Přihlásit

Zločin v lese? Hloupost, říká Szórád i Jurečka (Deník N)

Tohle jde všechno do Číny, ukazuje náš průvodce na hromadu smrkových kmenů na okraji lesa uprostřed Vysočiny. Musí křičet, opodál řvou motorové pily v rukou lesních dělníků.

Náš průvodce je taky lesák – představíme ho za chvíli –, ale s tímhle pracovištěm nemá nic společného. Narazili jsme na něj náhodou. To, že zrovna tohle dřevo čeká pouť přes půl planety, pozná zkušeným okem podle délky, na kterou ho motorové pily krájejí.

Necelých dvanáct metrů. Aby se kmeny vešly do prázdných kontejnerů, v nichž k nám z Číny doputovala třeba elektronika.
Jeho odhad potvrzuje jeden z dělníků, který zastaví pilu a přijde na kus řeči. „Jo, tohle je pro Číňany," přikyvuje. Když slyší, že jsme novináři, hned ví, proč jsme tu. „Chytáte kůrovce?" směje se. „Toho nechytíte. Nikdo ho nechytí," říká a odlupuje plát kůry z kmene, který právě přestal porcovat. Je plný chodeb a tmavých brouků.

Z komodity, o kterou se pily a dřevozpracující podniky v Česku ještě před pár lety praly a která lákala investiční žraloky typu exšéfa Chemapolu Václava Junka (v 90. letech vstoupil do firmy LST) nebo Andreje Babiše (v roce 2011 koupil firmy Uniles a Wotan Forest), se stala laciná, žravými brouky znehodnocená vycpávka kontejnerů, kterou jsou čínští dopravci ochotni brát jen proto, že do nich nemají nic lepšího. Kolaps trhu rezonuje nejen v dřevařském byznyse. Jeho okolnosti teď zaměstnávají i policii a státní zástupce.

Pětadvacátého dubna zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu na několika místech. Důkazy o možné trestné činnosti, která podle jejich podezření mohla stát připravit o miliardy korun, hledali na ministerstvu zemědělství, v centrále Lesů ČR a také ve zlínském domě exředitele státních lesů Daniela Szóráda.

Policie ani státní zastupitelství oficiálně neoznámili, oč přesně se zajímají, a nikoho ani neobvinili. Szórád je podle dostupných informací jediným člověkem, kterého policisté dlouze vyslechli, a to hned v den razií. „Průběh policejního vyšetřování nemůžeme komentovat," reagovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová na dotaz Deníku N, zda policie v podniku vyslechla někoho dalšího.
Bývalý ředitel od té doby s médii komunikoval jen stručně, podle jeho slov ho policisté vyzvali, aby o detailech vyšetřování veřejně nemluvil. Pro Deník N se poprvé vyjádřil obšírněji – i když také s ohledem na podmínku vyšetřovatelů.

„Ke konkrétním bodům vyšetřování se žel v tuto chvíli vyjádřit nemohu," napsal Szórád. Policejní zájem o svou osobu si vysvětluje něčí snahou jej zdiskreditovat.

„Osobně to považuji za akt jakési osobní pomsty někoho zneuctěného, kdo není schopen sebereflexe, ale naopak se snaží namíchat koktejl nesmyslných obvinění, která mohou z určitého úhlu pohledu pro nezasvěcené působit věrohodně. Pevně věřím, že se vyšetřující orgány budou schopny v dané tématice racionálně zorientovat a pochopí souvislosti i hloupost celé kauzy," dodává bývalý šéf státních lesů.

Celý článek najdete v Deníku N.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Proběhla jarní aktualizace Kůrovcové mapy

Proběhla jarní aktualizace Kůrovcové mapy

Lesnictví

Kůrovcová mapa (www.kurovcovamapa.cz) byla jako provozní testování nových způsobů využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou spuštěna na konci roku 2018. V dubnu 2019...

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v lesích částkou...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby