logo Silvarium tisk

Blanensko – Lýkožrout smrkový lidově zvaný kůrovec je velkou pohromou pro lesy. Zavrtá se pod kůru, živí se lýkem a strom tak postupně usychá. Loňská mírná zima i následující teplé měsíce, kdy moc nepršelo, nahrály jeho přemnožení.
Lesníci na Blanensku ale tvrdí, že situaci zvládli.
Podle zástupce ředitele Školního lesního podniku Křtiny Pavla Mauera řádil letos škůdce v lesích daleko víc než v předchozích letech. „Kůrovec je nevypočitatelný, letošní počasí pro něj bylo příznivé. Ale přes léto se nám povedlo se s ním vypořádat.
Zkontrolovali jsme to i z letadla," řekl Mauer.
S kůrovcem se potýkaly také Lesy České republiky.
Na Blanensku podnik na likvidaci škůdce letos použil tři tisíce šest set feromonových lapačů nebo lapáků na lýkožrouty. „Za loňský rok evidujeme na Blanensku zhruba dva tisíce čtyři sta metrů krychlových kůrovcových těžeb. Letos to bylo zatím dva tisíce tři sta metrů krychlových, což znamená objem do deseti procent z celkové těžby," řekla mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová. Podle ní se loni škody způsobené kůrovcem objevily kvůli suchu hlavně až v září a říjnu, letos byly rozložené do celého roku.
V lesích na Boskovicku hospodaří například podnik MP Lesy. „Kůrovce bylo letos o něco víc, museli jsme kvůli němu v tomto roce vykácet asi sto kubíků stromů. Také jsme využili feromonové lapače a lapáky. Nejvíc nám ale pomůže počasí," sdělil zástupce lesního správce MP Lesy Petr Kalenský.
Kůrovci totiž nesvědčí chladno a vlhko. „Jeho vývoj zbrzdí také tuhá zima," upřesnil Luděk Elbl, který má na starosti městské lesy v Letovicích. Tam letos pokáceli asi šedesát kubíků kůrovcové hmoty. „Žádné větší problémy jsme neměli. Máme hlavně smíšené lesy, kde jsou problémy menší než v čistě jehličnatých," doplnil Elbl.
Déšť vyhlížejí také ve Školním lesním podniku Křtiny. „Situaci máme pod kontrolou, ale větší vlhko a zima nám hodně pomůžou," doplnil Pavel Mauer.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě