Přihlásit

Kácením Bělověžského pralesa porušuje Polsko unijní právo, zní doporučení Bruselu pro evropský soud (irozhlas.cz)

Kácením v Bělověžském pralese porušuje Polsko unijní právo. Ve stanovisku ke sporné těžbě v chráněném území to uvedl generální advokát evropského soudního dvora.
 
Soud by měl o případu rozhodnout v nadcházejících měsících, názor generálního advokáta je pro něj doporučením. Kvůli masivnímu kácení podala na Varšavu žalobu Evropská komise.
Generální advokát Yves Bot se domnívá, že Polsko neprovedlo nutná opatření k ochraně Bělověžského pralesa. Jeho zásahy tak mohou vést k poškození míst, kde se rozmnožují chráněné druhy.
Zpochybnil také argument Varšavy, že kácením brání šíření lýkožrouta. Není podle něj prokázané, že dřívější míra těžby k tomuto šíření přispívala, a bylo ji proto nutné až ztrojnásobit.
Generální advokát proto doporučil soudu, aby rozhodl, že Polsko nesplnilo své povinnosti. Polský ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk v prohlášení ujistil, že se Varšava bude konečným verdiktem řídit.
Bělověžský prales je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Je jedním z posledních zachovalých pralesů nížinného charakteru v Evropě, nachází se na hranicích Polska a Běloruska.
Kromě zubra, rysa a vlka zde žije dalších 59 druhů savců, 250 druhů ptáků (například vzácný šplhavec datlík tříprstý), 13 druhů obojživelníků, přes 12 tisíc druhů bezobratlých, mnoho druhů lišejníků a vzácných hub. Je zde také vysoká druhová diverzita listnatých stromů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL žádá podporu vlastníků lesů při schvalování rozpočtu

SVOL žádá podporu vlastníků lesů při schvalování rozpočtu

Lesnictví

Ve středu 19. prosince začne v Poslanecké sněmovně závěrečné projednávání vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2019. Co přinese lesům? Sdružení vlastníků obecních a...

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko ALDP a LDK. Video v článku! Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo na příští rok balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků...

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Lesnictví

Udělejte sobě nebo svým blízkým o Vánocích radost celoročním předplatným časopisu Lesnická práce nebo Svět myslivosti. Dárkové certifikáty rozesíláme elektronicky – dárek tedy můžete vyřešit...

2°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 90%

Vítr: 14.48 km/h

  • 18 Pro 2018 3°C 1°C
  • 19 Pro 2018 2°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby