Přihlásit

Kácením Bělověžského pralesa porušuje Polsko unijní právo, zní doporučení Bruselu pro evropský soud (irozhlas.cz)

Kácením v Bělověžském pralese porušuje Polsko unijní právo. Ve stanovisku ke sporné těžbě v chráněném území to uvedl generální advokát evropského soudního dvora.
 
Soud by měl o případu rozhodnout v nadcházejících měsících, názor generálního advokáta je pro něj doporučením. Kvůli masivnímu kácení podala na Varšavu žalobu Evropská komise.
Generální advokát Yves Bot se domnívá, že Polsko neprovedlo nutná opatření k ochraně Bělověžského pralesa. Jeho zásahy tak mohou vést k poškození míst, kde se rozmnožují chráněné druhy.
Zpochybnil také argument Varšavy, že kácením brání šíření lýkožrouta. Není podle něj prokázané, že dřívější míra těžby k tomuto šíření přispívala, a bylo ji proto nutné až ztrojnásobit.
Generální advokát proto doporučil soudu, aby rozhodl, že Polsko nesplnilo své povinnosti. Polský ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk v prohlášení ujistil, že se Varšava bude konečným verdiktem řídit.
Bělověžský prales je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Je jedním z posledních zachovalých pralesů nížinného charakteru v Evropě, nachází se na hranicích Polska a Běloruska.
Kromě zubra, rysa a vlka zde žije dalších 59 druhů savců, 250 druhů ptáků (například vzácný šplhavec datlík tříprstý), 13 druhů obojživelníků, přes 12 tisíc druhů bezobratlých, mnoho druhů lišejníků a vzácných hub. Je zde také vysoká druhová diverzita listnatých stromů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

Lesnictví

V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby pro rychlejší komunikaci s obcemi s rozšířenou působností. Půjde o Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský...

Čti dál
Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál

12°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 79%

Vítr: 35.40 km/h

  • 24 Čer 2018 16°C 10°C
  • 25 Čer 2018 19°C 10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby