Přihlásit

Zločin v lese? Hloupost, říká Szórád i Jurečka (Deník N)

Tohle jde všechno do Číny, ukazuje náš průvodce na hromadu smrkových kmenů na okraji lesa uprostřed Vysočiny. Musí křičet, opodál řvou motorové pily v rukou lesních dělníků.

Náš průvodce je taky lesák – představíme ho za chvíli –, ale s tímhle pracovištěm nemá nic společného. Narazili jsme na něj náhodou. To, že zrovna tohle dřevo čeká pouť přes půl planety, pozná zkušeným okem podle délky, na kterou ho motorové pily krájejí.

Necelých dvanáct metrů. Aby se kmeny vešly do prázdných kontejnerů, v nichž k nám z Číny doputovala třeba elektronika.
Jeho odhad potvrzuje jeden z dělníků, který zastaví pilu a přijde na kus řeči. „Jo, tohle je pro Číňany," přikyvuje. Když slyší, že jsme novináři, hned ví, proč jsme tu. „Chytáte kůrovce?" směje se. „Toho nechytíte. Nikdo ho nechytí," říká a odlupuje plát kůry z kmene, který právě přestal porcovat. Je plný chodeb a tmavých brouků.

Z komodity, o kterou se pily a dřevozpracující podniky v Česku ještě před pár lety praly a která lákala investiční žraloky typu exšéfa Chemapolu Václava Junka (v 90. letech vstoupil do firmy LST) nebo Andreje Babiše (v roce 2011 koupil firmy Uniles a Wotan Forest), se stala laciná, žravými brouky znehodnocená vycpávka kontejnerů, kterou jsou čínští dopravci ochotni brát jen proto, že do nich nemají nic lepšího. Kolaps trhu rezonuje nejen v dřevařském byznyse. Jeho okolnosti teď zaměstnávají i policii a státní zástupce.

Pětadvacátého dubna zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu na několika místech. Důkazy o možné trestné činnosti, která podle jejich podezření mohla stát připravit o miliardy korun, hledali na ministerstvu zemědělství, v centrále Lesů ČR a také ve zlínském domě exředitele státních lesů Daniela Szóráda.

Policie ani státní zastupitelství oficiálně neoznámili, oč přesně se zajímají, a nikoho ani neobvinili. Szórád je podle dostupných informací jediným člověkem, kterého policisté dlouze vyslechli, a to hned v den razií. „Průběh policejního vyšetřování nemůžeme komentovat," reagovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová na dotaz Deníku N, zda policie v podniku vyslechla někoho dalšího.
Bývalý ředitel od té doby s médii komunikoval jen stručně, podle jeho slov ho policisté vyzvali, aby o detailech vyšetřování veřejně nemluvil. Pro Deník N se poprvé vyjádřil obšírněji – i když také s ohledem na podmínku vyšetřovatelů.

„Ke konkrétním bodům vyšetřování se žel v tuto chvíli vyjádřit nemohu," napsal Szórád. Policejní zájem o svou osobu si vysvětluje něčí snahou jej zdiskreditovat.

„Osobně to považuji za akt jakési osobní pomsty někoho zneuctěného, kdo není schopen sebereflexe, ale naopak se snaží namíchat koktejl nesmyslných obvinění, která mohou z určitého úhlu pohledu pro nezasvěcené působit věrohodně. Pevně věřím, že se vyšetřující orgány budou schopny v dané tématice racionálně zorientovat a pochopí souvislosti i hloupost celé kauzy," dodává bývalý šéf státních lesů.

Celý článek najdete v Deníku N.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 13. 9. 18:45. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Lesnictví

Aktualizováno 10. 9. Přijetí pozměňovacích návrhů poslanců TOP 09, Pirátů a ANO k novele lesního zákona požaduje i seskupení Vědci pro les. 11. září 2019 by novelu...

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Ze satelitních dat PlanetScope pořízených převážně v období druhé poloviny července 2019 byla aktualizována Kůrovcová mapa. Ta detekuje těžby ve smrkových porostech za období mezi...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby