Přihlásit

Zdravý les by měl odolat suchu, ale také kalamitám (5plus2)

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ Ne na Šumavě, jak by se leckdo domníval, ale v Jeseníkách se odehrává mohutná kůrovcová kalamita. Výsledkem jsou tisíce hektarů holin a ekologická katastrofa v oblasti Jeseníků.
Velmi nepříznivá situace je v šesti krajích: kromě Moravskoslezského a Olomouckého i v severní části Zlínského kraje, situace se loni zhoršila na Vysočině a v Jihočeském a Plzeňském kraji.
„Hynutí lesů na velké části země je pozvolný a nenápadný proces, který má ovšem ve smrkových porostech výrazné dopady. Nejvíce ale na severní Moravě, kde probíhá největší katastrofa lesů za posledních 200 let. Ohrožené jsou i lesy na Vysočině, v Brdech a všude v nízkých a středních polohách," upozornil Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí Duha.

Za 40 let jen holiny?

Odborníci z ministerstva i ekologických a vědeckých kruhů se přitom shodují, že viníkem jsou klimatické změny, sucho a postupy někdejších lesníků, kteří na horách masivně vysazovali smrky.
Předhůří Jeseníků v okolí Petrovic – mezi Zlatými Horami a Městem Albrechtice – nabízí místo zelených hor jen holiny a množství pařezů.
„Nechceme, aby byly za pár let všude holiny, proto apelujeme na zavedení takového hospodaření, které povede ke zlepšení odolnosti lesů v republice. Masivní hynutí smrků na Jesenicku je jedno z posledních varování. Vědci odhadují, že za zhruba 40 let bude 80 procent míst, kde dnes rostou smrky, zcela nevhodných k jejich pěstování," popsal Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy Hnutí Duha.
„Žádáme všechny turisty, milovníky přírody, každého, komu není osud lesů lhostejný, aby se přidali k výzvě Zachraňme lesy," doplnil s tím, že výzva žádá vládu, Poslaneckou sněmovnu a podnik Lesy ČR, aby iniciovaly změny zákonů, vyhlášek a dalších pravidel.
„O potřebě změnit lesní hospodaření se v Poslanecké sněmovně mluví už přes deset let. Hnutí Duha spouští výzvu Zachraňme lesy, aby se věci daly do pohybu," poznamenal Koželouh.
Zájemci ji najdou na www.zachranmelesy.cz. „Krásné a zdravé lesy jsou ty, v nichž rostou pro dané místo vhodné stromy různého druhu a stáří, včetně stromů ponechaných na dožití a zetlení. Takové lesy jsou odolnější vůči suchu a kalamitám," stojí ve výzvě.

***

Zachraňme lesy

* 1. Lesy pestré, bohaté a krásné * 2. Lesy šetrně obhospodařované * 3. Lesy s ostrovy divoké přírody * 4. Život v lese v rovnováze * 5. Lesy pro všechny * 6. Transparentní a ohleduplnou péči o lesy * 7. Zasadím se o lepší lesy

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnictví

Lesnické organizace a profesní lesnická sdružení se v posledních dnech ohradily proti - podle svých slov nestandardnímu - vývoji připomínkovému řízení při schvalování nové vyhlášky...

Čti dál
Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Lesnictví

Doplněno 24. 9. Vichřice, které o víkendu zasáhly Českou republiku, poničily podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky přibližně 300.000 metrů krychlových...

Čti dál
Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál

11°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 45%

Vítr: 28.97 km/h

  • 25 Zář 2018 12°C 4°C
  • 26 Zář 2018 15°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby