Přihlásit

Zdravý les by měl odolat suchu, ale také kalamitám (5plus2)

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ Ne na Šumavě, jak by se leckdo domníval, ale v Jeseníkách se odehrává mohutná kůrovcová kalamita. Výsledkem jsou tisíce hektarů holin a ekologická katastrofa v oblasti Jeseníků.
Velmi nepříznivá situace je v šesti krajích: kromě Moravskoslezského a Olomouckého i v severní části Zlínského kraje, situace se loni zhoršila na Vysočině a v Jihočeském a Plzeňském kraji.
„Hynutí lesů na velké části země je pozvolný a nenápadný proces, který má ovšem ve smrkových porostech výrazné dopady. Nejvíce ale na severní Moravě, kde probíhá největší katastrofa lesů za posledních 200 let. Ohrožené jsou i lesy na Vysočině, v Brdech a všude v nízkých a středních polohách," upozornil Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí Duha.

Za 40 let jen holiny?

Odborníci z ministerstva i ekologických a vědeckých kruhů se přitom shodují, že viníkem jsou klimatické změny, sucho a postupy někdejších lesníků, kteří na horách masivně vysazovali smrky.
Předhůří Jeseníků v okolí Petrovic – mezi Zlatými Horami a Městem Albrechtice – nabízí místo zelených hor jen holiny a množství pařezů.
„Nechceme, aby byly za pár let všude holiny, proto apelujeme na zavedení takového hospodaření, které povede ke zlepšení odolnosti lesů v republice. Masivní hynutí smrků na Jesenicku je jedno z posledních varování. Vědci odhadují, že za zhruba 40 let bude 80 procent míst, kde dnes rostou smrky, zcela nevhodných k jejich pěstování," popsal Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy Hnutí Duha.
„Žádáme všechny turisty, milovníky přírody, každého, komu není osud lesů lhostejný, aby se přidali k výzvě Zachraňme lesy," doplnil s tím, že výzva žádá vládu, Poslaneckou sněmovnu a podnik Lesy ČR, aby iniciovaly změny zákonů, vyhlášek a dalších pravidel.
„O potřebě změnit lesní hospodaření se v Poslanecké sněmovně mluví už přes deset let. Hnutí Duha spouští výzvu Zachraňme lesy, aby se věci daly do pohybu," poznamenal Koželouh.
Zájemci ji najdou na www.zachranmelesy.cz. „Krásné a zdravé lesy jsou ty, v nichž rostou pro dané místo vhodné stromy různého druhu a stáří, včetně stromů ponechaných na dožití a zetlení. Takové lesy jsou odolnější vůči suchu a kalamitám," stojí ve výzvě.

***

Zachraňme lesy

* 1. Lesy pestré, bohaté a krásné * 2. Lesy šetrně obhospodařované * 3. Lesy s ostrovy divoké přírody * 4. Život v lese v rovnováze * 5. Lesy pro všechny * 6. Transparentní a ohleduplnou péči o lesy * 7. Zasadím se o lepší lesy

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno 14. 12. v 17 hod. Video v článku! Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo na příští rok balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků...

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Lesnictví

Udělejte sobě nebo svým blízkým o Vánocích radost celoročním předplatným časopisu Lesnická práce nebo Svět myslivosti. Dárkové certifikáty rozesíláme elektronicky – dárek tedy můžete vyřešit...

Agrofert prodal podíl v Unilesu dřevařské firmě Wood & Paper

Agrofert prodal podíl v Unilesu dřevařské firmě Wood & Paper

Dřevařství

Aktualizováno. Agrofert Holding prodal téměř čtvrtinový podíl ve své firmě Uniles. Podíl za 50 milionů korun koupil zpracovatel dřeva Wood & Paper vlastněný trojicí velkých...

0°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 77%

Vítr: 17.70 km/h

  • 15 Pro 2018 0°C -2°C
  • 16 Pro 2018 0°C -2°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby