Přihlásit

Zdravý les by měl odolat suchu, ale také kalamitám (5plus2)

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ Ne na Šumavě, jak by se leckdo domníval, ale v Jeseníkách se odehrává mohutná kůrovcová kalamita. Výsledkem jsou tisíce hektarů holin a ekologická katastrofa v oblasti Jeseníků.
Velmi nepříznivá situace je v šesti krajích: kromě Moravskoslezského a Olomouckého i v severní části Zlínského kraje, situace se loni zhoršila na Vysočině a v Jihočeském a Plzeňském kraji.
„Hynutí lesů na velké části země je pozvolný a nenápadný proces, který má ovšem ve smrkových porostech výrazné dopady. Nejvíce ale na severní Moravě, kde probíhá největší katastrofa lesů za posledních 200 let. Ohrožené jsou i lesy na Vysočině, v Brdech a všude v nízkých a středních polohách," upozornil Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí Duha.

Za 40 let jen holiny?

Odborníci z ministerstva i ekologických a vědeckých kruhů se přitom shodují, že viníkem jsou klimatické změny, sucho a postupy někdejších lesníků, kteří na horách masivně vysazovali smrky.
Předhůří Jeseníků v okolí Petrovic – mezi Zlatými Horami a Městem Albrechtice – nabízí místo zelených hor jen holiny a množství pařezů.
„Nechceme, aby byly za pár let všude holiny, proto apelujeme na zavedení takového hospodaření, které povede ke zlepšení odolnosti lesů v republice. Masivní hynutí smrků na Jesenicku je jedno z posledních varování. Vědci odhadují, že za zhruba 40 let bude 80 procent míst, kde dnes rostou smrky, zcela nevhodných k jejich pěstování," popsal Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy Hnutí Duha.
„Žádáme všechny turisty, milovníky přírody, každého, komu není osud lesů lhostejný, aby se přidali k výzvě Zachraňme lesy," doplnil s tím, že výzva žádá vládu, Poslaneckou sněmovnu a podnik Lesy ČR, aby iniciovaly změny zákonů, vyhlášek a dalších pravidel.
„O potřebě změnit lesní hospodaření se v Poslanecké sněmovně mluví už přes deset let. Hnutí Duha spouští výzvu Zachraňme lesy, aby se věci daly do pohybu," poznamenal Koželouh.
Zájemci ji najdou na www.zachranmelesy.cz. „Krásné a zdravé lesy jsou ty, v nichž rostou pro dané místo vhodné stromy různého druhu a stáří, včetně stromů ponechaných na dožití a zetlení. Takové lesy jsou odolnější vůči suchu a kalamitám," stojí ve výzvě.

***

Zachraňme lesy

* 1. Lesy pestré, bohaté a krásné * 2. Lesy šetrně obhospodařované * 3. Lesy s ostrovy divoké přírody * 4. Život v lese v rovnováze * 5. Lesy pro všechny * 6. Transparentní a ohleduplnou péči o lesy * 7. Zasadím se o lepší lesy

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Lesnictví

Lesnické zásahy a rozsáhlá těžba dřeva v polském chráněném Bělověžském pralese nejsou v souladu s právem Evropské unie. Ve svém rozsudku to dnes uvedl Soudní...

Čti dál
Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Lesnictví

Činnost ředitele úseku lesního a vodního hospodářství Lesů ČR může mít na budoucí vývoj lesnického hospodaření státního podniku zásadní vliv. Do této pozice byl na...

Čti dál
Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Myslivost

Vše o myslivosti přehledně, aktuálně, profesionálně! Lesnická práce s. r. o. u příležitosti mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu Silva Regina 2018 slavnostně spustila nový myslivecký informační...

Čti dál
Studenti jsou stále komunitou připravenou bránit demokratické principy

Studenti jsou stále komunitou připravenou bránit demokratické principy

Lesnictví

Česká zemědělská univerzita v Praze vstupuje do dalšího období s novým rektorem. Lesnická práce se ho zeptala, v čem chce tradiční univerzitu rozvíjet, jak vnímá...

Čti dál

9°C

ČR - aktuální počasí

Přev.jasno

Vlhkost: 88%

Vítr: 11.27 km/h

  • 23 Dub 2018 25°C 9°C
  • 24 Dub 2018 20°C 10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby