Přihlásit

Hladoví divočáci míří k domům (Blanenský deník)

Černá zvěř vychází z lesů a míří mezi domy. Je přemnožená a dlouhodobé sucho způsobilo nedostatek přirozené potravy.

Blanensko
Divočáci mají hlad. V lese pro ně není dost potravy, podnikají proto výpravy na zahrady a pole. Letos jim chutná hlavně v Rudici.
Několik let se myslivci potýkají s divokými prasaty, která ryjí zahrady na okrajích obcí a měst. V Adamově, v zahrádkářské kolonii na Starém Blansku, v Olomučanech nebo tento rok v Rudici. "Nejhorší je to na Žegrově. Byli jsme na vycházce u rybníka Šístý, tam to bije do očí. My naštěstí bydlíme v zástavbě, k nám na zahradu divočáci nechodí," popsala, kde prasata v Rudici hodují, Markéta Formánková.
Lidé občas za tmy na divočáka narazí. Podle myslivců nejsou nebezpeční, na člověka zaútočí pouze bachyně, která chrání mladé nebo zraněné zvíře. "Setkání s divokými prasaty je vždy nepříjemné. Myslivci umístili pachové ohradníky kolem porostů, v noci chodí na obchůzky, ale střílet v zastavěné oblasti nemůžou," objasnil starosta Rudice Roman Šebela.
Kontaktoval i vedení Školního lesního podniku Křtiny. Z jejich polesí černá zvěř většinou přichází. Podnik hospodaří na devíti tisících hektarech honitby, která leží na pozemcích od Brna po Blansko. Podle tabulek by v revíru mělo žít pětaosmdesát kusů divočáků. "Na jaře jsme jich napočítali dvě stovky. Ale je to nepřesné číslo," podotkl Martin Zouhar ze Školního lesního podniku Křtiny.
Aby snížili jejich stavy, loví myslivci divočáky po celý rok. Při páteční naháňce, společném lovu, jich myslivci zastřelili patnáct.
Černé zvěře je moc, kvůli suchu ovšem v lese nejsou bukvice ani žaludy. "Divočáci mají hlad. Na zahradách lidé nechávají zbytky. Pochutnají si tam na i žížalách, slimácích a myších," vysvětlil jednatel Okresního mysliveckého spolku Blansko Jaroslav Zelený.
Někde chodí divoká prasata večeřet na pole s kukuřicí.
"Ale například Adamov je obklopený lesy, kolem Rudice jsou zase louky," popsal problémové lokality Zelený.
Zatímco hladová zvěř úřaduje v Rudici, Adamovští zažívají klidnější období.
"Letos jsme je neměli na zahradě, ani cestou do práce jsem divočáka neviděl," pochvaloval si jeden z místních Martin Tomašák.

Černá zvěř
. 9 tisíc hektarů má honitba Školního lesního podniku Křtiny
. 85 divočáků by tady podle tabulek mělo žít
. 200 kusů černé zvěře tu myslivci napočítali na jaře
. 3585 prasat střelili loni myslivci na Blanensku

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) vyzvalo ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), aby požádal vládu a Sněmovnu o peníze na úhradu...

Čti dál
Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Lesnictví

Rozsáhlý rozhovor redakce Lesnické práce s Josefem Vojáčkem se uskutečnil jen dva týdny po jeho nástupu do čela podniku. Odpovědi ukazují realistické hodnocení současné situace...

Čti dál
MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů zveřejnilo první etapu Generelu obnovy lesních porostů po kalamitě. Jde o metodiku, která obsahuje souhrn...

Čti dál
Zajímavosti ze stavby dřeva

Zajímavosti ze stavby dřeva

Dřevařství

Dřevo je jednou z nejvýznamnějších obnovitelných surovin. Díky svému vzhledu, snadné dostupnosti, jednoduché opracovatelnosti a jeho vlastnostem, se využívá pro široké řady aplikací. Vlastnosti dřeva...

Čti dál

19°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 32%

Vítr: 40.23 km/h

  • 15 Říj 2018 21°C 12°C
  • 16 Říj 2018 21°C 10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby