Přihlásit

Na vojenských pozemcích bude zástřelné za divočáky 1000 korun (finance.cz)

Praha 19. července (ČTK)
Státní podnik Vojenské lesy a statky (VLS), který hospodaří na 126.000 hektarech půdy, zvýší vyplácené peníze za zastřeleného divočáka na spravovaných pozemcích na 1000 korun. Dnes to ČTK řekl mluvčí podniku Jan Sotona. Vojáci se tak snaží motivovat své zaměstnance k redukci počtu přemnožených divokých prasat. Na Zlínsku se objevil nakažlivý africký mor prasat, který právě divočáci přenášejí. Nemoc není pro člověka nebezpečná. V části Moravy už stát takzvané zástřelné v této výši zvedl.

"Motivujeme zaměstnance odměnami k lovu divokých prasat v našich honitbách. Jde o opatření k redukci černé zvěře, která jsou například v moravských lokalitách ve správě divizí VLS v Lipníku nad Bečvou a Plumlov v platnosti již od jara bez ohledu na výskyt afrického moru. Skutečně efektivní cestu k redukci divokých prasat však vidíme především ve využití odchytových zařízení," uvedl v tiskové zprávě ředitel VLS Josef Vojáček. Podnik k opatřením přikročil na základě pokynů vojenských veterinářů.

Vojenské lesy hospodaří v šesti lesních lokalitách, jde o bývalé vojenské újezdy Ralsko a Brdy, vojenský výcvikový prostor Hradiště v Doupovských horách na Karlovarsku, Boletice na Šumavě a vojenské újezdy Březina (Vyškovsko) a Libavá (Olomoucko) na Moravě.

Sotona dodal, že na těchto místech Vojenské lesy spravují 24 honiteb, z nichž jen dvě menší se nacházejí v nárazníkovém pásmu okolo ohniska choroby, kde je nařízen celoroční intenzivní lov prasete divokého bez ohledu na věk a pohlaví zvířete. Jde o honitbu Hostašovice o výměře 524 hektarů a honitbu Bílý vlk o výměře 1289 hektarů.

Ministr zemědělství Marian Jurečka v úterý uvedl, že myslivci dostanou 1000 korun za každé zastřelené divoké prase, ale jen v oblasti intenzivního lovu na Moravě. Podmínky, za kterých bude možné střílet divočáky i na zamořeném Zlínsku, ministerstvo připravuje.

Myslivci budou muset do soboty nainstalovat na Zlínsku pachové ohradníky, díky nimž by divočáci neměli vybíhat z území zamořeného africkým morem prasat.

Stát minulý týden kvůli africkému moru prasat nařídil intenzivní lov divočáků na celém území ČR a povolil dosud zakázané techniky lovu. Státní veterinární správa dále přišla s mimořádným opatřením, podle kterého bude třeba porazit prasata chovaná na Zlínsku pro domácí porážku do konce července, pokud chovatelé nedodrží zásady biologické bezpečnosti chovu. Divoká prasata se v zamořené oblasti dál nesmějí lovit ani přikrmovat kvůli obavám z rozšíření nákazy.

Počet pozitivně testovaných divočáků na africký mor prasat se od pondělka na Zlínsku zvýšil o 11 na 51 kusů. Veterináři evidují 87 uhynulých divokých prasat, od úterka jich přibylo 11. Všechny nově potvrzené případy se nacházejí na území katastrů, kde už přítomnost nákazy byla dříve potvrzena. Naopak u divočáků testovaných mimo toto území se nemoc neprokázala.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína poblíž areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati. Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný.

Komentáře   

+3 # lesmistr 2017-07-20 20:03
V době, kdy má černá zvěř v lesích, včetně těch vojenských a především s nimi sousedícími lány s kukuřicí a jinými pochoutkami je ( a ještě minimálně 3 měsíce bude) lákání ( a chytání) divočáků do odchytových zařízení velký problém. To by měl někdo panu GŘ vysvětlit. Možná se v tuhé zimě chytne nějaké to prase, ale nyní??

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnictví

Lesnické organizace a profesní lesnická sdružení se v posledních dnech ohradily proti - podle svých slov nestandardnímu - vývoji připomínkovému řízení při schvalování nové vyhlášky...

Čti dál
Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Lesnictví

Vichřice, které o víkendu zasáhly Českou republiku, poničily podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky přibližně 300.000 metrů krychlových dřeva. Při roční těžbě...

Čti dál
Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál

11°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 63%

Vítr: 51.50 km/h

  • 24 Zář 2018 14°C 7°C
  • 25 Zář 2018 12°C 4°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby