logo Silvarium tisk

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) chystá akce za miliardy korun na záchranu vody v krajině. To je fantastická věc a já v ní chci vidět naději i pro Šumavu. Jen dou -fám, že Šumava nezůstane v tomto ohledu zapovězená. Na Šumavě je 55 000 hektarů lesní půdy a ještě nedávno na většině stál les, který tvořil přirozený stín. V NP Šumava ale dostal za ovací aktivistů a s podporou některých odpovědných činitelů nebývalý prostor kůrovec, a proto dospělý les na tisících hektarech zmizel. Místo lesa tu máme nezalesněné svahy a tam, kde dříve panoval stín a příjemné teploty, dnes praží slunce a teploty dosahují i 50 °C. Tam, kde dříve museli chodit v gumovkách, procházíme dnes suchou nohou v sandálkách. Slunce vypraží poslední zbytky tenké humusové vrstvy. Nový les se v národním parku na mnoha místech záměrně nevysazuje a je jen otázkou času, kdy se na velkých plochách obnaží kamenité podloží, které už pak nikdo nezalesní. A vše jen díky neodpovědné hře s kůrovcem. To má být ochrana přírody? Vládní plán pro příští Šumavu je ještě horší! Podle vládou schválené novely zákona o ochraně přírody a krajiny a také podle nově předloženého Plánu péče o NP Šumava má být cílem ponechat většinu šumavského lesa bez péče člověka. Většinu z 55 000 hektarů. Uvědomuje si vůbec vláda, co nedávno schválila? V roce 2009 dožral kůrovec několikasetleté smrky na pramenech Vltavy. A už šest let poté, na přímém slunci, vyschl pramen Vltavy. Pokud začnou platit pravidla, která pro Šumavu chce nastavit tato vláda a toto ministerstvo životního prostředí, co všechno vyschne během příštích let?
Chtěl bych věřit, že se s proklamovanou snahou zadržet vodu v krajině rychle změní Plán péče o NP Šumava, který byl před 3 týdny předložen šumavským obcím. Protože se v něm píšou úplně jiné věci, než je mediálně deklarovaná podpora obnovy původních vodních nádrží. V kontrastu s těmito deklaracemi se podle plánu péče na Šumavě plánuje „zrušení nefunkčních vodních děl". Není to protimluv? Čekal bych, že se bude plánovat jejich obnova. A nejen to. Nově se má podle plánu ponechat většina lesa v NP Šumava napospas kůrovci. Časem tak vzniknou další plochy bez dospělého lesa, plochy s přehřátou půdou, místa s vyschlými prameny. Je to dobré hospodaření s vodou v chráněné oblasti přirozené akumulace vod, kterou Šumava je? Není na čase se od pasivního přihlížení vrátit ke konzervativní ochraně přírody?
O tom, zda bude Šumava do budoucnosti suchá, nebo živá, budou brzy rozhodovat poslanci při hlasování o novele zákona o ochraně přírody a krajiny. Jak budou o novele, která významně ovlivní život na Šumavě, hlasovat, je zatím otázkou. Přál bych si, aby nepodlehli agresi ideologických ekologistů, ale aby se předem informovali u praktiků, lesníků. Šumava si trochu poslanecké pozornosti a s ní hodně vody a života, myslím, zaslouží.

Jiří Mánek

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě