKO
Další čtyři mrtvá divoká prasata našli lidé přes víkend na Zlínsku mimo ohrazenou zónu s výskytem afrického moru prasat. Zatím není jasné, zda jsou zvířata nakažená. Rozbory by to měly říci zítra nebo pozítří. Těla kanců ležela v Horní Lhotě, Zádveřicích, Lukově a ve zlínské části Mladcová.
Bylo to jen pár týdnů poté, co myslivci objevili u Lípy a Kudlova sedm mrtvých kanců s africkým morem, což znamenalo první výskyt nákazy mimo zónu, která je oplocená pachovými a elektrickými ohradníky.
"V době říje divokých prasat dochází k jejich zvýšené migraci a nákaza se může roznést po okolí. Zatím ale byly všechny nálezy v červené zamořené zóně na Zlínsku," přiblížil ředitel zlínské pobočky Státní veterinární správy František Mahdalík. Podle něho není jisté, zda poslední nalezená prasata pošla na nákazu morem. Příčiny mohly být jiné, například srážka s autem či jiná onemocnění. "Pokud by rozbory byly pozitivní, museli bychom novou situaci projednat a zvážit, zda bychom nezakázali malochov domácích prasat i v obcích, kde byla zvířata nalezena," nastínil Mahdalík.
Toto opatření už na podzim potkalo na čtyřicet obcí a měst v zamořené zóně na Zlínsku, do konce ledna musejí lidé udělat zabijačky v Lípě či Zlíně-Kudlově.
Letos bylo nalezeno zatím šest mrtvých divočáků, první dva leželi v Kostelci a Trnavě. Nemocní nebyli. Loni na Zlínsku pošlo 374 kanců, asi polovina z nich na africký mor.
Veterináři tento týden upřesní nařízení, zda v Lípě a okolí úplně zakáží, nebo jen omezí odstřel divokých prasat, aby se neplašila a nemohla roznášet nákazu po okolí. Ve hře je také opětovné nasazení policejních odstřelovačů, ovšem zřejmě ne do ohrazené zóny.

Fakta Zemědělci musí z polí odstranit zbytky plodin Zemědělské podniky, které nesměly kvůli africkému moru prasat sklízet úrodu, musejí do konce ledna zlikvidovat zbytky plodin na polích, a to jejich odstraněním nebo rozbitím. Poté jsou povinny postarat se i o dezinfekci půdy. Po splnění uvedených opatření pak budou moci podniky s polnostmi, na kterých musely do konce roku udržovat nesklizenou úrodu, nakládat podle svého uvážení. Nesklizené plodiny sloužily jako úkryt pro divoká prasata. Na základě mimořádných veterinárních opatření musely zůstat na ploše 117,82 hektaru, kterou spravují společnosti Plemenářské služby, Družstvo Zádveřice-Raková, Fytos, zemědělská obchodní a Agrodelta. (ČTK)

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno. Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s...

PF 2019

PF 2019

Lesnictví

Všem čtenářům Silvaria, Lesnické práce a Světa myslivosti přejeme příjemně prožité Vánoce, hodně zdraví a spokojenosti v osobním i pracovním životě v roce 2019 a...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby