Přihlásit

Nedaleko Zlína se našla další čtyři mrtvá divoká prasata (Mladá fronta DNES)

ZLÍNSKO
Další čtyři mrtvá divoká prasata našli lidé přes víkend na Zlínsku mimo ohrazenou zónu s výskytem afrického moru prasat. Zatím není jasné, zda jsou zvířata nakažená. Rozbory by to měly říci zítra nebo pozítří. Těla kanců ležela v Horní Lhotě, Zádveřicích, Lukově a ve zlínské části Mladcová.
Bylo to jen pár týdnů poté, co myslivci objevili u Lípy a Kudlova sedm mrtvých kanců s africkým morem, což znamenalo první výskyt nákazy mimo zónu, která je oplocená pachovými a elektrickými ohradníky.
"V době říje divokých prasat dochází k jejich zvýšené migraci a nákaza se může roznést po okolí. Zatím ale byly všechny nálezy v červené zamořené zóně na Zlínsku," přiblížil ředitel zlínské pobočky Státní veterinární správy František Mahdalík. Podle něho není jisté, zda poslední nalezená prasata pošla na nákazu morem. Příčiny mohly být jiné, například srážka s autem či jiná onemocnění. "Pokud by rozbory byly pozitivní, museli bychom novou situaci projednat a zvážit, zda bychom nezakázali malochov domácích prasat i v obcích, kde byla zvířata nalezena," nastínil Mahdalík.
Toto opatření už na podzim potkalo na čtyřicet obcí a měst v zamořené zóně na Zlínsku, do konce ledna musejí lidé udělat zabijačky v Lípě či Zlíně-Kudlově.
Letos bylo nalezeno zatím šest mrtvých divočáků, první dva leželi v Kostelci a Trnavě. Nemocní nebyli. Loni na Zlínsku pošlo 374 kanců, asi polovina z nich na africký mor.
Veterináři tento týden upřesní nařízení, zda v Lípě a okolí úplně zakáží, nebo jen omezí odstřel divokých prasat, aby se neplašila a nemohla roznášet nákazu po okolí. Ve hře je také opětovné nasazení policejních odstřelovačů, ovšem zřejmě ne do ohrazené zóny.

Fakta Zemědělci musí z polí odstranit zbytky plodin Zemědělské podniky, které nesměly kvůli africkému moru prasat sklízet úrodu, musejí do konce ledna zlikvidovat zbytky plodin na polích, a to jejich odstraněním nebo rozbitím. Poté jsou povinny postarat se i o dezinfekci půdy. Po splnění uvedených opatření pak budou moci podniky s polnostmi, na kterých musely do konce roku udržovat nesklizenou úrodu, nakládat podle svého uvážení. Nesklizené plodiny sloužily jako úkryt pro divoká prasata. Na základě mimořádných veterinárních opatření musely zůstat na ploše 117,82 hektaru, kterou spravují společnosti Plemenářské služby, Družstvo Zádveřice-Raková, Fytos, zemědělská obchodní a Agrodelta. (ČTK)

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Zdeněk Musil končí v pozici ředitele ALDP

Zdeněk Musil končí v pozici ředitele ALDP

Dřevařství

Největší lesnicko-dřevařská profesní organizace - Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) sdružuje v lesnické sekci firmy, jejichž roční obrat přesahuje 12 miliard korun. Obrat firem...

Čti dál
Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Myslivost

Ministerstvo zemědělství upravilo ve spolupráci se Státní veterinární správou opatření zavedená v reakci na výskyt afrického moru prasat. S účinností od 19. ledna dostanou lovci...

Čti dál
LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky chce pomoci řešit nedostatek pracovníků v lesnictví poskytnutím prospěchových stipendií žákům lesnických učilišť. Stipendium 1500 korun měsíčně by mělo žáky...

Čti dál
Novoroční anketa Lesnické práce

Novoroční anketa Lesnické práce

Lesnictví

Rok 2017 oproti předešlým rokům přinesl problémy hned v několika zásadních oblastech lesního hospodářství. Kritická situace v ochraně lesa, propady cen na trhu s dřívím...

Čti dál

1°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 95%

Vítr: 6.44 km/h

  • 23 Led 2018 1°C -2°C
  • 24 Led 2018 3°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby