Přihlásit

Likvidace divočáků pokračuje (Haló noviny)

Lovci zastřelili od začátku února 66 divočáků v zamořené oblasti na Zlínsku vyhlášené kvůli nákaze afrického moru prasat.
Vyšetření potvrdilo chorobu u jednoho z kusů uloveného v katastru Zlína-Lužkovic uvnitř vysoce rizikové oblasti lemované ohradníky, řekl včera Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy.

Od 1. února bylo v zamořené oblasti nalezeno 12 uhynulých divokých prasat. Nákazu veterináři potvrdili pouze u bachyně nalezené v katastru Zlína - Kostelce ve vysoce rizikové oblasti. "V devíti případech bylo vyšetření negativní. V současné době se čeká na výsledek vyšetření dvou zbývajících kusů," uvedl Majer.
V oblasti s intenzivním odlovem, která zahrnuje velkou část Moravy, bylo od začátku února odloveno 770 divokých prasat. Nejvíce, 126, jich myslivci zastřelili v okrese Kroměříž. Následuje okres Hodonín se 120 ulovenými divočáky a Uherské Hradiště se 112 zvířaty. U žádného z nich se nákaza nepotvrdila.
Od loňského června do konce letošního ledna, kdy se zmenšila zamořená oblast z celého Zlínska na zhruba 40 % okresu, potvrdili veterináři africký mor prasat u 200 uhynulých divočáků. Z tohoto množství bylo 190 případů z oblasti ohraničené ohradníky, vně ohradníků bylo nalezeno zbývajících deset z pozitivně testovaných prasat. Divočáci nalezení za ohradníky se nacházeli ve vysoce rizikové oblasti, ke které kromě území ohraničeného ohradníky patří i další čtyři katastry.
V původní zamořené oblasti vně ohradníků bylo do konce ledna nalezeno a vyšetřeno 91 uhynulých divočáků. Mimo zamořenou oblast, tedy v dalších okresech Zlínského kraje, šlo o 73 divokých prasat. U všech měly testy na africký mor prasat negativní výsledek.
V takzvané červené zóně, ke které patří kromě vysoce rizikové oblasti i několik okolních honiteb, bylo ve stejném období uloveno nebo odchyceno do klecí 648 divokých prasat. U 17 z nich potvrdilo vyšetření nákazu.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o opatřeních k ochraně lesa a vzor služebního odznaku a...

Čti dál
Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Lesnictví

Vichřice, která o víkendu zasáhla Českou republiku, poničila podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) přibližně 300 000 metrů krychlových dříví...

Čti dál
MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

Myslivost

Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zástřelné po celé republice, za jedno odlovené divoké prase by lovec měl dostat 2000 Kč. ČTK to řekl ministr zemědělství v...

Čti dál
K návrhu novely zákona o zbraních

K návrhu novely zákona o zbraních

Myslivost

Dne 7. února 2018 vláda schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), ve znění...

Čti dál

0°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 49%

Vítr: 6.44 km/h

  • 20 Bře 2018 2°C -5°C
  • 21 Bře 2018 2°C -3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby