Přihlásit

Nedaleko Zlína se našla další čtyři mrtvá divoká prasata (Mladá fronta DNES)

ZLÍNSKO
Další čtyři mrtvá divoká prasata našli lidé přes víkend na Zlínsku mimo ohrazenou zónu s výskytem afrického moru prasat. Zatím není jasné, zda jsou zvířata nakažená. Rozbory by to měly říci zítra nebo pozítří. Těla kanců ležela v Horní Lhotě, Zádveřicích, Lukově a ve zlínské části Mladcová.
Bylo to jen pár týdnů poté, co myslivci objevili u Lípy a Kudlova sedm mrtvých kanců s africkým morem, což znamenalo první výskyt nákazy mimo zónu, která je oplocená pachovými a elektrickými ohradníky.
"V době říje divokých prasat dochází k jejich zvýšené migraci a nákaza se může roznést po okolí. Zatím ale byly všechny nálezy v červené zamořené zóně na Zlínsku," přiblížil ředitel zlínské pobočky Státní veterinární správy František Mahdalík. Podle něho není jisté, zda poslední nalezená prasata pošla na nákazu morem. Příčiny mohly být jiné, například srážka s autem či jiná onemocnění. "Pokud by rozbory byly pozitivní, museli bychom novou situaci projednat a zvážit, zda bychom nezakázali malochov domácích prasat i v obcích, kde byla zvířata nalezena," nastínil Mahdalík.
Toto opatření už na podzim potkalo na čtyřicet obcí a měst v zamořené zóně na Zlínsku, do konce ledna musejí lidé udělat zabijačky v Lípě či Zlíně-Kudlově.
Letos bylo nalezeno zatím šest mrtvých divočáků, první dva leželi v Kostelci a Trnavě. Nemocní nebyli. Loni na Zlínsku pošlo 374 kanců, asi polovina z nich na africký mor.
Veterináři tento týden upřesní nařízení, zda v Lípě a okolí úplně zakáží, nebo jen omezí odstřel divokých prasat, aby se neplašila a nemohla roznášet nákazu po okolí. Ve hře je také opětovné nasazení policejních odstřelovačů, ovšem zřejmě ne do ohrazené zóny.

Fakta Zemědělci musí z polí odstranit zbytky plodin Zemědělské podniky, které nesměly kvůli africkému moru prasat sklízet úrodu, musejí do konce ledna zlikvidovat zbytky plodin na polích, a to jejich odstraněním nebo rozbitím. Poté jsou povinny postarat se i o dezinfekci půdy. Po splnění uvedených opatření pak budou moci podniky s polnostmi, na kterých musely do konce roku udržovat nesklizenou úrodu, nakládat podle svého uvážení. Nesklizené plodiny sloužily jako úkryt pro divoká prasata. Na základě mimořádných veterinárních opatření musely zůstat na ploše 117,82 hektaru, kterou spravují společnosti Plemenářské služby, Družstvo Zádveřice-Raková, Fytos, zemědělská obchodní a Agrodelta. (ČTK)

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Mikov je partnerem 32. ročníku soutěže lesnické všestrannosti

Mikov je partnerem 32. ročníku soutěže lesnické všestrannosti

Komerční zpráva

Zavírací nože Mikov si odveze domů patnáctka oceněných účastníků týdenní mezinárodní soutěže v lesnických disciplínách, která probíhá od 16. do 21. dubna v Brně a...

Čti dál
Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Lesnictví

Lesnické zásahy a rozsáhlá těžba dřeva v polském chráněném Bělověžském pralese nejsou v souladu s právem Evropské unie. Ve svém rozsudku to dnes uvedl Soudní...

Čti dál
Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Lesnictví

Činnost ředitele úseku lesního a vodního hospodářství Lesů ČR může mít na budoucí vývoj lesnického hospodaření státního podniku zásadní vliv. Do této pozice byl na...

Čti dál
Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Myslivost

Vše o myslivosti přehledně, aktuálně, profesionálně! Lesnická práce s. r. o. u příležitosti mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu Silva Regina 2018 slavnostně spustila nový myslivecký informační...

Čti dál

12°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 82%

Vítr: 17.70 km/h

  • 20 Dub 2018 23°C 9°C
  • 21 Dub 2018 24°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby