logo Silvarium tisk

25 000 000 mrtvých stromů

Kvůli suchu, kůrovci, ale i kalamitám se loni v Česku vytěžilo největší množství dřeva v historii. Nahodilá těžba, tedy ta kvůli různým kalamitám, představovala přibližně tři pětiny z nechtěného rekordu.

„Loni jsme zaznamenali historicky nejvyšší těžbu dřeva o objemu 19,4 milionu metrů krychlových. Byl tak pokořen rekord z roku 2007, kdy lesníci likvidovali dřevo poničené orkánem Kyrill," uvádí Jiří Hrbek z odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Českého statistického úřadu.

Za rok možná ještě více

Lesníci nevylučují, že letošní těžby mohou loňský rok klidně překonat. „Letos těžíme převážně kalamitní dříví, tedy napadené škůdci nebo poškozené větrem. Už v březnu jsme zastavili úmyslné těžby jehličnatého dříví, abychom nezahlcovali trh," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Zatímco v uplynulých letech se řešila hlavně těžba a kůrovec na Šumavě, katastrofa se v tichosti odehrávala jinde, na severu Moravy. „Nejvíce dřeva se vytěžilo v kraji Olomouckém a Moravskoslezském, kde podíl nahodilé těžby přesáhl devadesát procent a pokračuje zde kalamitní stav," popisuje Hrbek. Tam se vytěžilo 5,5 milionu kubíků dřeva a lesníci na Moravu přesunuli i většinu techniky z celé republiky. Jen pro srovnání, za celý loňský rok vytěžili lesníci na Šumavě kvůli kůrovci 50 tisíc kubíků dřeva.

Od září 2017 do letošního května bylo zpracováno 200 tisíc metrů krychlových těžeb. To znamená jak kvůli kůrovci, tak kvůli větru," uvedl mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

V lesích se podle ČSÚ těžilo hlavně kvůli hmyzu a živlům. Na vině rekordní těžby ale nejsou jen kalamity, ale i špatná kondice českých lesů, hlavně jejich malá schopnost snášet sucho.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě