Přihlásit

Na vlky někdo líčí v horách pasti (Chebský deník)

Návrat psovitých šelem do regionu je malým zázrakem
 
Krušné hory
V Krušných horách se objevují návnady na vlky. Upozornilo na to hnutí DUHA, které podalo podnět k vyšetření na Státní veterinární správu.
Takzvané újedě, jak se odborně návnadám říká, byly opakovaně nalezeny nedaleko mysliveckých kazatelen. "Hnutí DUHA osobu, která v honitbě Podloučná opakovaně umisťuje masité újedi, nezná. Stejně tak netušíme, zda jde o myslivce, nebo člena jiného zájmového uskupení. Při prvním zjištění existence masitých újedí jsme o této skutečnosti informovali mysliveckého hospodáře s upozorněním, že případné další nálezy nezákonných újedí předáme Státní veterinární správě k prošetření. To jsme učinili a nyní čekáme na závěry Státní veterinární správy," uvedl z monitoringu šelem Jiří Beneš.
Přitom přítomnost takovýchto masitých újedí eviduje hnutí DUHA po celém území České republiky, kde se vyskytují velké šelmy.
"Nález pečlivě zdokumentujeme a následně po mysliveckém hospodáři dotčené honitby požadujeme urychlené zjednání nápravy.
Nejdeme cestou represe a veřejných útoků.
Situaci s mysliveckým hospodářem zkonzultujeme, popíšeme důvody našeho nesouhlasu s umístěním masitých návnad. Lokality, ve kterých jsme masitou újeď nalezli, dále monitorujeme," popsal Beneš.
Přesto ne vždy se jedná v případě masité návnady o past na vlky. "Je ovšem namístě zmínit, že masité újedě jsou v drtivé většině nastražené na lišky nebo divoká prasata. Na masité újedi však byla několikrát nalezena i zdechlina psa, což naznačuje pokus o upytlačení vlka. Liška se totiž psa bojí, pro vlka ovšem představuje pes konkurenci. Masitá újeď, a zejména v lokalitách výskytu vlka představuje riziko pytláctví. A jen na okraj zmíním, že masitá újeď je také v rozporu s veterinárním zákonem," vysvětlil Beneš.
Zákon nezákon, myslivecká příručka z roku 1942 mluví jasně. "Julius Komárek, jeden z nejlepších autorů myslivecké literatury, jehož Lovy v Karpatech patří mezi povinnou četbu každého myslivce, v této knize napsal: Jedinou spolehlivou metodou lovu vlků je čekání na újedi v takových místech, kde jsou vlci doma," sdělil Beneš. Újedě bývají umístěny blízko kazatelen nebo posedů.
V Krušných horách se v současnosti s naprostou jistotou společně pohybují dva vlci. "Poznatky z terénu naznačují vyšší číslo, na závěry je ovšem brzy," dodal Beneš.
Návrat vlků do našich lesů je malým zázrakem. Přesto mnozí tuto skutečnost považují za něco negativního a proti šelmám brojí. Přitom toto majestátní zvíře uctívali američtí indiáni a podle pověsti to byla vlčice, která odkojila Romula a Rema, zakladatele Říma.
Na Slovensku štvanici proti vlkům dovedli do dokonalosti. Vydobyli si výjimku a mohou vlky lovit.
Nedávno tam lovecká sezona vlků skončila se skórem 44 mrtvých kusů, z toho jen čtyři uhynuli přirozeně.

Komentáře   

-1 # lesmistr 2018-01-30 15:55
To jsou novinky. Za honitbu ( všechnu činnost s provozováním práva myslivosti) je odpovědný uživatel, nikoli myslivecký hospodář. Uživatel však může některé činnosti na hospodáře přenést. Bylo přeci od začátku jasné, že pokud se vlci "zakousnou" do ovcí a telat, bude myslivecké obec klidná. Pokud se však budou na újedi objevoval například zdechliny psů ( což je hrůza!),
tak to s liškami a divočáky nebude mít nic společného. To už půjde vlkům o život.
Naštěstí mají vlci takovou přirozenost, že dají přednost zvěři a zvířatům živým.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL žádá podporu vlastníků lesů při schvalování rozpočtu

SVOL žádá podporu vlastníků lesů při schvalování rozpočtu

Lesnictví

Ve středu 19. prosince začne v Poslanecké sněmovně závěrečné projednávání vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2019. Co přinese lesům? Sdružení vlastníků obecních a...

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko ALDP a LDK. Video v článku! Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo na příští rok balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků...

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Lesnictví

Udělejte sobě nebo svým blízkým o Vánocích radost celoročním předplatným časopisu Lesnická práce nebo Svět myslivosti. Dárkové certifikáty rozesíláme elektronicky – dárek tedy můžete vyřešit...

3°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 93%

Vítr: 8.05 km/h

  • 18 Pro 2018 3°C 1°C
  • 19 Pro 2018 2°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby