Přihlásit

Zvěstov bojuje s kůrovcem. O dřevo není příliš velký zájem (Benešovský týden)

Zvěstov – Zatímco v předešlých letech tvořila významnou část přijmu rozpočtu Zvěstova částka za prodej dřeva ze 100 hektarů obecních lesů, letos tomu je jinak.

Ve zvěstovských lesích se těží dál, příjem do obecní kasy však bude výrazně nižší. „Naše lesy zasáhla kůrovcová kalamita," vysvětlil starosta obce Karel Babický.
Problém Zvěstova (ale i dalších nejen obecních vlastníků lesů) tkví především v tom, že je dřevní hmoty v celém Česku nadbytek.

Kůrovec likviduje jeden les za druhým, a všude tam se hospodáři snaží zachránit, co jde.
Kůrovcem napadené stromy musí z lesa pryč. Proto nyní na svém webu Zvěstov nabízí zájemcům prodej palivového dříví za 490 korun za kubický metr hmoty. „Zájem ale není takový, jaký bychom potřebovali.

Všude je dřeva nadbytek a navíc tady u nás na venkově, je hodně lidí, kteří mají nějaký kousek svého vlastního lesa, a potřebují sami vytěžit napadené stromy," popsal Babický začarovaný kruh.

Navíc lidé, jimž by se nákup dřeva z obecních lesů vyplatil, potřebují k uspokojení vlastních potřeb jen minimální množství. Nejde tak o žádné velkoodběratele.

Částka 490 korun za kubík podle starosty sotva pokryje náklady na těžbu. Není to totiž jen o kácení. I další úkony potřebné pro efektivní likvidaci kůrovcové kalamity stojí peníze. Jde o náklady na nákup chemie na likvidaci brouka v poražených kmenech, pohonných hmot a dopravu. A pak i o nákup sazenic a jejich vysazování při obnově lesa.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Sněmovna zřejmě schválí novelu lesního zákona urychlující boj proti kůrovci

Sněmovna zřejmě schválí novelu lesního zákona urychlující boj proti kůrovci

Lesnictví

Anketa v článku. Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o lesích, která má urychlit boj s kůrovcovou kalamitou v lesích. Poslanci 12. 7. předlohu propustili...

LČR v pololetí zvedly těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent

LČR v pololetí zvedly těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v prvním pololetí zvýšil meziročně těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent na 2,87 milionu metrů krychlových z předchozích 1,35...

Obchodní ředitel LČR Karol Vinš skončil, bude vypsáno výběrové řízení

Obchodní ředitel LČR Karol Vinš skončil, bude vypsáno výběrové řízení

Lesnictví

Obchodní ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Karol Vinš (57) v pondělí 8. 7. ve funkci skončil. Učinil tak na vlastní žádost ze zdravotních...

Vláda o dva týdny odložila debatu o dotacích pro vlastníky lesa

Vláda o dva týdny odložila debatu o dotacích pro vlastníky lesa

Lesnictví

Vláda o dva týdny odložila debatu o novém dotačním programu pro vlastníky lesů postižených kůrovcem. Po zasedání kabinetu  8. 7.  to řekl ministr zemědělství Miroslav...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby