Přihlásit

Mají civilisté bránit stát se zbraní v ruce? (Chrudimský deník)

Petici proti regulaci zbraní podepsalo přes 100 tisíc lidí.

Svitavsko
Bouřlivou reakci mezi držiteli zbrojních průkazů vyvolalo nedávné projednávání zákona o bezpečnosti státu a směrnice Evropského parlamentu v Senátu. Petici proti regulaci zbraní a sebeobranných prostředků ze strany EU podepsalo více než sto tisíc lidí. Jedním ze senátorů, kteří hlasovali proti novele byl i Radko Martínek, zvolený ve svitavském volebním obvodu. "Naše zákony jsou v této oblasti dostatečné a není třeba je měnit.
Představa, že zbraně budou moci získat jiní lidé než v současnosti, je pro mě nepřijatelná. Nechci, aby se jako v USA vraždilo ve školách či střílelo na ulici," říká Martínek.
Za svůj postoj sklidil vlnu kritiky. "Panu senátorovi na podzim příštího roku bude končit mandát. Nebude rozhodně od věci udělat pro místní střelce, myslivce potřebnou masivní agitaci, jak se tento člověk staví k jejich právu na legální zbraň," vyzývá jeden z diskutujících na stránkách petice.
Podle senátora Martínka se však myslivců a sportovních střelců evropská směrnice vůbec netýká. "Ve vyhlášce je jasně napsané, že se to netýká ani sportovních střelců ani myslivců," říká.
Důvodem, proč se organizátoři petice snaží získat myslivce a sportovní střelce na svou stranu jsou podle Martínka pragmatické.
"Těch, kteří nosí devítky je málo, takže musí získat sportovní střelce a hlavně myslivce, protože těch je hodně. Ti, kteří to organizují přiznali, že se to myslivců vůbec netýká, ale že příště bude hůř, příště, že se zbraně zakážou i myslivcům," vysvětluje senátor.

MYSLIVCI OBAVY SDÍLÍ
A jak se zdá, obavy mezi myslivci skutečně panují.
Potvrzuje to jednatel svitavského Okresního
spolku Josef Češka. "Je to relativní. Ono se nás to sice nedotýká, ale nakonec se to týká všech držitelů zbraní. Dají se očekávat další kroky, které nám mohou znepříjemnit život," neskrývá skepsi Češka.
Nedůvěra myslivců směřuje primárně vůči evropským strukturám. "Mezi myslivci je určitá nejistota. Ukrajuje se po kouskách, tak to v Evropské unii chodí," míní jednatel mysliveckého spolku.

NEBEROU SI SERVÍTKY
K petici proti regulaci zbraní se podle Josefa Češky velká část myslivců již připojila. V Českomoravské myslivecké jednotě, jejíž je svitavský Okresní myslivecký spolek součástí, je asi kolem 60 tisíc myslivců. Devět set myslivců z toho je organizováno na Svitavsku. Dalších 30 tisíc je členy jiných organizací.
Stoupenci petice proti regulaci zbraní si na sociálních sítích servítky neberou. Bezprostředně po projednávání zákona a směrnice v Senátu se na stránce petice objevily seznamy, které zaznamenávají, jak který senátor hlasoval, v jakém obvodu kandidoval a kdy mu končí mandát. Senátoři, kteří normu podpořili, jsou velebeni a vyzdvihováni jako národní hrdinové a praví vlastenci. Naopak v případě těch, kteří byli proti, nejde řada z diskutujících pro ostré slovo daleko.
"Dostal jsem neuvěřitelně sprosté maily, které jsem za celou svou kariéru nedostal," potvrzuje senátor Radko Martínek.
"Pokud někdo chce, aby lidé měli doma opakovací zbraně, tak to já opravdu nechci. Nemám nic proti tomu, že mě nebudou volit ti, kteří si myslí, že budou organizovat nějaké milice nebo domobranu. Ať mě nevolí, protože je nikdy hájit nebudu," prohlašuje Martínek.

BOJÍ SE ZNEUŽITÍ ZBRANÍ
A co říká na argumenty zastánců novely? "Proč by měli civilisté bránit stát?
Čím víc bude zbraní mezi obyvatelstvem, tím je větší pravděpodobnost, že ji někdo zneužije," podotýká.
Přitom se podle podle Radko Martínka aktuálně vůbec o nic nejedná. "Nelíbí se mi, že organizátoři petice verbují myslivce a sportovní střelce, že jsem proti nim.
To není pravda. Celou dobu říkám, že myslivce a sportovní střelce budu hájit.
Proto jsem se rozhodl, že se jim to pokusím vysvětlit," přibližuje Radko Martínek.
Proto se chystá oslovit Okresní myslivecký spolek i střelecké kluby. K dopisu, ve kterém vysvětluje svoje postoje, je připojeno i znění evropské směrnice.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Lesnictví

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je...

Čti dál
Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Lesnictví

Aktualizováno 14. 8. Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se od 1. září 2018 stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef...

Čti dál
Čína má zájem o další české dřevo

Čína má zájem o další české dřevo

Lesnictví

Lesy České republiky jednají se zástupci Číny o dalších kontraktech spojených s prodejem dříví. Přebytek dříví na středoevropském trhu a nejistota odbytu vedly zástupce podniku Lesy...

Čti dál
SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

Lesnictví

Současným stavem kůrovcové kalamity a možnostmi jejího řešení u nestátních vlastníků lesů se zabýval na svém pravidelném jednání republikový výbor SVOL. Konstatoval, že nečinnost státní...

Čti dál

31°C

ČR - aktuální počasí

Slunečno

Vlhkost: 22%

Vítr: 22.53 km/h

  • 20 Srp 2018 32°C 16°C
  • 21 Srp 2018 28°C 18°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby