Přihlásit

Zemědělská krajina potřebuje 6 miliard stromů (Hanácké noviny)

Neumírají jen smrky, odcházejí jasany, jilmy, kaštany, nemocné jsou i ovocné dřeviny. „Problémy jsou obrovsky hlubší než kůrovcová kalamita," říká Josef Čermák ze spolku PagoPago, který sídlí v části Litovle Tři Dvory. Příčinou je podle něj přílišné hnojení půd, které stromy oslabuje. Spolek proto mimo jiné pěstuje semenáčky, které rozdává zájemcům.

LITOVEL

* Co podle vás nejvíce trápí českou krajinu?

Zemědělská a lesohospodářská politika a ztráta půdního pokryvu, mikrobiálního půdního života a úbytek biodiverzity, rozpad ekosystémů, fragmentace krajiny. Běžné věci, o kterých se všude mluví. Mizí voda. Příčinou je nezodpovědné hospodaření na orné půdě, protože ta je tím, co nejvíc ovlivňuje okolí. Sázení stromů ve městech je třeba z tohoto pohledu úplně bezvýznamné. Co se bude dít, když se odlesnily Jeseníky, nikdo nedokáže odhadnout.

* Jak moc nám chybějí stromy?

Za loňský rok nám v dřevní hmotě zmizelo 7,5 milionu kubíků vody. Jeden dospělý strom má zhruba kubík vody. Stromy jsou napojené na mikrobiální půdní život a zase váží vodu. Aplikace dusíkatých hnojiv, nyní je to o 78 procent více na hektar než v roce 1990. Dusík způsobuje, že rostliny lžou. Vidíme, že všechno je zelené a roste, ale půda je mrtvá. Na mnoha lokalitách je šestinásobná dávka dusíku. Protože rostlina dobře hnojená dusíkem roste hlavně v nadzemní části, kořen minimálně. Přestává pak do půdy investovat energii, vytvářet enzymy a nadbytečné cukry, kterými jinak krmí mikrobiální půdní život. Když dusík nedodáme, rostliny budou úplně mrtvé. Celé zemědělství je postavené na obrovských dávkách dusíku.

* Jak mohou stromy přispět ke zlepšení?

Stromy jsou na tom stejně jako rostliny na zemědělské půdě. Primární příčinou kůrovcové kalamity je nadměrný objem dusíku v ovzduší. Na základě výzkumů je popsané, že když se aplikuje dusík aerosolem, dochází k uvolňování do ovzduší a dusík, který se zde nastříká, se při teplých dnech dá naměřit ve zbytkových stopách až třeba na Ukrajině. Nedotýká se to jen polních lokalit, ale i lesní krajiny. Například v Podyjí, kde žádná pole nejsou, mizí vřes, rostlina specificky vázaná na chudou půdu. Když je v ní ale velké množství dusíku, vřes vymírá.

Celý článek naleznete v Hanáckých novinách.

Komentáře   

+6 # Bača 2020-01-08 09:28
Dnes jsem se ptal revirniku jaky mají názor na totalni utlum praci souvisejících s ochranou lesa,tak v podstate citovali krasnou vetu z vesnicko ma strediskova-kdyz to chtej,vyplnuj.Navrat o 40 let zpatky,ale to bych mozna i komunistu urazil.
+11 # Starý 2020-01-08 07:32
Vše souvisí se vším a tak malý příklad ...
Stačí sledovat obávaného nepřítele a všežravce "krtka"
Projeďte si Česko od Aše po Hrčavu a koukejte po polích a loukách, lesích, pastvinách.
Na dotovaných polích neuvidíte ani krtinku, na hojně dotovaných loukách, kde se hnojí už také nic a na pastvinách, našich zahradách a zahrádkách a ještě už i dokonce v lesích se nám krtci ještě drží !!!
A víte proč, protože jinde už je takový podíl hmyzu, žížal a pod., že by chcípnul hlady a nebo už to má za sebou !!!!
Tak jej beru za výborný ukazatel toho, jak to s důležitou složkou naší přírody jde do kopru.

Jen zajímavé je že nejhorší je to tam, kde se pravidelně a hojně léta dotuje, samozřejmě za účelem "zachování přírody a přírodních procesů !!!"

Tak "krtku", byť tě na své zahrádce nenávidím, jsi dobrý ukazatel toho co se v naší přírodě děje a kde to ještě je trochu zdravé a normální.
+5 # Vladimír Pelíšek 2020-01-09 10:34
Dotace jsou největší možné zlo, prostředek parazitismu, který brání nastartování přirozených procesů, vztahů, zákonitostí, udržuje neschopné a nevitální na úkor životaschopného, prodlužuje dobu dluhu, který tím jen dále narůstá a stejně bude muset být jednou splacen.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Komerční zpráva

Šestnáctý ročník veletrhu WOODTEC, který se měl uskutečnit od 21. do 23. října 2020 na brněnském výstavišti, se v letošním roce konat nebude. Na zrušení...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Lesnictví

Je příliš pomalá proměna smrkových monokultur hlavním důvodem, proč stále bojujeme s kůrovcem? Hlavními hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce na toto téma...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby