Přihlásit

Hladoví divočáci míří k domům (Blanenský deník)

Černá zvěř vychází z lesů a míří mezi domy. Je přemnožená a dlouhodobé sucho způsobilo nedostatek přirozené potravy.

Blanensko
Divočáci mají hlad. V lese pro ně není dost potravy, podnikají proto výpravy na zahrady a pole. Letos jim chutná hlavně v Rudici.
Několik let se myslivci potýkají s divokými prasaty, která ryjí zahrady na okrajích obcí a měst. V Adamově, v zahrádkářské kolonii na Starém Blansku, v Olomučanech nebo tento rok v Rudici. "Nejhorší je to na Žegrově. Byli jsme na vycházce u rybníka Šístý, tam to bije do očí. My naštěstí bydlíme v zástavbě, k nám na zahradu divočáci nechodí," popsala, kde prasata v Rudici hodují, Markéta Formánková.
Lidé občas za tmy na divočáka narazí. Podle myslivců nejsou nebezpeční, na člověka zaútočí pouze bachyně, která chrání mladé nebo zraněné zvíře. "Setkání s divokými prasaty je vždy nepříjemné. Myslivci umístili pachové ohradníky kolem porostů, v noci chodí na obchůzky, ale střílet v zastavěné oblasti nemůžou," objasnil starosta Rudice Roman Šebela.
Kontaktoval i vedení Školního lesního podniku Křtiny. Z jejich polesí černá zvěř většinou přichází. Podnik hospodaří na devíti tisících hektarech honitby, která leží na pozemcích od Brna po Blansko. Podle tabulek by v revíru mělo žít pětaosmdesát kusů divočáků. "Na jaře jsme jich napočítali dvě stovky. Ale je to nepřesné číslo," podotkl Martin Zouhar ze Školního lesního podniku Křtiny.
Aby snížili jejich stavy, loví myslivci divočáky po celý rok. Při páteční naháňce, společném lovu, jich myslivci zastřelili patnáct.
Černé zvěře je moc, kvůli suchu ovšem v lese nejsou bukvice ani žaludy. "Divočáci mají hlad. Na zahradách lidé nechávají zbytky. Pochutnají si tam na i žížalách, slimácích a myších," vysvětlil jednatel Okresního mysliveckého spolku Blansko Jaroslav Zelený.
Někde chodí divoká prasata večeřet na pole s kukuřicí.
"Ale například Adamov je obklopený lesy, kolem Rudice jsou zase louky," popsal problémové lokality Zelený.
Zatímco hladová zvěř úřaduje v Rudici, Adamovští zažívají klidnější období.
"Letos jsme je neměli na zahradě, ani cestou do práce jsem divočáka neviděl," pochvaloval si jeden z místních Martin Tomašák.

Černá zvěř
. 9 tisíc hektarů má honitba Školního lesního podniku Křtiny
. 85 divočáků by tady podle tabulek mělo žít
. 200 kusů černé zvěře tu myslivci napočítali na jaře
. 3585 prasat střelili loni myslivci na Blanensku

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části skandinávské země, uvedl...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

21°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 65%

Vítr: 11.27 km/h

  • 19 Čec 2018 24°C 16°C
  • 20 Čec 2018 25°C 16°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby