Přihlásit

Likvidace divočáků pokračuje (Haló noviny)

Lovci zastřelili od začátku února 66 divočáků v zamořené oblasti na Zlínsku vyhlášené kvůli nákaze afrického moru prasat.
Vyšetření potvrdilo chorobu u jednoho z kusů uloveného v katastru Zlína-Lužkovic uvnitř vysoce rizikové oblasti lemované ohradníky, řekl včera Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy.

Od 1. února bylo v zamořené oblasti nalezeno 12 uhynulých divokých prasat. Nákazu veterináři potvrdili pouze u bachyně nalezené v katastru Zlína - Kostelce ve vysoce rizikové oblasti. "V devíti případech bylo vyšetření negativní. V současné době se čeká na výsledek vyšetření dvou zbývajících kusů," uvedl Majer.
V oblasti s intenzivním odlovem, která zahrnuje velkou část Moravy, bylo od začátku února odloveno 770 divokých prasat. Nejvíce, 126, jich myslivci zastřelili v okrese Kroměříž. Následuje okres Hodonín se 120 ulovenými divočáky a Uherské Hradiště se 112 zvířaty. U žádného z nich se nákaza nepotvrdila.
Od loňského června do konce letošního ledna, kdy se zmenšila zamořená oblast z celého Zlínska na zhruba 40 % okresu, potvrdili veterináři africký mor prasat u 200 uhynulých divočáků. Z tohoto množství bylo 190 případů z oblasti ohraničené ohradníky, vně ohradníků bylo nalezeno zbývajících deset z pozitivně testovaných prasat. Divočáci nalezení za ohradníky se nacházeli ve vysoce rizikové oblasti, ke které kromě území ohraničeného ohradníky patří i další čtyři katastry.
V původní zamořené oblasti vně ohradníků bylo do konce ledna nalezeno a vyšetřeno 91 uhynulých divočáků. Mimo zamořenou oblast, tedy v dalších okresech Zlínského kraje, šlo o 73 divokých prasat. U všech měly testy na africký mor prasat negativní výsledek.
V takzvané červené zóně, ke které patří kromě vysoce rizikové oblasti i několik okolních honiteb, bylo ve stejném období uloveno nebo odchyceno do klecí 648 divokých prasat. U 17 z nich potvrdilo vyšetření nákazu.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál

11°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 84%

Vítr: 51.50 km/h

  • 24 Zář 2018 14°C 7°C
  • 25 Zář 2018 12°C 4°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby