Přihlásit

Krásní dravci pod ochranou UNESCO (Právo)

Na různých místech obdivujeme sokolníky a jejich dravce, kteří užaslému publiku předvádějí bravurní ukázky letu a lovu.

Podobný obrázek se naskytne i dnes odpoledne na brněnském náměstí Svobody, kde se mezi 15. a 17. hodinou dravci předvedou při svém nejvýznamnějším dni. Právě čtvrtek 16. 11. je totiž od roku 2010 Světovým dnem sokolnictví.
Vzhledem k 1500 let staré oblibě tohoto sportu i k množství nadšenců, kteří jej provozují, to není svátek ledajaký. Sokolnictví se může pochlubit největším zápisem nemateriálního chráněného dědictví v historii UNESCO.
"Ještě nikdy se totiž nestalo, aby jednu kulturní památku nominovalo tolik zemí. Vždyť 98 procent nominací podávají jednotlivé země, na jejichž území se daná kulturní památka nachází, a jen výjimečně památku nominují dvě či více zemí. V případě sokolnictví to nakonec bylo 18 zemí, které o zápis požádaly," vysvětlil Právu Bohumil Straka, předseda správní rady Mezinárodní asociace pro sokolnictví.
Stát se sokolníkem, kterých je v ČR zhruba pětistovka, není na rozdíl od některých jiných zemí, jako například Anglie, vůbec jednoduché. "Sokolník, který chce dravce používat k lovu, musí být plnoletý a musí se nejprve stát právoplatným členem Českomoravské myslivecké jednoty, což je záležitost nejméně jednoho roku a teprve pak se může ucházet o sokolnické členství spojené se zkouškami, což trvá také jeden rok," vysvětlil Straka.
Jak však dodává, pokud majitel dravce nepoužívá k lovu, může jej vlastnit k různým ukázkám, tak jak je to často k vidění.
"Obvykle to však bývá tak, že i mezi těmito chovateli, tedy takzvanými sokolníky jsou někteří, kteří jsou buď přímo v Českomoravské sokolnické jednotě, nebo v jednotě myslivecké," doplnil Straka.
Pokud však mají o sokolnictví zájem například už školní děti, mohou se obrátit na nejbližší sokolníky v okolí, kteří obvykle s dětmi pracují.
Pořídit si dravce není také úplně jednoduchá záležitost. Pták se dá sice opatřit i z volné přírody, ovšem to lze až po schválení požadavku na krajský úřad životního prostředí, což se stává mimořádně, nebo se dravci kupují od sokolníků s licencí, kteří se zabývají i odchovy.
"Ročně se odchová kolem 800 ptáků, část z této produkce je určena na prodej u nás, část dravců jde do zahraničí. Větší samice jsou obvykle několikanásobně dražší a například u pěkného sokola se ceny pohybují v desítkách tisíc korun," vysvětlil sokolník s tím, že pro začátečníka se hodí výborně ke cvičení a ochočení káně Harrisova nebo i běžná poštolka.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko FSC ČR - 14. 12. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) podal podnět Evropské komisi k prošetření postupu společnosti IKEA. Nábytkářský koncern požaduje u...

Čti dál
Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Lesnictví

V nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce právě vyšla nová odborná publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin autorů Dušana Kacálka, Oldřicha Mauera, Viléma Podrázského, Mariana Slodičáka...

Čti dál
Omluva čtenářům Světa myslivosti

Omluva čtenářům Světa myslivosti

Myslivost

Při výrobě Světa myslivosti č. 12/2017 došlo v tiskárně u části nákladu k výrobní vadě – ke špatnému slepení hřbetní části a následnému uvolnění stránek. Čtenářům, kteří...

Čti dál
Vojenské lesy a statky vykážou zisk 565 milionů korun

Vojenské lesy a statky vykážou zisk 565 milionů korun

Lesnictví

Státní podnik Vojenské lesy a statky vykáže v letošním roce zisk před zdaněním 565 milionů korun. Na twitteru to dnes uvedl končící ministr obrany a...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 71%

Vítr: 22.53 km/h

  • 14 Pro 2017 5°C 1°C
  • 15 Pro 2017 4°C 1°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC