Přihlásit

Zásadní rok pro Žofínský prales (MF Dnes)

Data z výzkumů v Žofínském pralese chce při projektu GEDI využít v následujících letech americká NASA. Jejím cílem je pomocí scanování Země zjistit, kolik uhlíku jsou lesy schopné ukládat. Jako reprezentativní území středních poloh na kontinentu jí má pomoci právě rezervace v Novohradských horách.

JIŽNÍ ČECHY Je nejstarší českou rezervací, která letos oslaví 180 let od založení. A také jedním z nejdetailněji prozkoumaných českých lesů. I díky tomu se Žofínský prales dostal do hledáčku vědců z americké NASA. Ti budou chtít data nasnímaná na 25 hektarech plochy využít při plánovaném projektu GEDI, který souvisí třeba i s výzkumy globálního oteplování Země.
„Velmi zjednodušeně, bude to probíhat tak, že si NASA z mezinárodní vesmírné stanice nascanuje všechny lesy na celé planetě. Cílem výzkumu je zjistit, kolik uhlíku je ten který typ lesa schopný uložit. K tomu bude třeba vytvořit rovnice pro přesné propočty. A právě k jejich sestavení se využijí data nasbíraná v terénu," vysvětluje Tomáš Vrška z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Brně. Právě ten se svými kolegy provádí výzkumy v pralese už od roku 1997.
Podobně jako Žofínský prales studuje tým Tomáše Vršky i dalších zhruba 15 lokalit v Česku, od lužních lesů až po horské smrčiny. „Od roku 2012 je Žofínský prales jako jedno ze čtyř území v Evropě zařazený do globální sítě pralesů ForestGEO. A nejlépe reprezentuje lesy středních poloh kontinentální Evropy, navíc je opravdu detailně zmapovaný. Ukazuje se, že fakt, že se při výzkumu snažíme získávat opravdu co nejpodrobnější data, se nám teď vrací," říká k plánované spolupráci s NASA Vrška.
Podobně detailně zmapované je i území šumavského Boubínského pralesa, který má ale specifičtější podmínky, a tak nakonec dostal pro výzkum přednost prales v Novohradských horách.

Správa parku slaví Rok pralesů

Nabídka spolupráce s americkými vědci přichází v zajímavou dobu. Letos totiž slaví Žofínský prales 180 let od svého založení, asi nejznámější z českých pralesů na Boubíně pak 160 let. I proto je letošním rokem pro Správu NP Šumava Rokem pralesů. Ten odstartoval loni v prosinci vydáním knihy Pralesy Šumavy, v níž obě místa spolu s dalšími lokalitami popisuje autor Jan Dvořák.
„I když byl Žofínský prales jen jedním z 18 míst, která jsem při psaní knihy navštívil, asi mě ovlivnil úplně nejvíc. Udivuje mě, co vše se tam dá zjistit z půdy, i to, že se tam dají objevit tisíc let staré vývraty. Je to krásné území. Kníže Buquoy byl při vyhlašování rezervace asi ovlivněn četbou romantické literatury, ale díky mu za to, že nám tohle území zanechal," míní Dvořák.

Historie Žofínský prales

Spolu s pralesem Hojná Voda, který také leží v Novohradských horách, je nejstarší rezervací v pevninské Evropě. Leží v nadmořské výšce 735–829 metrů. V roce 1838 jeho území o rozloze přes 38 hektarů začal chránit hrabě Jiří František August Buquoy. V dalších letech se plocha rezervace zmenšila až na pouhých 1,7 hektaru. V té době se do pralesa zasahovalo odvážením souší. Absolutní zákaz těžby padl až v roce 1882 a od té doby se plocha rezervace zvětšovala až na současných 102 hektarů. Od roku 1991 je prales oplocený a nepřístupný veřejnosti. Hlavní dřevinou je buk (60%). Nejstarší stromy jsou staré přes 450 let.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

Lesnictví

Téměř pět milionů sazenic dřevin plánují letos na svých polesích vysadit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL). Reagují tak na následky kůrovcové kalamity, která postihla...

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno. Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby