Přihlásit

Mají civilisté bránit stát se zbraní v ruce? (Chrudimský deník)

Petici proti regulaci zbraní podepsalo přes 100 tisíc lidí.

Svitavsko
Bouřlivou reakci mezi držiteli zbrojních průkazů vyvolalo nedávné projednávání zákona o bezpečnosti státu a směrnice Evropského parlamentu v Senátu. Petici proti regulaci zbraní a sebeobranných prostředků ze strany EU podepsalo více než sto tisíc lidí. Jedním ze senátorů, kteří hlasovali proti novele byl i Radko Martínek, zvolený ve svitavském volebním obvodu. "Naše zákony jsou v této oblasti dostatečné a není třeba je měnit.
Představa, že zbraně budou moci získat jiní lidé než v současnosti, je pro mě nepřijatelná. Nechci, aby se jako v USA vraždilo ve školách či střílelo na ulici," říká Martínek.
Za svůj postoj sklidil vlnu kritiky. "Panu senátorovi na podzim příštího roku bude končit mandát. Nebude rozhodně od věci udělat pro místní střelce, myslivce potřebnou masivní agitaci, jak se tento člověk staví k jejich právu na legální zbraň," vyzývá jeden z diskutujících na stránkách petice.
Podle senátora Martínka se však myslivců a sportovních střelců evropská směrnice vůbec netýká. "Ve vyhlášce je jasně napsané, že se to netýká ani sportovních střelců ani myslivců," říká.
Důvodem, proč se organizátoři petice snaží získat myslivce a sportovní střelce na svou stranu jsou podle Martínka pragmatické.
"Těch, kteří nosí devítky je málo, takže musí získat sportovní střelce a hlavně myslivce, protože těch je hodně. Ti, kteří to organizují přiznali, že se to myslivců vůbec netýká, ale že příště bude hůř, příště, že se zbraně zakážou i myslivcům," vysvětluje senátor.

MYSLIVCI OBAVY SDÍLÍ
A jak se zdá, obavy mezi myslivci skutečně panují.
Potvrzuje to jednatel svitavského Okresního
spolku Josef Češka. "Je to relativní. Ono se nás to sice nedotýká, ale nakonec se to týká všech držitelů zbraní. Dají se očekávat další kroky, které nám mohou znepříjemnit život," neskrývá skepsi Češka.
Nedůvěra myslivců směřuje primárně vůči evropským strukturám. "Mezi myslivci je určitá nejistota. Ukrajuje se po kouskách, tak to v Evropské unii chodí," míní jednatel mysliveckého spolku.

NEBEROU SI SERVÍTKY
K petici proti regulaci zbraní se podle Josefa Češky velká část myslivců již připojila. V Českomoravské myslivecké jednotě, jejíž je svitavský Okresní myslivecký spolek součástí, je asi kolem 60 tisíc myslivců. Devět set myslivců z toho je organizováno na Svitavsku. Dalších 30 tisíc je členy jiných organizací.
Stoupenci petice proti regulaci zbraní si na sociálních sítích servítky neberou. Bezprostředně po projednávání zákona a směrnice v Senátu se na stránce petice objevily seznamy, které zaznamenávají, jak který senátor hlasoval, v jakém obvodu kandidoval a kdy mu končí mandát. Senátoři, kteří normu podpořili, jsou velebeni a vyzdvihováni jako národní hrdinové a praví vlastenci. Naopak v případě těch, kteří byli proti, nejde řada z diskutujících pro ostré slovo daleko.
"Dostal jsem neuvěřitelně sprosté maily, které jsem za celou svou kariéru nedostal," potvrzuje senátor Radko Martínek.
"Pokud někdo chce, aby lidé měli doma opakovací zbraně, tak to já opravdu nechci. Nemám nic proti tomu, že mě nebudou volit ti, kteří si myslí, že budou organizovat nějaké milice nebo domobranu. Ať mě nevolí, protože je nikdy hájit nebudu," prohlašuje Martínek.

BOJÍ SE ZNEUŽITÍ ZBRANÍ
A co říká na argumenty zastánců novely? "Proč by měli civilisté bránit stát?
Čím víc bude zbraní mezi obyvatelstvem, tím je větší pravděpodobnost, že ji někdo zneužije," podotýká.
Přitom se podle podle Radko Martínka aktuálně vůbec o nic nejedná. "Nelíbí se mi, že organizátoři petice verbují myslivce a sportovní střelce, že jsem proti nim.
To není pravda. Celou dobu říkám, že myslivce a sportovní střelce budu hájit.
Proto jsem se rozhodl, že se jim to pokusím vysvětlit," přibližuje Radko Martínek.
Proto se chystá oslovit Okresní myslivecký spolek i střelecké kluby. K dopisu, ve kterém vysvětluje svoje postoje, je připojeno i znění evropské směrnice.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál
Divoká prasata z dovozu obsahovala svalovce

Divoká prasata z dovozu obsahovala svalovce

Myslivost

Při povinném vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha byla v uplynulém týdnu u tří kusů divokých prasat zjištěna masivní přítomnost nebezpečného parazita svalovce (trichinella). Jednalo se...

Čti dál
Ministr chystá kvůli kůrovci novelizaci vyhlášky, možný je i krizový stav

Ministr chystá kvůli kůrovci novelizaci vyhlášky, možný je i krizový stav

Lesnictví

Lesníci by se měli v boji s kůrovcem už letos řídit novelizovanou vyhláškou 101/1996 Sb., kterou chce ministerstvo zemědělství do měsíce aktualizovat. Povolí jim nezabývat...

Čti dál
Petr Sklenička se ujal vedení České zemědělské univerzity v Praze

Petr Sklenička se ujal vedení České zemědělské univerzity v Praze

Lesnictví

Účinné prosazování zájmů univerzity navenek a otevřený a přátelský styl řízení budou priority nového rektora prof. Ing. Petra Skleničky, CSc. Zaměřit se chce též na...

Čti dál

0°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 93%

Vítr: 0.00 km/h

  • 17 Úno 2018 2°C -1°C
  • 18 Úno 2018 2°C -1°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby