Přihlásit

Málo sněhu: půdě chybí voda (Týden u nás)

Mírná zima přidělává starosti zemědělcům kvůli nedostatku spodní vody. Přesto věří, že se situace zlepší.

Blanensko
Krajina přikrytá sněhovými závějemi je v posledních letech vzácným úkazem. Současné střídání teplot a malé množství srážek trápí zemědělce v regionu. Půdě chybí vláha. "Problémem je nedostatek vody v půdě," upozornil předseda zemědělského družstva Agrospol Knínice Libor Dvořák.
Podobně se vyjádřil soukromý zemědělec Karel Plch z Dolní Lhoty, městské části Blanska. "Nedostatek vláhy v půdě řeším dlouhodobě. Kdyby napadlo hodně sněhu, který by pak postupně tál, bylo by to lepší," uvedl Plch.
Horší jsou však podle něj výrazné a časté výkyvy, kdy se střídají mrazy s teplotami nad nulou. Půda se zvedá a zase klesá. Tím pádem se přetrhají kořínky rostlin, které pak nedosáhnou na vláhu," upozornil zemědělec z Dolní Lhoty.
Přesto věří, že sníh ještě napadne. "Nasněžit stále může.
Dnes už každopádně nelze spoléhat jen na srážky. Je třeba mít zařízené zavlažování," poukázal Plch.

ZVÍŘATA JSOU RÁDA
Podle Dvořáka je nyní zatím brzy odhadovat, jak se počasí projeví v letošní úrodě. Doufá ale, že sklizeň příjemně překvapí.
"V posledních letech jsme zažili teplé zimy a výnosy nebyly špatné," doplnil předseda střediska.
Kvůli suchu podniklo před časem opatření i ministerstvo zemědělství. V roce 2016 vznikl fond, z něhož mohou zemědělci čerpat peníze v případě ztrát. Fungovat má do konce roku 2022 a původní balík peněz počítal se čtrnácti miliardami korun.
Mírná zima naopak vyhovuje lesním zvířatům. Mají k sehnání dostatek potravy. "Listy maliníků a ostružiníků jsou zelené. V regionu navíc nejsou zvířata, která by prospala celou zimu. Jezevec zimní spánek přerušuje a vylézá ven," přiblížil jednatel okresního mysliveckého spolku Blansko Jaroslav Zelený.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství předložilo do vnějšího připomínkového řízení návrh vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů. Návrh vyhlášky byl připravován ve...

Čti dál
Pozvánka na veletrh INTERFORST 2018

Pozvánka na veletrh INTERFORST 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky s odbornými přehlídkami a přednáškami se uskuteční 18. - 22. července 2018 v Mnichově. 

Čti dál
Daniel Szórád byl hostem pořadu 20 minut Radiožurnálu

Daniel Szórád byl hostem pořadu 20 minut Radiožurnálu

Lesnictví

Odvolaný generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád byl 16. 5. 2018 hostem pořadu 20 minut Radiožurnálu. Hlavním tématem byly důvody jeho odvolání, opatření, které Lesy...

Čti dál
ALDP: není pravda, že se kalamita vyhýbá některým vlastníkům

ALDP: není pravda, že se kalamita vyhýbá některým vlastníkům

Lesnictví

Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) v tiskovém prohlášení reaguje na prohlášení vládních představitelů ke kritické situaci v lese a na trhu s dřívím. Podle...

Čti dál

20°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 57%

Vítr: 28.97 km/h

  • 23 Kvě 2018 26°C 13°C
  • 24 Kvě 2018 23°C 13°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby