Přihlásit

Hladoví divočáci míří k domům (Blanenský deník)

Černá zvěř vychází z lesů a míří mezi domy. Je přemnožená a dlouhodobé sucho způsobilo nedostatek přirozené potravy.

Blanensko
Divočáci mají hlad. V lese pro ně není dost potravy, podnikají proto výpravy na zahrady a pole. Letos jim chutná hlavně v Rudici.
Několik let se myslivci potýkají s divokými prasaty, která ryjí zahrady na okrajích obcí a měst. V Adamově, v zahrádkářské kolonii na Starém Blansku, v Olomučanech nebo tento rok v Rudici. "Nejhorší je to na Žegrově. Byli jsme na vycházce u rybníka Šístý, tam to bije do očí. My naštěstí bydlíme v zástavbě, k nám na zahradu divočáci nechodí," popsala, kde prasata v Rudici hodují, Markéta Formánková.
Lidé občas za tmy na divočáka narazí. Podle myslivců nejsou nebezpeční, na člověka zaútočí pouze bachyně, která chrání mladé nebo zraněné zvíře. "Setkání s divokými prasaty je vždy nepříjemné. Myslivci umístili pachové ohradníky kolem porostů, v noci chodí na obchůzky, ale střílet v zastavěné oblasti nemůžou," objasnil starosta Rudice Roman Šebela.
Kontaktoval i vedení Školního lesního podniku Křtiny. Z jejich polesí černá zvěř většinou přichází. Podnik hospodaří na devíti tisících hektarech honitby, která leží na pozemcích od Brna po Blansko. Podle tabulek by v revíru mělo žít pětaosmdesát kusů divočáků. "Na jaře jsme jich napočítali dvě stovky. Ale je to nepřesné číslo," podotkl Martin Zouhar ze Školního lesního podniku Křtiny.
Aby snížili jejich stavy, loví myslivci divočáky po celý rok. Při páteční naháňce, společném lovu, jich myslivci zastřelili patnáct.
Černé zvěře je moc, kvůli suchu ovšem v lese nejsou bukvice ani žaludy. "Divočáci mají hlad. Na zahradách lidé nechávají zbytky. Pochutnají si tam na i žížalách, slimácích a myších," vysvětlil jednatel Okresního mysliveckého spolku Blansko Jaroslav Zelený.
Někde chodí divoká prasata večeřet na pole s kukuřicí.
"Ale například Adamov je obklopený lesy, kolem Rudice jsou zase louky," popsal problémové lokality Zelený.
Zatímco hladová zvěř úřaduje v Rudici, Adamovští zažívají klidnější období.
"Letos jsme je neměli na zahradě, ani cestou do práce jsem divočáka neviděl," pochvaloval si jeden z místních Martin Tomašák.

Černá zvěř
. 9 tisíc hektarů má honitba Školního lesního podniku Křtiny
. 85 divočáků by tady podle tabulek mělo žít
. 200 kusů černé zvěře tu myslivci napočítali na jaře
. 3585 prasat střelili loni myslivci na Blanensku

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Myslivost

Ministerstvo zemědělství upravilo ve spolupráci se Státní veterinární správou opatření zavedená v reakci na výskyt afrického moru prasat. S účinností od 19. ledna dostanou lovci...

Čti dál
LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky chce pomoci řešit nedostatek pracovníků v lesnictví poskytnutím prospěchových stipendií žákům lesnických učilišť. Stipendium 1500 korun měsíčně by mělo žáky...

Čti dál
Novoroční anketa Lesnické práce

Novoroční anketa Lesnické práce

Lesnictví

Rok 2017 oproti předešlým rokům přinesl problémy hned v několika zásadních oblastech lesního hospodářství. Kritická situace v ochraně lesa, propady cen na trhu s dřívím...

Čti dál
LČR uzavřely tendr 2018+, nejvíc smluv má Lesní společnost Ledeč

LČR uzavřely tendr 2018+, nejvíc smluv má Lesní společnost Ledeč

Lesnictví

Podpisem posledních dvou smluv uzavřel v úterý 9. 1. státní podnik Lesy České republiky (LČR) třímiliardový lesnický tendr 2018+. Z 52 územních jednotek bylo podepsáno...

Čti dál

-3°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 95%

Vítr: 6.44 km/h

  • 22 Led 2018 0°C -3°C
  • 23 Led 2018 3°C -1°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC

Naše další weby