Přihlásit

Nedaleko Zlína se našla další čtyři mrtvá divoká prasata (Mladá fronta DNES)

ZLÍNSKO
Další čtyři mrtvá divoká prasata našli lidé přes víkend na Zlínsku mimo ohrazenou zónu s výskytem afrického moru prasat. Zatím není jasné, zda jsou zvířata nakažená. Rozbory by to měly říci zítra nebo pozítří. Těla kanců ležela v Horní Lhotě, Zádveřicích, Lukově a ve zlínské části Mladcová.
Bylo to jen pár týdnů poté, co myslivci objevili u Lípy a Kudlova sedm mrtvých kanců s africkým morem, což znamenalo první výskyt nákazy mimo zónu, která je oplocená pachovými a elektrickými ohradníky.
"V době říje divokých prasat dochází k jejich zvýšené migraci a nákaza se může roznést po okolí. Zatím ale byly všechny nálezy v červené zamořené zóně na Zlínsku," přiblížil ředitel zlínské pobočky Státní veterinární správy František Mahdalík. Podle něho není jisté, zda poslední nalezená prasata pošla na nákazu morem. Příčiny mohly být jiné, například srážka s autem či jiná onemocnění. "Pokud by rozbory byly pozitivní, museli bychom novou situaci projednat a zvážit, zda bychom nezakázali malochov domácích prasat i v obcích, kde byla zvířata nalezena," nastínil Mahdalík.
Toto opatření už na podzim potkalo na čtyřicet obcí a měst v zamořené zóně na Zlínsku, do konce ledna musejí lidé udělat zabijačky v Lípě či Zlíně-Kudlově.
Letos bylo nalezeno zatím šest mrtvých divočáků, první dva leželi v Kostelci a Trnavě. Nemocní nebyli. Loni na Zlínsku pošlo 374 kanců, asi polovina z nich na africký mor.
Veterináři tento týden upřesní nařízení, zda v Lípě a okolí úplně zakáží, nebo jen omezí odstřel divokých prasat, aby se neplašila a nemohla roznášet nákazu po okolí. Ve hře je také opětovné nasazení policejních odstřelovačů, ovšem zřejmě ne do ohrazené zóny.

Fakta Zemědělci musí z polí odstranit zbytky plodin Zemědělské podniky, které nesměly kvůli africkému moru prasat sklízet úrodu, musejí do konce ledna zlikvidovat zbytky plodin na polích, a to jejich odstraněním nebo rozbitím. Poté jsou povinny postarat se i o dezinfekci půdy. Po splnění uvedených opatření pak budou moci podniky s polnostmi, na kterých musely do konce roku udržovat nesklizenou úrodu, nakládat podle svého uvážení. Nesklizené plodiny sloužily jako úkryt pro divoká prasata. Na základě mimořádných veterinárních opatření musely zůstat na ploše 117,82 hektaru, kterou spravují společnosti Plemenářské služby, Družstvo Zádveřice-Raková, Fytos, zemědělská obchodní a Agrodelta. (ČTK)

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) vyzvalo ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), aby požádal vládu a Sněmovnu o peníze na úhradu...

Čti dál
Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Lesnictví

Rozsáhlý rozhovor redakce Lesnické práce s Josefem Vojáčkem se uskutečnil jen dva týdny po jeho nástupu do čela podniku. Odpovědi ukazují realistické hodnocení současné situace...

Čti dál
MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů zveřejnilo první etapu Generelu obnovy lesních porostů po kalamitě. Jde o metodiku, která obsahuje souhrn...

Čti dál
Zajímavosti ze stavby dřeva

Zajímavosti ze stavby dřeva

Dřevařství

Dřevo je jednou z nejvýznamnějších obnovitelných surovin. Díky svému vzhledu, snadné dostupnosti, jednoduché opracovatelnosti a jeho vlastnostem, se využívá pro široké řady aplikací. Vlastnosti dřeva...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Slunečno

Vlhkost: 39%

Vítr: 17.70 km/h

  • 16 Říj 2018 22°C 10°C
  • 17 Říj 2018 20°C 8°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby