logo Silvarium tisk

Česká republika neumí v porovnání s Rakouskem či Německem dostatečně účinně zpracovat vytěžené dřevo. Přiznal to na brněnském veletrhu Wood-tec Robert Babuka ze Svazu zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu.
V ČR se ročně těží zhruba 16 milionů metrů krychlových dřeva, v Rakousku je to jen o tři miliony více. Rozdíl v účinnosti při zpracování je však výrazně vyšší při vyjádření ve finanční hodnotě. V procentuálním vyjádření Babuka hovoří u českého dřevozpracujícího průmyslu o 34 procentech účinnosti, což je na úrovni Slovenska, zatímco Rakušané podobně jako Němci mají účinnost přes 70 %. Ve srovnání s Rakouskem také podniky v ČR nedokážou účinně nakládat s dřevním odpadem - biomasou, která při zpracování vzniká. Ve zmíněných sousedních zemích však už podle Babuky pro zvyšování účinnosti není prostor.

Zdroje jsou dostatečné

»V Česku nedokážeme zajistit větší konkurenceschopnost při zpracování dříví, což je naše velká slabina. Je snaha přivést investory, kteří dokážou
kulatinu zpracovávat a být konkurenceschopní.
Otázka je, budou-li to ti správní investoři,« řekl Babuka. Klíčové podle něj je, aby se podařilo zvýšit přidanou hodnotu výrobků ze dřeva.
Babuka tvrdí, že primárních zdrojů, tedy surového dřeva je v ČR dostatek jak pro výrobu, tak pro energetické účely. Jen je potřeba je umět správně využít. Zmínil příklad Finska ze 70. let, které zlepšilo lesní infrastrukturu, vybudovalo cesty a zlepšilo dostupnost dřeva. A poté investovalo do podniků, které měly růstový potenciál a zároveň perspektivu, že dokážou zpracovávat dřevo s vyšší přidanou hodnotou.
I vzhledem k tomu, že se v ČR zpracovává dřevo s nízkou účinností, míří část těžby za hranice. Zatímco objem těžby je setrvalý, množství zpracované kulatiny se mírně snižuje.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě