logo Silvarium tisk

Vsetínsko – Na Valašsku začal prodej vánočních stromků. Kromě nabídky před obchodními řetězci dodávají na trh zelené symboly Vánoc Městské lesy a zeleň ve Valašském Meziříčí a velkou část poptávky pokryjí plantáže vánočních stromků ze Stříteže nad Bečvou. Valaši dávají přednost živým před umělými.
Vůně je ten hlavní důvod, proč si Helena Růžičková z Nového Hrozenkova pořizuje živý strom. „Voňavý strom dodá atmosféru.
Umělý je studený," prohlašuje Růžičková s tím, že letos už má jednoho krasavce od lesáků zajištěného.
„Když přijdete do bytu, kde mají živý strom, hned to poznáte. Je z toho sice trochu binec, ale stojí to za to," přitakává Ondřej Vaněk, který měl doma vždycky živou borovičku.
Nad myšlením lidí, kteří prohlašují pořizování živých stromků za neekologické, kroutí hlavou správce plantáže vánočních stromů ve Stříteži nad Bečvou Tomáš Pliska. Pokr. na straně 3 Živé vánoční stromky jsou ekologičtější než umělé

Dokončení ze strany 1

Stromy se neberou z prořezávek lesa, kde by mohly růst do mýtního věku. „Jsou pěstované ve specializovaných plantážích. Je to obnovitelný přírodní zdroj na rozdíl od umělého stromku, který je vyrobený z derivátu ropy," vysvětlil Pliska.
Jedna z největších plantáží ve Stříteži čítá až padesát tisíc symbolů Vánoc.
Kromě pichlavých smrků a ojíněných jedlí je největší poptávka po kavkazské jedli. „Máme je rozdělené do tří kategorií podle kvality.
Dvoumetrový strom zákazník pořídí v rozmezí od dvou set padesáti korun až po tisícovku," informoval Tomáš Pliska.

PRODEJ STROMKŮ ZTĚŽOVALY ŽOVALY VÝPADKY V EET

Prodej vánočních stromků včera zahájila také společnost Městské lesy a zeleň ve Valašském Meziříčí. Na plantáž v místní části Podlesí pro začátek přivezla stovku stromků z plantáže v Bynině.
Další jehličnany zdejší zaměstnanci uřežou podle potřeby přímo na místě. „Na trh dodáme okolo patnácti set stromků, převážně smrků pichlavých a jedlí. Lidé se k nám sjíždějí nejen z našeho města a okolí, ale i z Novojičínska," informoval vedoucí střediska lesů Petr Čtvrtníček.
Ceny vánočních stromů se proti loňsku nezměnily a pohybují se od sto padesáti do čtyř set korun. „Jezdíme sem už léta a pokaždé jsme spokojení. Uřezaný stromek nám na přání upraví a zabalí," pochvaluje si Petr Skýpala z Mikulůvky, jenž si odvezl dva stříbrné smrčky pro své děti a babičku.
Prodej na plantáži včera komplikovaly výpadky v systému elektronické evidence tržeb, která se nově vztahuje i na společnost Městské lesy a zeleň. „V Bynině terminál fungoval, ale po převozu do Podlesí jsou ním problémy. Zákazníkům vydáváme klasické paragony. Tržby do systému zavedeme, až se nám podaří uvést ho do provozu," říká vedoucí střediska.
Městské lesy Vsetín a Rožnov pod Radhoštěm stromky pro veřejnost nenabízí. Ve Vsetíně plantáže nejsou a společnost dodala jen pětadvacet kusů do zdejšího Domu kultury.
V Rožnově mají k dispozici maximálně sto kusů.
„Pokryjeme vlastní potřeby a poptávku zaměstnanců městského úřadu. Pro veřejnost stromky nenabízíme," vysvětlil jednatel Městských lesů Rožnov Rostislav Polášek.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě