Přihlásit

Lidé venčí psy u krmelců, vysílená zvěř nemá klid (Jihlavský deník)

Divoká zvířata se bojí psů, ke krmelcům proto chodí jen v noci

Vysočina
Novou noční můru mají myslivci na Vysočině. Stalo se jí venčení psů v lesích. Volně pobíhající domácí mazlíčci jsou problémem hlavně v blízkosti měst. Například u Žďáru nad Sázavou je to především v Černém lese, který se nachází poblíž Zelené hory.
"Tam chodí venčit psy snad celé Vysočany. Lidé s nimi klidně procházejí i kolem krmelců a mají je puštěné na volno. Přitom zrovna nyní je doba, kdy si zvěř musí vytvořit dostatečné tukové zásoby, aby přežila zimu. Alespoň u krmelců, kam si chodí pro potravu, by tedy měla mít klid," zdůraznil Oldřich Sedlář, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.
V ideálním případě by totiž podle něj měla zvířata po konzumaci potravy zalehnout někde v blízkosti krmného zařízení, aby se zbytečně nevyčerpávala.
"Bohužel to tak není, zvěř chodí ke krmelcům převážně v noci, kdy je v lese konečně klid. Přes den se tam vyskytuje pouze minimálně," popsal Oldřich Sedlář.
Pokud lidé vyrazí svého mazlíčka venčit právě ke krmelci, zůstane tam po nich nejenom jejich lidský pach, ale hlavně i pach psů, jichž se jakožto šelem plachá lesní zvěř velmi bojí.
Výjimkou nejsou ani zvířata, která za setkání se psem zaplatila svým životem.
"Loni nám nějací lidé sami volali, že u naučné stezky okolo Konventu nějaký pes morduje srnu. Letos ještě žádnou strženou zvěř neevidujeme. To ale ještě nic neznamená, nedozvíme se bohužel o všech případech," podotkl Sedlář.

MYSLIVEC: DRŽTE SE ALESPOŇ NA CESTÁCH
Pokud už podle něj lidé musejí psy venčit v lese, měli by se držet běžných lesních cest, nepohybovat se v blízkosti krmelců a hlavně mít své psy na vodítku.
"Já chodím s naším kokršpanělem do přírody docela často. Hlavně kolem Konventského rybníka, kde je hezká naučná stezka. Sama mívám psa na vodítku, ale jsem jen jedna z mála. Potkávám tam spoustu lidí, kteří nechají svoje psy pobíhat volně po lese nebo rákosím u rybníka a vůbec se o ně nestarají. A často to jsou opravdu velká plemena," postěžovala si Jaroslava Kalábová ze Žďáru nad Sázavou. Kromě zmiňovaného Černého lesa je v blízkosti Žďáru podle zkušeností myslivců častým cílem pejskařů například také lokalita nad Pilskou nádrží nebo okolí novostaveb u Polničky na Žďársku. Tuto zimu zvěři prozatím přeje i počasí.
"Naštěstí téměř nemrzlo a nebylo ani moc sněhu.
Právě úprk hlubokým sněhem a mráz vyčerpává totiž zvěř nejvíce," dodal Oldřich Sedlář.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) vyzvalo ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), aby požádal vládu a Sněmovnu o peníze na úhradu...

Čti dál
Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Lesnictví

Rozsáhlý rozhovor redakce Lesnické práce s Josefem Vojáčkem se uskutečnil jen dva týdny po jeho nástupu do čela podniku. Odpovědi ukazují realistické hodnocení současné situace...

Čti dál
MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů zveřejnilo první etapu Generelu obnovy lesních porostů po kalamitě. Jde o metodiku, která obsahuje souhrn...

Čti dál
Zajímavosti ze stavby dřeva

Zajímavosti ze stavby dřeva

Dřevařství

Dřevo je jednou z nejvýznamnějších obnovitelných surovin. Díky svému vzhledu, snadné dostupnosti, jednoduché opracovatelnosti a jeho vlastnostem, se využívá pro široké řady aplikací. Vlastnosti dřeva...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Slunečno

Vlhkost: 39%

Vítr: 17.70 km/h

  • 16 Říj 2018 22°C 10°C
  • 17 Říj 2018 20°C 8°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby