logo Silvarium tisk

Zásah policie proti blokádě ekologických aktivistů při kůrovcové kalamitě na Šumavě byl oprávněný. Rozhodl o tom Krajský soud v Plzni. Zamítl totiž žalobu jednoho z aktivistů. Případem se soud zabýval už počtvrté. Ekologičtí aktivisté blokovali těžbu dřeva na Šumavě při kůrovcové kalamitě v roce 2011. Proti blokádě, která trvala několik dní, zasahovala policie. Jeden z ekologů potom podal žalobu proti rozpuštění tohoto shromáždění. Teď se může obrátit ještě na Ústavní soud.

Plzeňský soud o zamítnutí žaloby rozhodl na konci ledna. „Došlo k zamítnutí správní žaloby. V podstatě nebyla jiná možnost, soudce se musel řídit závaznými pokyny Nejvyššího správního soudu. Žalobce už nemá možnost podání kasační stížnosti. Může se ale obrátit se stížností na Ústavní soud," řekl ČT mluvčí Krajského soudu v Plzni David Ungr.

Nejvyšší správní soud v říjnu 2017 vyhověl kasační stížnosti policie. Ta se tímto způsobem bránila, že by zasahovala proti aktivistům neoprávněně.

Rozhodnutí vrátit žalobu zpět k projednání tehdy zdůvodnila mluvčí Nejvyššího správního soudu Jana Humplíková: „Krajský soud v Plzni nakládal s původní žalobou jako s žalobou na ochranu proti nezákonnému zásahu (na rozdíl od předchozího rozhodování o rozpuštění shromáždění)." S takovým postupem ale NSS nesouhlasil, a proto chtěl po krajském soudu nové rozhodnutí. Ten tak případ řešil už počtvrté.Aktivisté bránili neoprávněnému kácení, tvrdil soud před dvěma lety

Krajský soud v Plzni se k případu vracel opakovaně. Ještě v březnu 2016 místopředseda správního úseku soudu Alexandr Krysl tvrdil, že zásah policie byl neoprávněný. „Důkladným prošetřením jsme došli k závěru, že výzva policistů by byla oprávněná pouze, pokud by byla oprávněná i těžba," sdělil tehdy Krysl České televizi.

Soud podle něho tehdy prokázal, že policisté neměli na místě proti aktivistům zasahovat, protože nešlo o oprávněnou těžbu. Nejvyšší správní soud ale vloni v říjnu verdikt zrušil.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2383384-zasah-policie-proti-blokade-na-sumave-byl-opravneny-rozhodl-soud

Komentáře  

+13 # najše 2018-02-12 06:52
Děkujeme soudcům za věnovaný krátký čas oddechu, kdy můžeme věřit, že i v našich lesích můžeme stát nohama na Zemi. Oni nám to Duháci zase za chvíli znepříjemní, takže užijme této chvíle. Lesu zdar !
+11 # Hroch 2018-02-11 21:31
No, a jaký trest za úmyslné šíření škůdců Hnutí DUHA dostane?

Dalších X milionů z našich daní a ještě nějaké ocenění za ,,zásluhy při ochraně životního prostředí" , že?

A k tomu nezbytně nutná propagace těchto darebáků v mediích...
0 # Pavel Boucký 2018-02-12 07:45
Víte, míval jsem na ekologická hnutí podobné názory. Ale dnes s klimatickou změnou a s jasným vědomím, že současná forma lesnictví situaci prostě nezvládla, nejsem už tak jednoznačným odpůrcem. Oni jsou na jedné hraně problému, lesnicko-dřevařská lobby na druhé a pravda bude někde mezi. A věc druhá. Kůrovec není škůdce, je to přirozený prvek v jehličnatých lesích. Problémem je stav těch lesů a jejich neschopnost udržet kůrovce celkově v ekologickém optimu. Kůrovec je až sekundární nebo dokonce terciální problém.
+3 # Hroch 2018-02-12 20:35
Co to je ,,současná forma lesnictví" ?

A co kde nezvládla?

Dokud lesníkům do jejich práce nezasahovali aktivisti, zůstával kůrovec pod kontrolou a lesy byly zelené.
+2 # Pavel Boucký 2018-02-13 11:00
To si nemyslím. Na Bruntálsku se aktivisti nijak neaktivizovali a smrkové porosty jsou tam pryč. Prostě je třeba si přiznat, že cca 300 let lesnické koncepce založené na maximálním výnosu a na smrkovém hospodářství se na mnoha místech projevilo jako chyba. Čím dřív si to přiznáme, tím dřív se bude hledat řešení. Cílem není návrat k výchozímu stavu před smrkem, ale nelezení formy lesa, která bude schopná přežívat v současných změněných podmínkách. Kůrovec zmizí tehdy, až si ho zdravé porosty utlumí samy a ty nezdravé prostě nebudou a milý kůrovec ztratí zdroj potravy.
+10 # najše 2018-02-14 07:24
já myslel, že kůrovec je parazit (dokonce tzv. mortalitní parazit), který v prostředí lesa změněném vinou bezpočtu příčin (globální změna, emise, sucho) působí také ekologické škody.
Podle Vás je to jinak, to by mě zajímalo jak?

Zajímalo by mne jakou máte erudici, víte něco o přirozené skladbě lesa, typologii lesa nebo pedologii. Uměl byste třeba pouze podle pochůzky po lese s rýčem alespoň trochu odhadnout přirozenou synuzii porostu?? Nebo byste jenom dokola omílal bylo tady víc listnáčů, bylo tady víc listnáčů??
Nic ve zlém, ale podobných rádoby osvícených řečí jsem už slyšel až hanba.

Podle mne je problém dneška především v organizaci lesnické práce (dtto výběrová řízení, dlouhočekací lhůty apod.), nefunkčnost státní správy lesa, které se bojí pokutovat, idiotismus na řídících místech Inspekce ŽP (vedení mají na MŽP ve Vršovicích) a teprve potom někde problém přemíry smrku, se kterou samozřejmě také souhlasím.
-2 # Pavel Boucký 2018-02-14 20:33
Kůrovec se pouze chová přirozeně a instinktivně. Škodu způsobují lidé-lesníci tím, jaké mu vytvořili podminky. Myslim, ze na lesnické fakultě jsem se o lese něco dozvěděl. Ale tady jde spíše o zdravý selský rozum. Pokud něco nefunguje, je třeba to změnit. A je třeba si říct, zda je efektivnější řešení stavu kůrovce nebo nalezení optimálního řešení stavu po kůrovci.
+3 # Pavel Boucký 2018-02-15 07:40
Ještě snad připomínka. To není o listnáčích. I ony klasické listnáče můžou být špatná cesta. Nejde o návrat k výchozímu stavu lesa, ale o vytvoření životaschopné formy pro budoucnost. A jestli, jak tvrdí klimatologové, se k nám blíží subtropy, vhodné kandidáty mezi dřevinami je možná nutno hledat někde v Itálii, na Balkáně a jinde ve Středomoří. Nikdo z předchozích generací lesníků nedělal nic úmyslně špatně. Akorát vývoj okolních podmínek nás nějak předběhl.
+1 # Hroch 2018-02-14 19:03
Pozoruhodné...
Takže kůrovec existuje teprve posledních 300let..?!
0 # Pavel Boucký 2018-02-14 20:21
To ne, ale za cca tuhle dobu jsme mu vytvořili ty nejideálnejší podmínky. On sám o sobě funguje přesně podle svého genetického založení. Škodu působí jen podle nás a tam, kde jsme mu sice nechtěně, ale o to dokonalejší vytvořili podmínky.
+6 # vesničan 2018-02-12 11:00
Jistě by měl být ten trest opravdu tvrdý.Vždyť se jim kůrovce podařilo rozšířit po celé republice i tam, kde se řeže hlava nehlava.
+2 # Hroch 2018-02-12 20:38
Vždyť ho také šířili.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě