Přihlásit

Málo sněhu: půdě chybí voda (Týden u nás)

Mírná zima přidělává starosti zemědělcům kvůli nedostatku spodní vody. Přesto věří, že se situace zlepší.

Blanensko
Krajina přikrytá sněhovými závějemi je v posledních letech vzácným úkazem. Současné střídání teplot a malé množství srážek trápí zemědělce v regionu. Půdě chybí vláha. "Problémem je nedostatek vody v půdě," upozornil předseda zemědělského družstva Agrospol Knínice Libor Dvořák.
Podobně se vyjádřil soukromý zemědělec Karel Plch z Dolní Lhoty, městské části Blanska. "Nedostatek vláhy v půdě řeším dlouhodobě. Kdyby napadlo hodně sněhu, který by pak postupně tál, bylo by to lepší," uvedl Plch.
Horší jsou však podle něj výrazné a časté výkyvy, kdy se střídají mrazy s teplotami nad nulou. Půda se zvedá a zase klesá. Tím pádem se přetrhají kořínky rostlin, které pak nedosáhnou na vláhu," upozornil zemědělec z Dolní Lhoty.
Přesto věří, že sníh ještě napadne. "Nasněžit stále může.
Dnes už každopádně nelze spoléhat jen na srážky. Je třeba mít zařízené zavlažování," poukázal Plch.

ZVÍŘATA JSOU RÁDA
Podle Dvořáka je nyní zatím brzy odhadovat, jak se počasí projeví v letošní úrodě. Doufá ale, že sklizeň příjemně překvapí.
"V posledních letech jsme zažili teplé zimy a výnosy nebyly špatné," doplnil předseda střediska.
Kvůli suchu podniklo před časem opatření i ministerstvo zemědělství. V roce 2016 vznikl fond, z něhož mohou zemědělci čerpat peníze v případě ztrát. Fungovat má do konce roku 2022 a původní balík peněz počítal se čtrnácti miliardami korun.
Mírná zima naopak vyhovuje lesním zvířatům. Mají k sehnání dostatek potravy. "Listy maliníků a ostružiníků jsou zelené. V regionu navíc nejsou zvířata, která by prospala celou zimu. Jezevec zimní spánek přerušuje a vylézá ven," přiblížil jednatel okresního mysliveckého spolku Blansko Jaroslav Zelený.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na Plzeňsku a Berounsku zasahovali hasiči u rozsáhlejších lesních požárů

Na Plzeňsku a Berounsku zasahovali hasiči u rozsáhlejších lesních požárů

Lesnictví

Aktualizováno. Víc než deset hektarů lesa hořelo mezi Pňovany na Plzeňsku a Stříbrem na Tachovsku. Nikdo nebyl zraněn. V současnosti (21. 8. večer) je požár, který zasáhl...

Čti dál
Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Lesnictví

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je...

Čti dál
Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Lesnictví

Aktualizováno 14. 8. Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se od 1. září 2018 stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef...

Čti dál
Čína má zájem o další české dřevo

Čína má zájem o další české dřevo

Lesnictví

Lesy České republiky jednají se zástupci Číny o dalších kontraktech spojených s prodejem dříví. Přebytek dříví na středoevropském trhu a nejistota odbytu vedly zástupce podniku Lesy...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 67%

Vítr: 11.27 km/h

  • 22 Srp 2018 31°C 16°C
  • 23 Srp 2018 33°C 18°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby