Přihlásit

Málo sněhu: půdě chybí voda (Týden u nás)

Mírná zima přidělává starosti zemědělcům kvůli nedostatku spodní vody. Přesto věří, že se situace zlepší.

Blanensko
Krajina přikrytá sněhovými závějemi je v posledních letech vzácným úkazem. Současné střídání teplot a malé množství srážek trápí zemědělce v regionu. Půdě chybí vláha. "Problémem je nedostatek vody v půdě," upozornil předseda zemědělského družstva Agrospol Knínice Libor Dvořák.
Podobně se vyjádřil soukromý zemědělec Karel Plch z Dolní Lhoty, městské části Blanska. "Nedostatek vláhy v půdě řeším dlouhodobě. Kdyby napadlo hodně sněhu, který by pak postupně tál, bylo by to lepší," uvedl Plch.
Horší jsou však podle něj výrazné a časté výkyvy, kdy se střídají mrazy s teplotami nad nulou. Půda se zvedá a zase klesá. Tím pádem se přetrhají kořínky rostlin, které pak nedosáhnou na vláhu," upozornil zemědělec z Dolní Lhoty.
Přesto věří, že sníh ještě napadne. "Nasněžit stále může.
Dnes už každopádně nelze spoléhat jen na srážky. Je třeba mít zařízené zavlažování," poukázal Plch.

ZVÍŘATA JSOU RÁDA
Podle Dvořáka je nyní zatím brzy odhadovat, jak se počasí projeví v letošní úrodě. Doufá ale, že sklizeň příjemně překvapí.
"V posledních letech jsme zažili teplé zimy a výnosy nebyly špatné," doplnil předseda střediska.
Kvůli suchu podniklo před časem opatření i ministerstvo zemědělství. V roce 2016 vznikl fond, z něhož mohou zemědělci čerpat peníze v případě ztrát. Fungovat má do konce roku 2022 a původní balík peněz počítal se čtrnácti miliardami korun.
Mírná zima naopak vyhovuje lesním zvířatům. Mají k sehnání dostatek potravy. "Listy maliníků a ostružiníků jsou zelené. V regionu navíc nejsou zvířata, která by prospala celou zimu. Jezevec zimní spánek přerušuje a vylézá ven," přiblížil jednatel okresního mysliveckého spolku Blansko Jaroslav Zelený.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Lesnictví

Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to 20. 2. uvedl...

Čti dál
Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnictví

Nakladatelství Lesnická práce, s.r.o., připravilo ve spolupráci s odborníky na lesnické právo nový portál www.lesnickejudikaty.cz, na kterém jsou na jednom místě přehledně publikovány aktuální soudní...

Čti dál
O Národní bance osiva lesních dřevin

O Národní bance osiva lesních dřevin

Lesnictví

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky...

Čti dál
Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál

-5°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 79%

Vítr: 35.40 km/h

  • 22 Úno 2018 0°C -5°C
  • 23 Úno 2018 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby