Přihlásit

Hladoví divočáci míří k domům (Blanenský deník)

Černá zvěř vychází z lesů a míří mezi domy. Je přemnožená a dlouhodobé sucho způsobilo nedostatek přirozené potravy.

Blanensko
Divočáci mají hlad. V lese pro ně není dost potravy, podnikají proto výpravy na zahrady a pole. Letos jim chutná hlavně v Rudici.
Několik let se myslivci potýkají s divokými prasaty, která ryjí zahrady na okrajích obcí a měst. V Adamově, v zahrádkářské kolonii na Starém Blansku, v Olomučanech nebo tento rok v Rudici. "Nejhorší je to na Žegrově. Byli jsme na vycházce u rybníka Šístý, tam to bije do očí. My naštěstí bydlíme v zástavbě, k nám na zahradu divočáci nechodí," popsala, kde prasata v Rudici hodují, Markéta Formánková.
Lidé občas za tmy na divočáka narazí. Podle myslivců nejsou nebezpeční, na člověka zaútočí pouze bachyně, která chrání mladé nebo zraněné zvíře. "Setkání s divokými prasaty je vždy nepříjemné. Myslivci umístili pachové ohradníky kolem porostů, v noci chodí na obchůzky, ale střílet v zastavěné oblasti nemůžou," objasnil starosta Rudice Roman Šebela.
Kontaktoval i vedení Školního lesního podniku Křtiny. Z jejich polesí černá zvěř většinou přichází. Podnik hospodaří na devíti tisících hektarech honitby, která leží na pozemcích od Brna po Blansko. Podle tabulek by v revíru mělo žít pětaosmdesát kusů divočáků. "Na jaře jsme jich napočítali dvě stovky. Ale je to nepřesné číslo," podotkl Martin Zouhar ze Školního lesního podniku Křtiny.
Aby snížili jejich stavy, loví myslivci divočáky po celý rok. Při páteční naháňce, společném lovu, jich myslivci zastřelili patnáct.
Černé zvěře je moc, kvůli suchu ovšem v lese nejsou bukvice ani žaludy. "Divočáci mají hlad. Na zahradách lidé nechávají zbytky. Pochutnají si tam na i žížalách, slimácích a myších," vysvětlil jednatel Okresního mysliveckého spolku Blansko Jaroslav Zelený.
Někde chodí divoká prasata večeřet na pole s kukuřicí.
"Ale například Adamov je obklopený lesy, kolem Rudice jsou zase louky," popsal problémové lokality Zelený.
Zatímco hladová zvěř úřaduje v Rudici, Adamovští zažívají klidnější období.
"Letos jsme je neměli na zahradě, ani cestou do práce jsem divočáka neviděl," pochvaloval si jeden z místních Martin Tomašák.

Černá zvěř
. 9 tisíc hektarů má honitba Školního lesního podniku Křtiny
. 85 divočáků by tady podle tabulek mělo žít
. 200 kusů černé zvěře tu myslivci napočítali na jaře
. 3585 prasat střelili loni myslivci na Blanensku

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Mikov je partnerem 32. ročníku soutěže lesnické všestrannosti

Mikov je partnerem 32. ročníku soutěže lesnické všestrannosti

Komerční zpráva

Zavírací nože Mikov si odveze domů patnáctka oceněných účastníků týdenní mezinárodní soutěže v lesnických disciplínách, která probíhá od 16. do 21. dubna v Brně a...

Čti dál
Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Lesnictví

Lesnické zásahy a rozsáhlá těžba dřeva v polském chráněném Bělověžském pralese nejsou v souladu s právem Evropské unie. Ve svém rozsudku to dnes uvedl Soudní...

Čti dál
Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Lesnictví

Činnost ředitele úseku lesního a vodního hospodářství Lesů ČR může mít na budoucí vývoj lesnického hospodaření státního podniku zásadní vliv. Do této pozice byl na...

Čti dál
Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Myslivost

Vše o myslivosti přehledně, aktuálně, profesionálně! Lesnická práce s. r. o. u příležitosti mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu Silva Regina 2018 slavnostně spustila nový myslivecký informační...

Čti dál

12°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 79%

Vítr: 17.70 km/h

  • 20 Dub 2018 23°C 8°C
  • 21 Dub 2018 24°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby