Přihlásit

Na Zlínsku skončily soupisy prasat (Zemědělec)

Města a obce na Zlínsku minulý týden dokončily soupisy hospodářství s neregistrovaným chovem prasat a odevzdaly je krajské veterinární správě. Opatření souvisí s nákazou afrického moru prasat a týkalo se 36 měst a obcí. Chovatelé z vysoce rizikové oblasti nákazy ohraničené elektrickými a pachovými ohradníky jsou navíc povinni do 1. prosince všechna domácí prasata porazit.
Podle ředitele krajské veterinární správy Františka Mahdalíka se porážka bude týkat desítek prasat. "V minulosti by šlo o mnohem více kusů, ale móda domácího chovu prasat je pryč," řekl dnes Mahdalík. Ve Fryštáku napočítali v domácích chovech 16 prasat. Povinná porážka se však podle Gabriely Najmanové z radničního ekonomicko-správního odboru bude týkat pouze 14 z nich. "Dva chovatelé mají svá zvířata registrována. V jednom případě jde o göttingenské miniprasátko, ve druhém o malé čínské prase," uvedla Najmanová.
Ve Hvozdné, která leží v centru vysoce rizikové oblasti, žádný z obyvatel obce domácí prasata nechová. Pouze jedno chované prase pak eviduje podle starosty Daniela Juříka obecní úřad v sousední Veselé.
Mimořádná veterinární opatření mají zabránit šíření nákazy především do chovů.
"Dosud máme potvrzeno 138 pozitivních případů ze 186 uhynulých divokých prasat nalezených v oblasti ohraničené ohradníky," řekl počátkem minulého týdne Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy. Další čtyři pozitivní případy podle něj připadají na divočáky, kteří byli odstřeleni či odchyceni do klecí v takzvané červené zóně. Vedle vysoce rizikové oblasti do ní spadá i několik okolních honiteb. Podle posledních informací se na tomto území zatím chytilo do klecí 70 divočáků, dalších 209 odlovili myslivci ve spolupráci s policisty.
Samotní policejní odstřelovači dosud ulovili v oblasti nákazy africkým morem prasat na Zlínsku 68 divočáků, sdělila mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová. Do lovu divočáků se na Zlínsku zapojilo 16 odstřelovačů, kteří pracují v 18 honitbách. Jejich zásahy jsou naplánované především na noc. Policisté mají k dispozici odstřelovači pušky doplněné tlumiči, zařízením pro noční vidění a termovizí. Jsou schopni zasáhnout zvíře na vzdálenost 150 až 200 metrů. Odklízení zastřelených divočáků mají na starosti veterináři spolu s myslivci a hasiči.
Policisté budou v odstřelu prasat na Zlínsku pokračovat, jejich zásah je předběžně naplánován do konce ledna příštího roku, proto spolu veterináři opakovaně apelují na veřejnost, aby dodržovala zákaz vstupu do míst, ve kterých se odstřelovači pohybují.
"V případě, že to povětrnostní podmínky a služba dovolí, pomáhá letecká služba Policie ČR jednou týdně v nočních hodinách s monitoringem celé oblasti, a to z důvodu přesnějšího zjištění pohybu zvěře," uvedla Kropáčová.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V souvislosti s víkendovými větrnými kalamitami zastavily VLS plánované těžby

V souvislosti s víkendovými větrnými kalamitami zastavily VLS plánované těžby

Lesnictví

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) zastavily v souvislosti s větrnými smrštěmi, které zasáhly Česko v neděli 18. března, plánované úmyslné těžby. Rozhodl o tom...

Čti dál
MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o opatřeních k ochraně lesa a vzor služebního odznaku a...

Čti dál
Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Lesnictví

Vichřice, která o víkendu zasáhla Českou republiku, poničila podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) přibližně 300 000 metrů krychlových dříví...

Čti dál
MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

Myslivost

Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zástřelné po celé republice, za jedno odlovené divoké prase by lovec měl dostat 2000 Kč. ČTK to řekl ministr zemědělství v...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 35%

Vítr: 11.27 km/h

  • 21 Bře 2018 3°C -3°C
  • 22 Bře 2018 4°C -4°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby