Přihlásit

Lidé venčí psy u krmelců, vysílená zvěř nemá klid (Jihlavský deník)

Divoká zvířata se bojí psů, ke krmelcům proto chodí jen v noci

Vysočina
Novou noční můru mají myslivci na Vysočině. Stalo se jí venčení psů v lesích. Volně pobíhající domácí mazlíčci jsou problémem hlavně v blízkosti měst. Například u Žďáru nad Sázavou je to především v Černém lese, který se nachází poblíž Zelené hory.
"Tam chodí venčit psy snad celé Vysočany. Lidé s nimi klidně procházejí i kolem krmelců a mají je puštěné na volno. Přitom zrovna nyní je doba, kdy si zvěř musí vytvořit dostatečné tukové zásoby, aby přežila zimu. Alespoň u krmelců, kam si chodí pro potravu, by tedy měla mít klid," zdůraznil Oldřich Sedlář, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.
V ideálním případě by totiž podle něj měla zvířata po konzumaci potravy zalehnout někde v blízkosti krmného zařízení, aby se zbytečně nevyčerpávala.
"Bohužel to tak není, zvěř chodí ke krmelcům převážně v noci, kdy je v lese konečně klid. Přes den se tam vyskytuje pouze minimálně," popsal Oldřich Sedlář.
Pokud lidé vyrazí svého mazlíčka venčit právě ke krmelci, zůstane tam po nich nejenom jejich lidský pach, ale hlavně i pach psů, jichž se jakožto šelem plachá lesní zvěř velmi bojí.
Výjimkou nejsou ani zvířata, která za setkání se psem zaplatila svým životem.
"Loni nám nějací lidé sami volali, že u naučné stezky okolo Konventu nějaký pes morduje srnu. Letos ještě žádnou strženou zvěř neevidujeme. To ale ještě nic neznamená, nedozvíme se bohužel o všech případech," podotkl Sedlář.

MYSLIVEC: DRŽTE SE ALESPOŇ NA CESTÁCH
Pokud už podle něj lidé musejí psy venčit v lese, měli by se držet běžných lesních cest, nepohybovat se v blízkosti krmelců a hlavně mít své psy na vodítku.
"Já chodím s naším kokršpanělem do přírody docela často. Hlavně kolem Konventského rybníka, kde je hezká naučná stezka. Sama mívám psa na vodítku, ale jsem jen jedna z mála. Potkávám tam spoustu lidí, kteří nechají svoje psy pobíhat volně po lese nebo rákosím u rybníka a vůbec se o ně nestarají. A často to jsou opravdu velká plemena," postěžovala si Jaroslava Kalábová ze Žďáru nad Sázavou. Kromě zmiňovaného Černého lesa je v blízkosti Žďáru podle zkušeností myslivců častým cílem pejskařů například také lokalita nad Pilskou nádrží nebo okolí novostaveb u Polničky na Žďársku. Tuto zimu zvěři prozatím přeje i počasí.
"Naštěstí téměř nemrzlo a nebylo ani moc sněhu.
Právě úprk hlubokým sněhem a mráz vyčerpává totiž zvěř nejvíce," dodal Oldřich Sedlář.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Mikov je partnerem 32. ročníku soutěže lesnické všestrannosti

Mikov je partnerem 32. ročníku soutěže lesnické všestrannosti

Komerční zpráva

Zavírací nože Mikov si odveze domů patnáctka oceněných účastníků týdenní mezinárodní soutěže v lesnických disciplínách, která probíhá od 16. do 21. dubna v Brně a...

Čti dál
Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Lesnictví

Lesnické zásahy a rozsáhlá těžba dřeva v polském chráněném Bělověžském pralese nejsou v souladu s právem Evropské unie. Ve svém rozsudku to dnes uvedl Soudní...

Čti dál
Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Lesnictví

Činnost ředitele úseku lesního a vodního hospodářství Lesů ČR může mít na budoucí vývoj lesnického hospodaření státního podniku zásadní vliv. Do této pozice byl na...

Čti dál
Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Myslivost

Vše o myslivosti přehledně, aktuálně, profesionálně! Lesnická práce s. r. o. u příležitosti mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu Silva Regina 2018 slavnostně spustila nový myslivecký informační...

Čti dál

12°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 82%

Vítr: 17.70 km/h

  • 20 Dub 2018 23°C 9°C
  • 21 Dub 2018 24°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby