Přihlásit

Kácením Bělověžského pralesa porušuje Polsko unijní právo, zní doporučení Bruselu pro evropský soud (irozhlas.cz)

Kácením v Bělověžském pralese porušuje Polsko unijní právo. Ve stanovisku ke sporné těžbě v chráněném území to uvedl generální advokát evropského soudního dvora.
 
Soud by měl o případu rozhodnout v nadcházejících měsících, názor generálního advokáta je pro něj doporučením. Kvůli masivnímu kácení podala na Varšavu žalobu Evropská komise.
Generální advokát Yves Bot se domnívá, že Polsko neprovedlo nutná opatření k ochraně Bělověžského pralesa. Jeho zásahy tak mohou vést k poškození míst, kde se rozmnožují chráněné druhy.
Zpochybnil také argument Varšavy, že kácením brání šíření lýkožrouta. Není podle něj prokázané, že dřívější míra těžby k tomuto šíření přispívala, a bylo ji proto nutné až ztrojnásobit.
Generální advokát proto doporučil soudu, aby rozhodl, že Polsko nesplnilo své povinnosti. Polský ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk v prohlášení ujistil, že se Varšava bude konečným verdiktem řídit.
Bělověžský prales je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Je jedním z posledních zachovalých pralesů nížinného charakteru v Evropě, nachází se na hranicích Polska a Běloruska.
Kromě zubra, rysa a vlka zde žije dalších 59 druhů savců, 250 druhů ptáků (například vzácný šplhavec datlík tříprstý), 13 druhů obojživelníků, přes 12 tisíc druhů bezobratlých, mnoho druhů lišejníků a vzácných hub. Je zde také vysoká druhová diverzita listnatých stromů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál

14°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 86%

Vítr: 51.50 km/h

  • 24 Zář 2018 14°C 7°C
  • 25 Zář 2018 12°C 4°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby