Přihlásit

Zvěstov bojuje s kůrovcem. O dřevo není příliš velký zájem (Benešovský týden)

Zvěstov – Zatímco v předešlých letech tvořila významnou část přijmu rozpočtu Zvěstova částka za prodej dřeva ze 100 hektarů obecních lesů, letos tomu je jinak.

Ve zvěstovských lesích se těží dál, příjem do obecní kasy však bude výrazně nižší. „Naše lesy zasáhla kůrovcová kalamita," vysvětlil starosta obce Karel Babický.
Problém Zvěstova (ale i dalších nejen obecních vlastníků lesů) tkví především v tom, že je dřevní hmoty v celém Česku nadbytek.

Kůrovec likviduje jeden les za druhým, a všude tam se hospodáři snaží zachránit, co jde.
Kůrovcem napadené stromy musí z lesa pryč. Proto nyní na svém webu Zvěstov nabízí zájemcům prodej palivového dříví za 490 korun za kubický metr hmoty. „Zájem ale není takový, jaký bychom potřebovali.

Všude je dřeva nadbytek a navíc tady u nás na venkově, je hodně lidí, kteří mají nějaký kousek svého vlastního lesa, a potřebují sami vytěžit napadené stromy," popsal Babický začarovaný kruh.

Navíc lidé, jimž by se nákup dřeva z obecních lesů vyplatil, potřebují k uspokojení vlastních potřeb jen minimální množství. Nejde tak o žádné velkoodběratele.

Částka 490 korun za kubík podle starosty sotva pokryje náklady na těžbu. Není to totiž jen o kácení. I další úkony potřebné pro efektivní likvidaci kůrovcové kalamity stojí peníze. Jde o náklady na nákup chemie na likvidaci brouka v poražených kmenech, pohonných hmot a dopravu. A pak i o nákup sazenic a jejich vysazování při obnově lesa.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Lesnictví

V článku naleznete aktuální letecké záběry lesů v ČR. Dopady dlouhodobého sucha a následný rozvoj kůrovcové kalamity jsou již pozorovatelné prakticky na celém území České...

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Lesnictví

Do kampaně Lesů ČR s názvem „Sázíme lesy nové generace", která vyvrcholí již 19. října akcí „Den za obnovu lesa", se zapojí mnoho zajímavých osobností...

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dopadá na celý dřevozpracující a papírenský průmysl, dál na nábytkářství nebo stavebnictví, výrobu sportovních potřeb nebo lodí. Kvalitní smrkové dřevo vyžaduje například výroba...

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Lesnictví

Se začátkem nového akademického roku otevřela Fakulta lesnická a dřevařská ČZU novou budovu High-tech technologicko-výukového pavilonu. „Jedná se o jediné výukové pracoviště v ČR, které...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby