Přihlásit

Myslivci ze Žďárska odevzdali stovky čelistí prasat (Jihlavský dceník)

Počet kusů odevzdaných na Žďársku rok od roku roste. Loni jich nimrodi donesli 413, letos už téměř 460

Žďársko
Myslivci z třiačtyřiceti honiteb Žďárska letos odevzdali zhruba 460 čelistí mladé černé zvěře.
Za tyto odevzdané "důkazy" o ulovení divokého prasete inkasují od krajského úřadu odměny. "Za spodní čelist uloveného selete do věku asi tří měsíců kraj vyplatí 500 korun. V případě selete do věku přibližně sedmi měsíců pak 350 korun," uvedla Jitka Svatošová, mluvčí Krajského úřadu Kraje Vysočina.
Výkup čelistí je letos realizován již pátým rokem.
"Cílem je snížit počty mladé černé zvěře, hlavně selat.
Těch je totiž nejvíc a páchají i největší škody. Sele, jež se narodí například na jaře, má kolem jednoho kilogramu. A do konce roku je schopno přibrat i čtyřicet kilo. Ty přírůstky jsou obrovské, a od toho se odvíjí i škody," vysvětlil Oldřich Sedlář, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.
Ideální by podle něj bylo, kdyby se pětasedmdesát procent přírůstku černé zvěře odlovilo v době, kdy působí největší škody, tedy v létě. Velké množství mladých divokých prasat s sebou nese i růst rozmnožování. Divočáci totiž pohlavně dospívají velice rychle a šířit své geny mohou už klidně v osmi či devíti měsících věku. A zatímco starší, zkušený samec - kňour, který může mít klidně i sto padesát nebo dvě stě kilo, oplodní v tlupě nejstarší samici - bachyni, mladí samci se musí, i z důvodů menšího vzrůstu, spokojit pouze s mladými bachyňkami. Těch bývá v tlupě samozřejmě více - a křivka rozmnožování jde opět vzhůru.
Počet čelistí, jež jsou odevzdávány, na Žďársku rok od roku roste. Loni jich myslivci donesli 413, letos jich bylo už zhruba 460.
Ne všechny přinesené části prasečích lebek však splňují potřebná kritéria.
Některé nesplňují předepsaný věk zvířete, který je určován dle chrupu. Jiné čelisti jsou zase odevzdány příliš znečištěné. Odborníci z krajského úřadu proto všechny kontrolují a ty nevyhovující vyřazují. Minulý rok bylo kupříkladu z počtu 413 odevzdaných čelistí uznáno 344.

ROZDĚLÍ SI PŮL MILIONU KORUN
Na výplatu odměn za ulovení mladého divočáka vyčleňuje kraj každý rok částku kolem půl milionu korun, která se dělí mezi všech pět okresů. Pokud myslivci odevzdají spodních čelistí více, úřad částku může navýšit, má-li k tomu dostatek finančních prostředků.
Třeba loni inkasovala myslivecká sdružení ze Žďárska přes 126 tisíc korun.
Ne všechny honitby se však do odevzdávání částí lebek divočáků zapojují.
"Máme ve žďárském okrese 121 honiteb, z toho je devět obor, takže 112 volných. Čelisti nám odevzdali ze 43 z nich. Hodně materiálu máme například od Kinských, z Ujčova, Prosetína nebo Rokytna," dodal Oldřich Sedlář.
A co se s čelistmi následně děje? Slouží jako pomůcka pro vzdělávání, ale i jako materiál pro výzkum. "Kraj Vysočina od roku 2013 spolupracuje s Českou zemědělskou univerzitou v Praze, Fakultou lesnickou a dřevařskou, Katedrou myslivosti a lesnické zoologie. Výzkumem spodních čelistí ulovené zvěře prasete divokého lze získat informace potřebné pro další management jeho chovu.
Vhodnou aplikací výsledků výzkumu a soustředěním lovu na cílové skupiny lze pak ovlivnit snížení početních stavů této zvěře.
Druhotným efektem, ale neméně důležitým, je snížení stavu populace černé zvěře, což má pozitivní vliv na snižování škod způsobných prasaty divokými," vysvětlila Jitka Svatošová.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části skandinávské země, uvedl...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 91%

Vítr: 11.27 km/h

  • 20 Čec 2018 26°C 16°C
  • 21 Čec 2018 27°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby