Přihlásit

Kácením Bělověžského pralesa porušuje Polsko unijní právo, zní doporučení Bruselu pro evropský soud (irozhlas.cz)

Kácením v Bělověžském pralese porušuje Polsko unijní právo. Ve stanovisku ke sporné těžbě v chráněném území to uvedl generální advokát evropského soudního dvora.
 
Soud by měl o případu rozhodnout v nadcházejících měsících, názor generálního advokáta je pro něj doporučením. Kvůli masivnímu kácení podala na Varšavu žalobu Evropská komise.
Generální advokát Yves Bot se domnívá, že Polsko neprovedlo nutná opatření k ochraně Bělověžského pralesa. Jeho zásahy tak mohou vést k poškození míst, kde se rozmnožují chráněné druhy.
Zpochybnil také argument Varšavy, že kácením brání šíření lýkožrouta. Není podle něj prokázané, že dřívější míra těžby k tomuto šíření přispívala, a bylo ji proto nutné až ztrojnásobit.
Generální advokát proto doporučil soudu, aby rozhodl, že Polsko nesplnilo své povinnosti. Polský ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk v prohlášení ujistil, že se Varšava bude konečným verdiktem řídit.
Bělověžský prales je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Je jedním z posledních zachovalých pralesů nížinného charakteru v Evropě, nachází se na hranicích Polska a Běloruska.
Kromě zubra, rysa a vlka zde žije dalších 59 druhů savců, 250 druhů ptáků (například vzácný šplhavec datlík tříprstý), 13 druhů obojživelníků, přes 12 tisíc druhů bezobratlých, mnoho druhů lišejníků a vzácných hub. Je zde také vysoká druhová diverzita listnatých stromů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o opatřeních k ochraně lesa a vzor služebního odznaku a...

Čti dál
Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Lesnictví

Vichřice, která o víkendu zasáhla Českou republiku, poničila podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) přibližně 300 000 metrů krychlových dříví...

Čti dál
MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

Myslivost

Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zástřelné po celé republice, za jedno odlovené divoké prase by lovec měl dostat 2000 Kč. ČTK to řekl ministr zemědělství v...

Čti dál
K návrhu novely zákona o zbraních

K návrhu novely zákona o zbraních

Myslivost

Dne 7. února 2018 vláda schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), ve znění...

Čti dál

0°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 49%

Vítr: 6.44 km/h

  • 20 Bře 2018 2°C -5°C
  • 21 Bře 2018 2°C -3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby