Přihlásit

Zdivočelí čtyřkolkáři děsí zvěř i lidi v lesích (Českolipský deník)

Podtitulek: Policie proti nim nemá obrany. Chybí technika, nízké jsou i zákonné tresty.
Autor: MARTINA MACHOVÁ
Rubrika: MIKROREGION

Liberecko/ Rozdivočelí jezdci ohrožují v lesích zvěř i lidi, kteří se o ni starají. Takzvaných čtyřkolkářů přibylo. Jejich nájezdy komplikují práci lesníků i myslivců. Policie nemá skoro žádné nástroje, jak vandaly v lese zastavit.

"Jsme úplně bezmocní. Stresují nás i zvěř. Neustále ji ruší svými nájezdy a zvěř je zmatená," popsala situaci v lesích jednatelka okresního mysliveckého sdružení Liberec Věra Bouzková.

Adrenalinoví jezdci brázdí lesní cesty co víkend. Jestliže dříve jezdili po dvojicích či trojicích, letos se vrhají do lesů až osmičlenné party. Většinou vyjíždějí z Bílého Kostela či Chrastavy, kde jsou lesy nejpřístupnější. Dále devastují Kryštofovo Údolí, Ještědský hřeben či Zdislavský špičák.

V současném vyostření konfliktu hraje významnou roli vrchol lovecké sezony. Myslivci mají od ministerstva životního prostředí a zemědělství dané normy, které musí splnit. Tím, že jezdci narušují hlukem rytmus lesa, hrozí, že kvóty povinného snižování stavů vysoké myslivci nedodrží. Znamenalo by to její přemnožení a budoucí další komplikace.

Stížnosti přichází i od lesníků. "Tady není místo na hrdinství. Když se jim postavíte do cesty, jsou schopni vás i zranit. Jsou velice agresivní," charakterizoval vandaly na silných strojích ředitel libereckého inspektorátu Lesů ČR Ludvík Řičář. "Hrozí zde nebezpečí i pro ostatní návštěvníky lesa. Můžou je srazit v nepřehledném terénu," upozornil lesník.

Policie je téměř bezmocná. "Je to veliký problém a bohužel se to stává čím dál více moderní. Na zajištění těchto lidí však nemáme techniku," uvedl komunikační inženýr libereckého dopravního inspektorátu Vlastimil Malý. "Služební octavií je po lese nedoženeme," konstatoval.

I když jsou policisté schopni čtyřkolkáře v lese vypátrat, nedohoní je. Čtyřkolky navíc nemají ani registrační známku, a proto je často neefektivní i následné dokazování. Nárazově však lesnící společně s policisty dělají v lesích na bezohledné jezdce zátahy.

Kromě ohrožování zdraví lidí a zvěře ničí čtyřkolkáři i les samotný. Paradoxně jsou podle lesníků právě tyto škody minimální, pokud nejezdí přímo porostem. Trest za spanilé jízdy po lesích je pak téměř zanedbatelný. "Jedná se o přestupek, a to jak z hlediska dopravního, tak lesního zákona," sdělil Vlastimil Malý.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí v pondělí 23. 9. tendr 2020+ na lesní práce a prodej dříví. Vezme v něm ohled na současnou mimořádnou...

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Lesnictví

Lesnicko-dřevařská komora (LDK) zahájila svou činnost v roce 2014. Hlavní poslání komory bylo definováno jako hledání společných komplexních řešení problémů celého lesnicko-dřevařského sektoru. Od června...

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby