Přihlásit

Zvěř škodí stromkům vysázeným po kůrovcové kalamitě, ministerstvo prodlouží dobu odstřelu (ceskatelevize.cz)

Obnovu lesů postižených kůrovcovou kalamitou komplikuje nejen sucho, ale také přemnožená zvěř, která ničí sazenice a mladé stromky. Podle sdružení nestátních vlastníků lesů je nutné její stavy snížit. Ministerstvo zemědělství prodlouží dobu, kdy ji myslivci mohou střílet. Lesníci ale žádají větší změny.

Majitelé soukromých a obecních lesů chtějí, aby stát změnil mysliveckou legislativu, jinak podle nich bude těžké obnovit porosty. „Je to jedna ze zásadních podmínek – snížit tlak a vliv zvěře na stromy,“ uvedl člen předsednictva Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů Miroslav Pacovský.
Třeba u Kostelce nad Černými lesy měla vyrůst spousta buků, jedlí, lip i třešní. Jenže ani pět tisíc sazenic na pestrý les zatím nestačilo. Mladé stromky lákají hlavně srnčí zvěř, ale škodí i divoká prasata.
„Atraktivnější jsou pro zvěř vždycky listnaté dřeviny, pupen je v přírodě to nejvýživnější, co se dá sehnat,“ přiblížil lesník Radek Kajfosz ze Školního lesního podniku ČZU.

Více času na odstřel
Ministerstvo zemědělství zatím připravuje novelu vyhlášky o tom, kdy se zvěř smí lovit. Platit by mohla ještě letos.
„Umožní především delší dobu odlovu vybraných druhů. Jejím cílem je efektivně snížit počty zvěře tak, aby nedocházelo ke škodám jak na zemědělských plodinách, tak především v lesích,“ řekl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Stát také přidal další lokality na jihu a západě Čech na seznam nejpostiženějších míst, kde se lesníci mají soustředit na porosty, které jde zachránit, a uvolnil pravidla výsadby ve zničených lesích.

Komentáře   

+6 # Starý 2019-09-02 12:40
Proti kůrovci také pomáhají už skoro tři roky a co z toho má malý vlastník...nic.
Po výsadbách až se zvěř nažere a otrká co se dá, nás to zlomí úplně.
Pak nám v březnu, jestli bude nějaká podpora v prosinci a v případě daně z nemovitosti květnu vše poctivě a po právu zdaní a pak už budeme sami rádi, že se přidáme k té spárkaté a budeme se s pokorou pást.

Člověče proč se nepřizpůsobit....ber si příklad z kůrovců.

Tak vám páni z ministerstev přeji "spokojenost a plná korýtka" ještě si chvilku pomlaskejte ....za neschopnost se dnes povyšuje a odměňuje.

Ale věřím, že i doba se může někdy změnit !!!!
+8 # lesmistr 2019-09-02 11:27
Z článku výše:

"MZe PŘIPRAVUJE ( k úpravě doby lovu spárkaté zvěře) vyhlášku, která by MOHLA PLATIT JEŠTĚ LETOS."

Náměstek Patrik Mlynář v červnu 2019 na Vysočině slíbil před premiérem a dalšími znalci, že URYCHLENĚ připraví vyhlášku o úpravě doby lovu zvěře dančí a zvěře jelena siky. Tehdy dokonce prohlásil a slíbil verzi o neomezené době lovu této zvěře. Ale toto už podle posledního návrhu ( Svět myslivosti 7/2019) stejně neplatí. Žádný strach, milí lesníci. Prý se chystá, ale taky MOŽNÁ bude platná už do konce roku. MOŽNÁ!

Tak se MOŽNÁ dočkáme toho, že první budou dotace, budou vysázeny listnáče a pravděpodobně, pokud nebudou už sežrané, bude možná následně upravena vyhláška o úpravě doby lovu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Lesnictví

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen...

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Lesnictví

16. valná hromada Komory soukromých lesů SVOL, která se konala ve čtvrtek 13. února 2020 v Jihlavě, znovu otevřela aktuální témata, která z pohledu soukromých...

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tank zveřejnili prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru od roku 2020. Pokud bude pokračovat trend posledních let, bude podle této prognózy v roce...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby