Přihlásit

Zdivočelí čtyřkolkáři děsí zvěř i lidi v lesích (Českolipský deník)

Podtitulek: Policie proti nim nemá obrany. Chybí technika, nízké jsou i zákonné tresty.
Autor: MARTINA MACHOVÁ
Rubrika: MIKROREGION

Liberecko/ Rozdivočelí jezdci ohrožují v lesích zvěř i lidi, kteří se o ni starají. Takzvaných čtyřkolkářů přibylo. Jejich nájezdy komplikují práci lesníků i myslivců. Policie nemá skoro žádné nástroje, jak vandaly v lese zastavit.

"Jsme úplně bezmocní. Stresují nás i zvěř. Neustále ji ruší svými nájezdy a zvěř je zmatená," popsala situaci v lesích jednatelka okresního mysliveckého sdružení Liberec Věra Bouzková.

Adrenalinoví jezdci brázdí lesní cesty co víkend. Jestliže dříve jezdili po dvojicích či trojicích, letos se vrhají do lesů až osmičlenné party. Většinou vyjíždějí z Bílého Kostela či Chrastavy, kde jsou lesy nejpřístupnější. Dále devastují Kryštofovo Údolí, Ještědský hřeben či Zdislavský špičák.

V současném vyostření konfliktu hraje významnou roli vrchol lovecké sezony. Myslivci mají od ministerstva životního prostředí a zemědělství dané normy, které musí splnit. Tím, že jezdci narušují hlukem rytmus lesa, hrozí, že kvóty povinného snižování stavů vysoké myslivci nedodrží. Znamenalo by to její přemnožení a budoucí další komplikace.

Stížnosti přichází i od lesníků. "Tady není místo na hrdinství. Když se jim postavíte do cesty, jsou schopni vás i zranit. Jsou velice agresivní," charakterizoval vandaly na silných strojích ředitel libereckého inspektorátu Lesů ČR Ludvík Řičář. "Hrozí zde nebezpečí i pro ostatní návštěvníky lesa. Můžou je srazit v nepřehledném terénu," upozornil lesník.

Policie je téměř bezmocná. "Je to veliký problém a bohužel se to stává čím dál více moderní. Na zajištění těchto lidí však nemáme techniku," uvedl komunikační inženýr libereckého dopravního inspektorátu Vlastimil Malý. "Služební octavií je po lese nedoženeme," konstatoval.

I když jsou policisté schopni čtyřkolkáře v lese vypátrat, nedohoní je. Čtyřkolky navíc nemají ani registrační známku, a proto je často neefektivní i následné dokazování. Nárazově však lesnící společně s policisty dělají v lesích na bezohledné jezdce zátahy.

Kromě ohrožování zdraví lidí a zvěře ničí čtyřkolkáři i les samotný. Paradoxně jsou podle lesníků právě tyto škody minimální, pokud nejezdí přímo porostem. Trest za spanilé jízdy po lesích je pak téměř zanedbatelný. "Jedná se o přestupek, a to jak z hlediska dopravního, tak lesního zákona," sdělil Vlastimil Malý.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Lesnictví

Aktualizováno 25. 2. Vichřice, která v neděli 23. 2. a v noci na 24. 2. zasáhla Českou republiku, nadělala v lesích státního podniku Lesy ČR...

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Lesnictví

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen...

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Lesnictví

16. valná hromada Komory soukromých lesů SVOL, která se konala ve čtvrtek 13. února 2020 v Jihlavě, znovu otevřela aktuální témata, která z pohledu soukromých...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby