Přihlásit

Na vlky někdo líčí v horách pasti (Chebský deník)

Návrat psovitých šelem do regionu je malým zázrakem
 
Krušné hory
V Krušných horách se objevují návnady na vlky. Upozornilo na to hnutí DUHA, které podalo podnět k vyšetření na Státní veterinární správu.
Takzvané újedě, jak se odborně návnadám říká, byly opakovaně nalezeny nedaleko mysliveckých kazatelen. "Hnutí DUHA osobu, která v honitbě Podloučná opakovaně umisťuje masité újedi, nezná. Stejně tak netušíme, zda jde o myslivce, nebo člena jiného zájmového uskupení. Při prvním zjištění existence masitých újedí jsme o této skutečnosti informovali mysliveckého hospodáře s upozorněním, že případné další nálezy nezákonných újedí předáme Státní veterinární správě k prošetření. To jsme učinili a nyní čekáme na závěry Státní veterinární správy," uvedl z monitoringu šelem Jiří Beneš.
Přitom přítomnost takovýchto masitých újedí eviduje hnutí DUHA po celém území České republiky, kde se vyskytují velké šelmy.
"Nález pečlivě zdokumentujeme a následně po mysliveckém hospodáři dotčené honitby požadujeme urychlené zjednání nápravy.
Nejdeme cestou represe a veřejných útoků.
Situaci s mysliveckým hospodářem zkonzultujeme, popíšeme důvody našeho nesouhlasu s umístěním masitých návnad. Lokality, ve kterých jsme masitou újeď nalezli, dále monitorujeme," popsal Beneš.
Přesto ne vždy se jedná v případě masité návnady o past na vlky. "Je ovšem namístě zmínit, že masité újedě jsou v drtivé většině nastražené na lišky nebo divoká prasata. Na masité újedi však byla několikrát nalezena i zdechlina psa, což naznačuje pokus o upytlačení vlka. Liška se totiž psa bojí, pro vlka ovšem představuje pes konkurenci. Masitá újeď, a zejména v lokalitách výskytu vlka představuje riziko pytláctví. A jen na okraj zmíním, že masitá újeď je také v rozporu s veterinárním zákonem," vysvětlil Beneš.
Zákon nezákon, myslivecká příručka z roku 1942 mluví jasně. "Julius Komárek, jeden z nejlepších autorů myslivecké literatury, jehož Lovy v Karpatech patří mezi povinnou četbu každého myslivce, v této knize napsal: Jedinou spolehlivou metodou lovu vlků je čekání na újedi v takových místech, kde jsou vlci doma," sdělil Beneš. Újedě bývají umístěny blízko kazatelen nebo posedů.
V Krušných horách se v současnosti s naprostou jistotou společně pohybují dva vlci. "Poznatky z terénu naznačují vyšší číslo, na závěry je ovšem brzy," dodal Beneš.
Návrat vlků do našich lesů je malým zázrakem. Přesto mnozí tuto skutečnost považují za něco negativního a proti šelmám brojí. Přitom toto majestátní zvíře uctívali američtí indiáni a podle pověsti to byla vlčice, která odkojila Romula a Rema, zakladatele Říma.
Na Slovensku štvanici proti vlkům dovedli do dokonalosti. Vydobyli si výjimku a mohou vlky lovit.
Nedávno tam lovecká sezona vlků skončila se skórem 44 mrtvých kusů, z toho jen čtyři uhynuli přirozeně.

Komentáře   

-1 # lesmistr 2018-01-30 15:55
To jsou novinky. Za honitbu ( všechnu činnost s provozováním práva myslivosti) je odpovědný uživatel, nikoli myslivecký hospodář. Uživatel však může některé činnosti na hospodáře přenést. Bylo přeci od začátku jasné, že pokud se vlci "zakousnou" do ovcí a telat, bude myslivecké obec klidná. Pokud se však budou na újedi objevoval například zdechliny psů ( což je hrůza!),
tak to s liškami a divočáky nebude mít nic společného. To už půjde vlkům o život.
Naštěstí mají vlci takovou přirozenost, že dají přednost zvěři a zvířatům živým.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnictví

Lesnické organizace a profesní lesnická sdružení se v posledních dnech ohradily proti - podle svých slov nestandardnímu - vývoji připomínkovému řízení při schvalování nové vyhlášky...

Čti dál
Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Lesnictví

Doplněno 24. 9. Vichřice, které o víkendu zasáhly Českou republiku, poničily podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky přibližně 300.000 metrů krychlových...

Čti dál
Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 80%

Vítr: 11.27 km/h

  • 26 Zář 2018 15°C 0°C
  • 27 Zář 2018 20°C 6°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby