Přihlásit

Krásní dravci pod ochranou UNESCO (Právo)

Na různých místech obdivujeme sokolníky a jejich dravce, kteří užaslému publiku předvádějí bravurní ukázky letu a lovu.

Podobný obrázek se naskytne i dnes odpoledne na brněnském náměstí Svobody, kde se mezi 15. a 17. hodinou dravci předvedou při svém nejvýznamnějším dni. Právě čtvrtek 16. 11. je totiž od roku 2010 Světovým dnem sokolnictví.
Vzhledem k 1500 let staré oblibě tohoto sportu i k množství nadšenců, kteří jej provozují, to není svátek ledajaký. Sokolnictví se může pochlubit největším zápisem nemateriálního chráněného dědictví v historii UNESCO.
"Ještě nikdy se totiž nestalo, aby jednu kulturní památku nominovalo tolik zemí. Vždyť 98 procent nominací podávají jednotlivé země, na jejichž území se daná kulturní památka nachází, a jen výjimečně památku nominují dvě či více zemí. V případě sokolnictví to nakonec bylo 18 zemí, které o zápis požádaly," vysvětlil Právu Bohumil Straka, předseda správní rady Mezinárodní asociace pro sokolnictví.
Stát se sokolníkem, kterých je v ČR zhruba pětistovka, není na rozdíl od některých jiných zemí, jako například Anglie, vůbec jednoduché. "Sokolník, který chce dravce používat k lovu, musí být plnoletý a musí se nejprve stát právoplatným členem Českomoravské myslivecké jednoty, což je záležitost nejméně jednoho roku a teprve pak se může ucházet o sokolnické členství spojené se zkouškami, což trvá také jeden rok," vysvětlil Straka.
Jak však dodává, pokud majitel dravce nepoužívá k lovu, může jej vlastnit k různým ukázkám, tak jak je to často k vidění.
"Obvykle to však bývá tak, že i mezi těmito chovateli, tedy takzvanými sokolníky jsou někteří, kteří jsou buď přímo v Českomoravské sokolnické jednotě, nebo v jednotě myslivecké," doplnil Straka.
Pokud však mají o sokolnictví zájem například už školní děti, mohou se obrátit na nejbližší sokolníky v okolí, kteří obvykle s dětmi pracují.
Pořídit si dravce není také úplně jednoduchá záležitost. Pták se dá sice opatřit i z volné přírody, ovšem to lze až po schválení požadavku na krajský úřad životního prostředí, což se stává mimořádně, nebo se dravci kupují od sokolníků s licencí, kteří se zabývají i odchovy.
"Ročně se odchová kolem 800 ptáků, část z této produkce je určena na prodej u nás, část dravců jde do zahraničí. Větší samice jsou obvykle několikanásobně dražší a například u pěkného sokola se ceny pohybují v desítkách tisíc korun," vysvětlil sokolník s tím, že pro začátečníka se hodí výborně ke cvičení a ochočení káně Harrisova nebo i běžná poštolka.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V souvislosti s víkendovými větrnými kalamitami zastavily VLS plánované těžby

V souvislosti s víkendovými větrnými kalamitami zastavily VLS plánované těžby

Lesnictví

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) zastavily v souvislosti s větrnými smrštěmi, které zasáhly Česko v neděli 18. března, plánované úmyslné těžby. Rozhodl o tom...

Čti dál
MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o opatřeních k ochraně lesa a vzor služebního odznaku a...

Čti dál
Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Lesnictví

Vichřice, která o víkendu zasáhla Českou republiku, poničila podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) přibližně 300 000 metrů krychlových dříví...

Čti dál
MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

Myslivost

Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zástřelné po celé republice, za jedno odlovené divoké prase by lovec měl dostat 2000 Kč. ČTK to řekl ministr zemědělství v...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 35%

Vítr: 11.27 km/h

  • 21 Bře 2018 3°C -3°C
  • 22 Bře 2018 4°C -4°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby