logo Silvarium tisk

Ústí nad Labem - Jitka Nováková je od loňského roku městskou dendroložkou. Jejím úkolem je zmapovat tisíce stromů v majetku města Ústí. Radní jí pořídili také speciální ultrazvukový detektor, kterým dokáže důkladně zjistit, jak moc jsou stromy nemocné či poškozené. A že jich není málo.

"Například v ulici Klíšská je momentálně v plánu pokácení hned několika dřevin. „Jsou v nevyhovujícím zdravotním stavu a snížené provozní situaci," vysvětluje Jitka Nováková. Pokácené stromy nahradí 21 nových javorů. Celkové náklady jsou ovšem poměrně vysoké, 167 tisíc korun. Proto radní požádali na revitalizaci stromořadí o dotaci z projektu Stromy Nadace ČEZ.
„Každá obec může o příspěvek požádat jednou za rok, maximální výše grantu činí 150 tisíc korun. Od roku 2011 se nám ve spolupráci s městy a obcemi po celé republice podařilo vysadit na dvě stě stromořadí," řekl mluvčí ČEZu pro severní a střední Čechy Ota Schnepp.
VE MĚSTĚ NEPŘEŽIJÍ DVĚ STĚ LET
Výsadby se pak většinou ujímají sami obyvatelé měst a obcí, kteří se následně o stromy i starají a jsou jejich patrony. Nadace ČEZ projedná žádost města Ústí na přelomu února a března.
Klíšské stromořadí ovšem není jediným, které je na tom zdravotně špatně. Zničené jsou i stromy v aleji Vojanova, kde se vedle kácení budou stromy i prořezávat. „Další nevyhovující aleje se nacházejí v ulici Truhlářova nebo Střížovická. Problematická je rovněž ulice Resslova," doplnila Nováková. Podle náměstka primátorky Pavla Dufka trpí zeleň ve městě mnohem víc než ve volné přírodě.
„Je tady častější zasolování, v létě při vyšších teplotách dochází k přehřívání dřevin a stromy je tak potřeba častěji obměňovat. Strom ve městě nepřežije dvě stě let jako ve volné přírodě," uvedl Dufek.
Dendroložka nyní pracuje na druhé etapě zpracování pasportu a inventarizace zeleně. „Kvůli nevhodnému počasí byla tato etapa v průběhu ledna přerušena. Postupně se nyní kontrolují dřeviny v areálech mateřských a základních škol, domovech pro seniory a v dalších zařízeních ve vlastnictví města," uzavřela.
Karta stromůKaždá alej ve městě má svoji kartu, kam dendroložka zapisuje zásadní informace o stromech, které v ní rostou. Z karty lze tak čerpat informace o stavu stromů, nutnosti zásahů, jejich frekvence, případně nutnosti rekonstrukce, péče a dalších opatření."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě