Přihlásit

Zdravý les by měl odolat suchu, ale také kalamitám (5plus2)

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ Ne na Šumavě, jak by se leckdo domníval, ale v Jeseníkách se odehrává mohutná kůrovcová kalamita. Výsledkem jsou tisíce hektarů holin a ekologická katastrofa v oblasti Jeseníků.
Velmi nepříznivá situace je v šesti krajích: kromě Moravskoslezského a Olomouckého i v severní části Zlínského kraje, situace se loni zhoršila na Vysočině a v Jihočeském a Plzeňském kraji.
„Hynutí lesů na velké části země je pozvolný a nenápadný proces, který má ovšem ve smrkových porostech výrazné dopady. Nejvíce ale na severní Moravě, kde probíhá největší katastrofa lesů za posledních 200 let. Ohrožené jsou i lesy na Vysočině, v Brdech a všude v nízkých a středních polohách," upozornil Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí Duha.

Za 40 let jen holiny?

Odborníci z ministerstva i ekologických a vědeckých kruhů se přitom shodují, že viníkem jsou klimatické změny, sucho a postupy někdejších lesníků, kteří na horách masivně vysazovali smrky.
Předhůří Jeseníků v okolí Petrovic – mezi Zlatými Horami a Městem Albrechtice – nabízí místo zelených hor jen holiny a množství pařezů.
„Nechceme, aby byly za pár let všude holiny, proto apelujeme na zavedení takového hospodaření, které povede ke zlepšení odolnosti lesů v republice. Masivní hynutí smrků na Jesenicku je jedno z posledních varování. Vědci odhadují, že za zhruba 40 let bude 80 procent míst, kde dnes rostou smrky, zcela nevhodných k jejich pěstování," popsal Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy Hnutí Duha.
„Žádáme všechny turisty, milovníky přírody, každého, komu není osud lesů lhostejný, aby se přidali k výzvě Zachraňme lesy," doplnil s tím, že výzva žádá vládu, Poslaneckou sněmovnu a podnik Lesy ČR, aby iniciovaly změny zákonů, vyhlášek a dalších pravidel.
„O potřebě změnit lesní hospodaření se v Poslanecké sněmovně mluví už přes deset let. Hnutí Duha spouští výzvu Zachraňme lesy, aby se věci daly do pohybu," poznamenal Koželouh.
Zájemci ji najdou na www.zachranmelesy.cz. „Krásné a zdravé lesy jsou ty, v nichž rostou pro dané místo vhodné stromy různého druhu a stáří, včetně stromů ponechaných na dožití a zetlení. Takové lesy jsou odolnější vůči suchu a kalamitám," stojí ve výzvě.

***

Zachraňme lesy

* 1. Lesy pestré, bohaté a krásné * 2. Lesy šetrně obhospodařované * 3. Lesy s ostrovy divoké přírody * 4. Život v lese v rovnováze * 5. Lesy pro všechny * 6. Transparentní a ohleduplnou péči o lesy * 7. Zasadím se o lepší lesy

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly...

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Aktualizováno 20. 3. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby