Přihlásit

Likvidace divočáků pokračuje (Haló noviny)

Lovci zastřelili od začátku února 66 divočáků v zamořené oblasti na Zlínsku vyhlášené kvůli nákaze afrického moru prasat.
Vyšetření potvrdilo chorobu u jednoho z kusů uloveného v katastru Zlína-Lužkovic uvnitř vysoce rizikové oblasti lemované ohradníky, řekl včera Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy.

Od 1. února bylo v zamořené oblasti nalezeno 12 uhynulých divokých prasat. Nákazu veterináři potvrdili pouze u bachyně nalezené v katastru Zlína - Kostelce ve vysoce rizikové oblasti. "V devíti případech bylo vyšetření negativní. V současné době se čeká na výsledek vyšetření dvou zbývajících kusů," uvedl Majer.
V oblasti s intenzivním odlovem, která zahrnuje velkou část Moravy, bylo od začátku února odloveno 770 divokých prasat. Nejvíce, 126, jich myslivci zastřelili v okrese Kroměříž. Následuje okres Hodonín se 120 ulovenými divočáky a Uherské Hradiště se 112 zvířaty. U žádného z nich se nákaza nepotvrdila.
Od loňského června do konce letošního ledna, kdy se zmenšila zamořená oblast z celého Zlínska na zhruba 40 % okresu, potvrdili veterináři africký mor prasat u 200 uhynulých divočáků. Z tohoto množství bylo 190 případů z oblasti ohraničené ohradníky, vně ohradníků bylo nalezeno zbývajících deset z pozitivně testovaných prasat. Divočáci nalezení za ohradníky se nacházeli ve vysoce rizikové oblasti, ke které kromě území ohraničeného ohradníky patří i další čtyři katastry.
V původní zamořené oblasti vně ohradníků bylo do konce ledna nalezeno a vyšetřeno 91 uhynulých divočáků. Mimo zamořenou oblast, tedy v dalších okresech Zlínského kraje, šlo o 73 divokých prasat. U všech měly testy na africký mor prasat negativní výsledek.
V takzvané červené zóně, ke které patří kromě vysoce rizikové oblasti i několik okolních honiteb, bylo ve stejném období uloveno nebo odchyceno do klecí 648 divokých prasat. U 17 z nich potvrdilo vyšetření nákazu.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

Lesnictví

V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby pro rychlejší komunikaci s obcemi s rozšířenou působností. Půjde o Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský...

Čti dál
Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál

12°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 79%

Vítr: 35.40 km/h

  • 24 Čer 2018 16°C 10°C
  • 25 Čer 2018 19°C 10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby