Přihlásit

Jurečka chce zmenšit pole. Kvůli divočákům (Týden)

Pokud sedláci nerozdělí své rozlehlé lány s řepkou či cukrovkou na menší pole, nebudou mít podle plánu lidoveckého ministra Mariana Jurečky nárok na finanční kompenzaci za škody od přemnožených divočáků. Prasata každoročně způsobí újmu ve výši až několik miliard korun.

Na dvě stovky vodáků zažily zkraje srpna v tábořišti na břehu Ohře u Karlových Varů doslova divokou noc. K jejich stanům totiž přišlo šest divokých prasat, která hledala něco k snědku. Lidé utekli a čekali, až policisté zaženou zvířata do lesa. Přestože myslivci za poslední roky odstřelili statisíce divočáků, nestačí to k tomu, aby se jejich počty dostaly na přijatelnou úroveň. Prasata způsobují až miliardové škody - na polích, pastvinách, zahradách, ale třeba i při srážkách s auty. Jsou dokonce už tak "drzá", že se odváží až k lidským obydlím, což dokazuje nejen událost ve vodáckém tábořišti u Karlových Varů. V únoru na východním okraji Prahy vniklo prase na zahradu a poranilo tamnímu chataři nohu. Před pár lety se jeden divočák objevil dokonce u Masarykova nádraží v centru hlavního města a strážníci ho dopadli až v několik kilometrů vzdálených Strašnicích.

Z velkých polí malá
Myslivci teď dostali za úkol, aby lov divočáků po celé republice ještě zintenzivnili. To proto, aby se nemohl ze Zlínska šířit africký mor prasat. Do tamních lesů v ohnisku nákazy mají lidé od minulého týdne zakázán vstup, pouze myslivci tam mohou dále odchytávat divočáky.
Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) má v záloze další záměr, jak ulovit ještě více prasat. Hodlá tlačit na sedláky, aby rozdělili své rozlehlé lány s řepkou či cukrovkou na menší pole. Tím by se prasata více odkryla namířeným kulovnicím. Pokud by to zemědělci neudělali, přišli by o finanční odškodnění od myslivců, které alespoň zčásti kompenzuje škody.
"Na velkých polích osetých jednou plodinou se mohou divoká prasata zdržovat celé dny, a myslivci je tudíž mohou lovit jen obtížně. Proto se v novele navrhuje, že by zemědělci měli zmenšit pole s jedinou plodinou," řekla mluvčí ministerstva Markéta Ježková. V praxi by to znamenalo, že by se například řepka mohla pěstovat maximálně na 30 hektarech. Pokud by pole bylo větší, musely by na něm být vysazeny alespoň dvě plodiny. "Variantou je rozdělení stejné plodiny pásem o šíři alespoň dvanácti metrů," dodala Ježková. Na tomto pásu by mohla být například tráva, jiná plodina, ale i vodní tok.
"Dělicí pás rovněž přispěje k protierozní ochraně půdy či k pestřejšímu biotopu například pro zpěvné ptactvo a drobnou zvěř - třeba bažanta nebo zajíce, ale i mnohé další volně žijící druhy živočichů," poznamenala Ježková. Ornitologové dlouhodobě upozorňují na to, že právě kvůli intenzivnímu hospodaření na polích zmizelo z evropské zemědělské krajiny v posledních desítkách let na tři sta milionů ptáků - v Česku expertní odhady hovoří minimálně o deseti milionech kusů. Nejde přitom o vzácné druhy, ale o zcela běžné ptactvo zemědělské krajiny.

Zklamaní sedláci
Jurečka se při prosazování svého plánu na rozkouskovávání polí a vytváření dělicích pásů (na což by měly být v resortu dotace) může opřít o podporu myslivců, kterých je mezi poslanci tradičně dost. Českomoravská myslivecká jednota na dotaz TÝDNE písemně odpověděla, že toto opatření vítá, protože přispěje k úspěšnosti lovu a regulaci divokých prasat v zemědělské krajině.
Rozpačitěji na plány svého resortního šéfa pohlížejí zemědělci. Podle některých je předloha napsána tak, aby vyhovovala spíše myslivcům. Podle nich k vyřešení problému s přemnoženou zvěří nepovede a sedláci jen přijdou o možnost získat alespoň částečnou náhradu za rozryté pastviny nebo zničenou úrodu.
V navrhované novele je rovněž ustanovení, podle něhož myslivci v případě, že neporuší své povinnosti, škody způsobené zvěří sedlákům nehradí. Podle kritiků je to téměř dokonalý úkryt. "Nakonec nebude nikdo platit nic," obává se Josef Stehlík, předseda Asociace soukromého zemědělství. Už teď zemědělci vymáhají peníze po mysliveckých sdruženích obtížně a zdlouhavě, mnohé spory končí u soudu. Podle ministerstva ovšem není možné, aby myslivci odpovídali za škody způsobené zvěří, pokud sami splnili všechny své povinnosti - třeba plán lovu. Stehlík uznává, že pole v Česku jsou mnohde abnormálně velká, takže se například hůře udržuje voda v krajině, způsobuje to půdní erozi nebo kvůli tomu ubývá živočichů. To by měl ale podle něho řešit jiný zákon s větší vahou, a nikoli ten o myslivosti. Ačkoli ministerstvo zemědělství tvrdí, že "záměrem novely je zlepšit a více provázat spolupráci mezi zemědělci a myslivci", podle Asociace soukromého zemědělství tomu předloha, kterou už schválila vláda, neodpovídá. Richard Král, který před pár lety připravoval pro Asociaci soukromého zemědělství alternativní návrh novely mysliveckého zákona, tvrdí, že základní problém nastal po únoru 1948, kdy komunisté vzali majitelům pozemků právo myslivosti a dostala ho myslivecká sdružení. Dříve si početní stavy zvěře reguloval majitel sám, aby mu nezpůsobovala škodu a zároveň o všechnu zvěř nepřišel. "Poúnorový systém funguje dodnes," řekl Král.

Povolební novela
Někteří zemědělci se zase obávají, že rozčleňování
zemědělských ploch jim zkomplikuje obdělávání pozemků. "Upřednostnili bychom takové řešení, které bude vyhovovat současnému zemědělskému hospodaření," uvedl Jiří Felčárek, mluvčí Agrární komory.
Novelu mysliveckého zákona sice parlament už před říjnovými poslaneckými volbami nestihne schválit, ale to neznamená, že by byla definitivně pohřbena. Po volbách se jako jedna z reálných variant jeví koalice ANO a KDU-ČSL, jejíž ministr předlohu připravil. Rovněž ministerstvo zemědělství má ambici novelu zákona o myslivosti prosadit i po volbách. "V tuto chvíli předpokládáme, že návrh opětovně předložíme," sdělilo ministerstvo.

***
Odstřel divočáků
2011: 109 383
2012: 185 175
2013: 152 250
2014: 168 974
2015: 185 496
2016: zveřejní se tento týden
Zdroj: ČSÚ

Obklíčený Zlín
Pod pokutou až dvacet tisíc korun zakázal hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) minulý týden vstup do lesů či na polní cesty v místech výskytu afrického moru prasat. Do zakázané zóny smějí jen trvalí obyvatelé nebo myslivci, kteří chytají divočáky. Smyslem opatření je co možná nejméně rušit prasata, aby se nerozutekla do okolních regionů. V zasažené oblasti bylo podle Státní veterinární správy zatím nalezeno zhruba 150 uhynulých divočáků, nakažených bylo 86 z nich.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Komentáře   

+6 # lesmistr 2017-08-15 09:02
Slovo SEDLÁCI se nehodí pro ty, kteří by měli "zmenšovat svoje pole", jak je psáno výše. Čeští sedláci většinou nemají jednou plodinou oseté souvislé plochy 30-80 hektarů. Kukuřici a řepku pěstují za účelem zisku firmy, jejich majitelé zrovna nemají osobní ( vlastnický) vztah k dané půdě, ale mají z toho pouze osobní ( VLASTNÍ) prospěch a je jim úplně jedno, co se bude dít, až na ní přestanou "hospodařit". A po těch firmách bude pan ministr Jurečka marně žádat, aby "svá" pole zmenšily. Naopak, v zmíněné potenciální koalici s ANO se bude muset pan ministr sklonit hodně hluboko, aby měl vůbec možnost ministrovat. Jinak by se musel vrátit zpět k sedlačení a znovu oficiálně přepsat rodinný majetek z manželky na sebe. Ke cti pana ministra nutno uvést, že on velice dobře ví, co je to za dřinu, když sedlák se svoji rodinou hospodaří. A pan Jurečka se svojí rodinou prý byl podle dobře informovaných zdrojů velice dobrým hospodářem.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál
Divoká prasata z dovozu obsahovala svalovce

Divoká prasata z dovozu obsahovala svalovce

Myslivost

Při povinném vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha byla v uplynulém týdnu u tří kusů divokých prasat zjištěna masivní přítomnost nebezpečného parazita svalovce (trichinella). Jednalo se...

Čti dál
Ministr chystá kvůli kůrovci novelizaci vyhlášky, možný je i krizový stav

Ministr chystá kvůli kůrovci novelizaci vyhlášky, možný je i krizový stav

Lesnictví

Lesníci by se měli v boji s kůrovcem už letos řídit novelizovanou vyhláškou 101/1996 Sb., kterou chce ministerstvo zemědělství do měsíce aktualizovat. Povolí jim nezabývat...

Čti dál
Petr Sklenička se ujal vedení České zemědělské univerzity v Praze

Petr Sklenička se ujal vedení České zemědělské univerzity v Praze

Lesnictví

Účinné prosazování zájmů univerzity navenek a otevřený a přátelský styl řízení budou priority nového rektora prof. Ing. Petra Skleničky, CSc. Zaměřit se chce též na...

Čti dál

-1°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 66%

Vítr: 17.70 km/h

  • 19 Úno 2018 1°C -5°C
  • 20 Úno 2018 3°C -4°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby