Přihlásit

Byl to masakr, říká myslivec o dálnici bez plotů (Mladá fronta DNES)

Za rostoucím počtem srážek se zvěří je její přemnožení, alespoň dle odborníků na bezpečnost silničního provozu. To se ale podle Ladislava Raffaie, předsedy Českomoravské myslivecké jednoty v severomoravském Novém Jičíně, dá říct pouze o kancích, kteří se na statistikách podílejí jen z malé části. Nový Jičín patří k okresům, kde je riziko srážky se zvěří největší.

* Máte u vás a v okolních revírech problémy s přemnoženou zvěří?

Co se týče drobné zvěře, tam přemnoženo rozhodně není, tam je to spíš naopak. Dostala zabrat chemizací a současným způsobem hospodaření. Problém jsou divočáci, ti přemnožení jsou. Ostatní zvěř je ve srovnání s jinými regiony v běžné normě.

* Severní Morava ale patří k oblastem, kde dochází k největšímu počtu srážek se zvěří na kilometr.

Problém je v tom, že narůstá doprava. A další katastrofa je, když se spustí provoz na dálnici, která není oplocená vůbec, nebo jen místy či pouze z jedné strany. Zvěř tam, kudy vede dálnice, chodila po staletí, pak na ni z neoplocené strany vběhne, dostane se do betonového koryta a pak běží kolem svodidel. Následně nastává masakr, od srnčího po divočáky. A pokud zvěř nesrazí auto, dostane se do pasti mezi ploty a uhyne tam. My sami máme revír, který přiléhal k takové neoplocené části dálnice. Poté, co spustili provoz, tam za týden uhynulo 15 kusů. Byla to hrůza.

* Mluvíte o stále ještě nové dálnici na Ostravu?

Přesně tak.

* Jsou části dálnice dosud bez ochrany proti zvěři?

Ploty stále ještě nejsou dodělané například u obce Hladké Životice, přitom je tam obrovské zimní shromaždiště zvěře, která tam migruje přes dálnici.

* Dá se pro to, aby se zvěř nedostávala na frekventovanou silnici, udělat ještě něco jiného?

Stavíme pachové ohradníky, snažíme se ji odradit. Pozitivum je, že se přizpůsobila plotům a naučila se projít pod mosty.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

Myslivost

Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zástřelné po celé republice, za jedno odlovené divoké prase by lovec měl dostat 2000 Kč. ČTK to řekl ministr zemědělství v...

Čti dál
K návrhu novely zákona o zbraních

K návrhu novely zákona o zbraních

Myslivost

Dne 7. února 2018 vláda schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), ve znění...

Čti dál
Je důležité vést mladou generaci ke schopnostem kritického myšlení

Je důležité vést mladou generaci ke schopnostem kritického myšlení

Lesnictví

Mendelova univerzita v Brně vznikla již v roce 1919. Ke stoletému výročí ji povede profesorka Danuše Nerudová, první rektorka v historii univerzity. Jedním z jejích...

Čti dál
Agrární komora a část lesníků žádají po vládě opatření kvůli kalamitě

Agrární komora a část lesníků žádají po vládě opatření kvůli kalamitě

Lesnictví

Agrární komora ČR vyzvala vládu v demisi, aby prosadila mimořádná řešení kalamitní kůrovcové situace. V legislativě by měl kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) vyřešit parametry...

Čti dál

-8°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 65%

Vítr: 35.40 km/h

  • 19 Bře 2018 -2°C -8°C
  • 20 Bře 2018 2°C -6°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby