Přihlásit

Byl to masakr, říká myslivec o dálnici bez plotů (Mladá fronta DNES)

Za rostoucím počtem srážek se zvěří je její přemnožení, alespoň dle odborníků na bezpečnost silničního provozu. To se ale podle Ladislava Raffaie, předsedy Českomoravské myslivecké jednoty v severomoravském Novém Jičíně, dá říct pouze o kancích, kteří se na statistikách podílejí jen z malé části. Nový Jičín patří k okresům, kde je riziko srážky se zvěří největší.

* Máte u vás a v okolních revírech problémy s přemnoženou zvěří?

Co se týče drobné zvěře, tam přemnoženo rozhodně není, tam je to spíš naopak. Dostala zabrat chemizací a současným způsobem hospodaření. Problém jsou divočáci, ti přemnožení jsou. Ostatní zvěř je ve srovnání s jinými regiony v běžné normě.

* Severní Morava ale patří k oblastem, kde dochází k největšímu počtu srážek se zvěří na kilometr.

Problém je v tom, že narůstá doprava. A další katastrofa je, když se spustí provoz na dálnici, která není oplocená vůbec, nebo jen místy či pouze z jedné strany. Zvěř tam, kudy vede dálnice, chodila po staletí, pak na ni z neoplocené strany vběhne, dostane se do betonového koryta a pak běží kolem svodidel. Následně nastává masakr, od srnčího po divočáky. A pokud zvěř nesrazí auto, dostane se do pasti mezi ploty a uhyne tam. My sami máme revír, který přiléhal k takové neoplocené části dálnice. Poté, co spustili provoz, tam za týden uhynulo 15 kusů. Byla to hrůza.

* Mluvíte o stále ještě nové dálnici na Ostravu?

Přesně tak.

* Jsou části dálnice dosud bez ochrany proti zvěři?

Ploty stále ještě nejsou dodělané například u obce Hladké Životice, přitom je tam obrovské zimní shromaždiště zvěře, která tam migruje přes dálnici.

* Dá se pro to, aby se zvěř nedostávala na frekventovanou silnici, udělat ještě něco jiného?

Stavíme pachové ohradníky, snažíme se ji odradit. Pozitivum je, že se přizpůsobila plotům a naučila se projít pod mosty.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnictví

Lesnické organizace a profesní lesnická sdružení se v posledních dnech ohradily proti - podle svých slov nestandardnímu - vývoji připomínkovému řízení při schvalování nové vyhlášky...

Čti dál
Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Lesnictví

Doplněno 24. 9. Vichřice, které o víkendu zasáhly Českou republiku, poničily podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky přibližně 300.000 metrů krychlových...

Čti dál
Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 80%

Vítr: 11.27 km/h

  • 26 Zář 2018 15°C 0°C
  • 27 Zář 2018 20°C 6°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby