logo Silvarium tisk

 

Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka

Taková byla stručná nabídka, připravená jsou ale i další témata. Provede vás jimi Ivana Šmelová, dobrý večer. Panenská příroda Národního parku Podyjí by měla být víc přístupná lidem. Řekl to ministr životního prostředí Richard Brabec. Po víc než 20 letech se tak změní pravidla pro fungování českých a moravských národních parků. Zruší se třeba první zóny, které by nahradila klidová území. A právě o nich budou nově rozhodovat i obce. Zástupci Národního parku Podyjí to řešili s ministerskými úředníky a starosty obcí, které v parku leží.

Vladimír DOLEJSKÝ, náměstek, Ministerstvo životního prostředí

Je zdůrazněna podpora šetrného turismu a udržitelný rozvoj obcí v národních parcích. Obce jsou zastoupeny v radách národních parků, a tam samozřejmě je povinnost předkladatele dohodnout hlášení klidových území.

Tomáš ROTHROCK, ředitel, Národní park Podyjí

Se bude moci vstupovat na rozsáhlé plochy znojemských a havranických vřesovišť. Potom se návštěvník bude moci dostat do některých pasáží lesního komplexu poblíž Králova Stolce například, poblíž Andělského a Čertova mlýna. Jsou to naprosto konkrétní lokality.

Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka

Rozvolnit by se měly i zákazy činností, například v obci, která se nachází v národním parku, by lidé mohli rozdělávat oheň. To je teď zakázané a s novými zónami by se zrušily taky poplatky za vjezd do parku. A konkrétně v Národním parku Podyjí je 8 obcí. Jaké to je, žít uprostřed přísně chráněného území? V malé obci Lukov natáčela redaktorka Barbora Lukšová.

Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka ČT

Penzion u Čabalů. Penzion Lukov, Ubytování na Vyhlídce, Penzion U Hrádku. Dohromady je v Lukově, kde žijí necelé 3 stovky obyvatel, 6 penzionů. A o hosty nouzi nemají. Díky nádhernému okolí Národního parku Podyjí. Ten úplně první otevřela před lety Andrea Řehořová s manželem, a to i přes výsměch okolí.

Andrea ŘEHOŘOVÁ, majitelka penzionu

Okolí si myslelo, že to tady nepůjde, vlastně všichni si ťukali na hlavu, že my jsme ti hloupí. Ale my jsme viděli ten potenciál právě tady v té přírodě a v tom, že ti lidé si sem přijedou odpočinout a za tou krásnou přírodou.

Lubomír MÁLA, starosta, Lukov /nez./

Ten pohyb se v podstatně uvolnil proti roku 91, kdy tam, kdy teda se nesmělo chodit ani skoro na houby, to je všecko pryč.

Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka ČT

Idylka venkovského bydlení v srdci národního parku ale padá v momentě, kdy si chtějí místní přestavět dům, nebo dokonce postavit nový.

Lubomír MÁLA, starosta, Lukov /nez./

Největší problém dělá stavba, stavby, to znamená ty nároky na přesný dodržování zásad pořádku, nebo staveb v Národním parku Podyjí.

Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka ČT

Na jejich podobu totiž nedohlíží jen stavební úřad, potřebná razítka dává i národní park, povoleny jsou pouze nižší stavby, sedlové střechy červené barvy, malá okínka a nenápadné fasády. I to se dá ale podle místních skousnout a plánované změny v parcích vítají.

Lubomír MÁLA, starosta, Lukov /nez./

Ta sezona turistická, cyklistická to je pořád čím dál tím větší. A myslím si, že aj teďka v tom případě, že bude uvolněn ty ochranný pásma, tak když tam bude ten zájem o turistiku podstatně větší.

Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka ČT

A proto už teď i přes komplikace se stavbami staví u Řehořů nový penzion, v Lukově v pořadí už sedmý. Barbora Lukšová, Česká televize, Lukov.

Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka

A o jakých územích vlastně mluvíme? Na jihu a východě Moravy je tedy jediný národní park, Podyjí. Vznikl před 23 lety v březnu 1991. Zabírá plochu 64 kilometrů čtverečních. Protínají ho desítky kilometrů cest pro turisty i cyklisty. Nejzajímavějšími místy jsou údolí řeky Dyje, skalní amfiteátry a strže. V parku rozkvétá na 14 set druhů květin. Jihomoravský kraj má taky 2 krajinné chráněné oblasti, Moravský Kras a Pálavu, ve Zlínském kraji jsou to Bílé Karpaty a část Beskyd. No a sousední Vysočina má CHKO Žďárské vrchy. Ve vysílání teď ještě k tématu ekolog, Jiří Matuška z Krajinné chráněné oblasti Pálava, hezký podvečer.

Jiří MATUŠKA, ekolog, zástupce vedoucího, CHKO Pálava

Dobrý večer.

Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka

Tak, my jsme říkali, že se plánuje zmírnění režimu v Národním parku Podyjí, Pálava je tedy CHKO, kde ten režim už mírnější je, jakou máte zkušenost?

Jiří MATUŠKA, ekolog, zástupce vedoucího, CHKO Pálava

Já mám osobně letitou zkušenost s tím, že chráněná krajinná oblast je vymezená v území okolo Pálavy v odpovídajícím území a také s odpovídajícím režimem, který definuje zákon o ochraně přírody jako chráněnou krajinnou oblast. Myslím si, že je to rozdíl od národního parku. A ta zkušenost je v některých případech určitě dobrá, v některých případech je trošku, částečně konfliktní, protože ne všichni se chovají tak, jak by se měli v chráněné přírodě chovat.

Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka

Tak, s čím se nejvíc potýkáte? Co jsou takové nejčastější zásahy od třeba turistů, nebo dalších lidí?

Jiří MATUŠKA, ekolog, zástupce vedoucího, CHKO Pálava

Myslím si, že se ty případy opakují rok od roku stejně, jsou to neukáznění cykloturisté, pěší turisté, kteří vchází například ze značených turistických stezek do míst, která opravdu vyžadují přísnější ochranu, protože jsou to místa výskytu chráněných druhů rostlin nebo živočichů. Mluvím teď přímo o maloplošných chráněných územích. Mnohde také nacházíme v těchto územích nepovolené ohniště, mnohde nacházíme taky na okrajích, nebo přímo v těch územích vyhozené odpadky. Takže to jsou takové příklady. Ale zas musím zhodnotit to tak, že z těch 95, 98 procent jsou lidé ukáznění, jenom tady ti nepořádníci jsou ty 3 až 5 procent, které jsou o to víc potom vidět.

Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka

Pomohla by tedy, i chráněné krajinné oblasti, nějaká legislativní změna, když jste mluvil o těch problémech?

Jiří MATUŠKA, ekolog, zástupce vedoucího, CHKO Pálava

Já si nemyslím úplně, že ta další změna by něco totálně vyřešila. Velký problém je dneska vynutitelnost dodržování určitých pravidel, respektování jakýchsi chráněných opatření a podobně. Já osobně si myslím, že, a souhlasím s tím, co nedávno avizoval přímo pan ministr, že by bylo dobré, se zase vrátit k cíleně ekologické výchově, osvětě vzdělávání, že to, co vlastně se, já nevím, v několika minulých letech zase vyklidilo z pozic, tak by se mělo vrátit. A zejména ochrana přírody a životní prostředí by mělo být systematicky vysvětlováno, propagováno. A myslím si, že i umožnění vstupu a prezentování některých chráněných částí přírody, které do dneška třeba lidé neviděli, umožní pochopení těm návštěvníkům, jak se lépe chovat.

Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka

Říká ekolog Jiří Matuška, děkujeme za váš čas i informace. A já ještě dodám, že pokud novela projde všemi schvalovacími procesy, mohla by nová pravidla v národních parcích platit už od ledna příštího roku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě