Přihlásit

Lidé venčí psy u krmelců, vysílená zvěř nemá klid (Jihlavský deník)

Divoká zvířata se bojí psů, ke krmelcům proto chodí jen v noci

Vysočina
Novou noční můru mají myslivci na Vysočině. Stalo se jí venčení psů v lesích. Volně pobíhající domácí mazlíčci jsou problémem hlavně v blízkosti měst. Například u Žďáru nad Sázavou je to především v Černém lese, který se nachází poblíž Zelené hory.
"Tam chodí venčit psy snad celé Vysočany. Lidé s nimi klidně procházejí i kolem krmelců a mají je puštěné na volno. Přitom zrovna nyní je doba, kdy si zvěř musí vytvořit dostatečné tukové zásoby, aby přežila zimu. Alespoň u krmelců, kam si chodí pro potravu, by tedy měla mít klid," zdůraznil Oldřich Sedlář, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.
V ideálním případě by totiž podle něj měla zvířata po konzumaci potravy zalehnout někde v blízkosti krmného zařízení, aby se zbytečně nevyčerpávala.
"Bohužel to tak není, zvěř chodí ke krmelcům převážně v noci, kdy je v lese konečně klid. Přes den se tam vyskytuje pouze minimálně," popsal Oldřich Sedlář.
Pokud lidé vyrazí svého mazlíčka venčit právě ke krmelci, zůstane tam po nich nejenom jejich lidský pach, ale hlavně i pach psů, jichž se jakožto šelem plachá lesní zvěř velmi bojí.
Výjimkou nejsou ani zvířata, která za setkání se psem zaplatila svým životem.
"Loni nám nějací lidé sami volali, že u naučné stezky okolo Konventu nějaký pes morduje srnu. Letos ještě žádnou strženou zvěř neevidujeme. To ale ještě nic neznamená, nedozvíme se bohužel o všech případech," podotkl Sedlář.

MYSLIVEC: DRŽTE SE ALESPOŇ NA CESTÁCH
Pokud už podle něj lidé musejí psy venčit v lese, měli by se držet běžných lesních cest, nepohybovat se v blízkosti krmelců a hlavně mít své psy na vodítku.
"Já chodím s naším kokršpanělem do přírody docela často. Hlavně kolem Konventského rybníka, kde je hezká naučná stezka. Sama mívám psa na vodítku, ale jsem jen jedna z mála. Potkávám tam spoustu lidí, kteří nechají svoje psy pobíhat volně po lese nebo rákosím u rybníka a vůbec se o ně nestarají. A často to jsou opravdu velká plemena," postěžovala si Jaroslava Kalábová ze Žďáru nad Sázavou. Kromě zmiňovaného Černého lesa je v blízkosti Žďáru podle zkušeností myslivců častým cílem pejskařů například také lokalita nad Pilskou nádrží nebo okolí novostaveb u Polničky na Žďársku. Tuto zimu zvěři prozatím přeje i počasí.
"Naštěstí téměř nemrzlo a nebylo ani moc sněhu.
Právě úprk hlubokým sněhem a mráz vyčerpává totiž zvěř nejvíce," dodal Oldřich Sedlář.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno. Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s...

PF 2019

PF 2019

Lesnictví

Všem čtenářům Silvaria, Lesnické práce a Světa myslivosti přejeme příjemně prožité Vánoce, hodně zdraví a spokojenosti v osobním i pracovním životě v roce 2019 a...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby