Přihlásit

Likvidace divočáků pokračuje (Haló noviny)

Lovci zastřelili od začátku února 66 divočáků v zamořené oblasti na Zlínsku vyhlášené kvůli nákaze afrického moru prasat.
Vyšetření potvrdilo chorobu u jednoho z kusů uloveného v katastru Zlína-Lužkovic uvnitř vysoce rizikové oblasti lemované ohradníky, řekl včera Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy.

Od 1. února bylo v zamořené oblasti nalezeno 12 uhynulých divokých prasat. Nákazu veterináři potvrdili pouze u bachyně nalezené v katastru Zlína - Kostelce ve vysoce rizikové oblasti. "V devíti případech bylo vyšetření negativní. V současné době se čeká na výsledek vyšetření dvou zbývajících kusů," uvedl Majer.
V oblasti s intenzivním odlovem, která zahrnuje velkou část Moravy, bylo od začátku února odloveno 770 divokých prasat. Nejvíce, 126, jich myslivci zastřelili v okrese Kroměříž. Následuje okres Hodonín se 120 ulovenými divočáky a Uherské Hradiště se 112 zvířaty. U žádného z nich se nákaza nepotvrdila.
Od loňského června do konce letošního ledna, kdy se zmenšila zamořená oblast z celého Zlínska na zhruba 40 % okresu, potvrdili veterináři africký mor prasat u 200 uhynulých divočáků. Z tohoto množství bylo 190 případů z oblasti ohraničené ohradníky, vně ohradníků bylo nalezeno zbývajících deset z pozitivně testovaných prasat. Divočáci nalezení za ohradníky se nacházeli ve vysoce rizikové oblasti, ke které kromě území ohraničeného ohradníky patří i další čtyři katastry.
V původní zamořené oblasti vně ohradníků bylo do konce ledna nalezeno a vyšetřeno 91 uhynulých divočáků. Mimo zamořenou oblast, tedy v dalších okresech Zlínského kraje, šlo o 73 divokých prasat. U všech měly testy na africký mor prasat negativní výsledek.
V takzvané červené zóně, ke které patří kromě vysoce rizikové oblasti i několik okolních honiteb, bylo ve stejném období uloveno nebo odchyceno do klecí 648 divokých prasat. U 17 z nich potvrdilo vyšetření nákazu.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL žádá podporu vlastníků lesů při schvalování rozpočtu

SVOL žádá podporu vlastníků lesů při schvalování rozpočtu

Lesnictví

Ve středu 19. prosince začne v Poslanecké sněmovně závěrečné projednávání vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2019. Co přinese lesům? Sdružení vlastníků obecních a...

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko ALDP a LDK. Video v článku! Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo na příští rok balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků...

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Lesnictví

Udělejte sobě nebo svým blízkým o Vánocích radost celoročním předplatným časopisu Lesnická práce nebo Svět myslivosti. Dárkové certifikáty rozesíláme elektronicky – dárek tedy můžete vyřešit...

2°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 90%

Vítr: 14.48 km/h

  • 18 Pro 2018 3°C 1°C
  • 19 Pro 2018 2°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby