Přihlásit

Záměr plynařů kácet vzbudil odpor (Právo)

Velký odpor v Novém Jičíně vzbudil záměr plynárenské společnosti innogy, která oznámila úmysl vykácet 84 zdravých vzrostlých stromů na zdejších sídlištích.

Plynaři tvrdí, že kořenové systémy stromů ohrožují plynové vedení.
Pro místní obyvatele i pro radnici jde přitom často o stromy, které jsou nenahraditelné. Proti záměru innogy dokonce v Novém Jičíně vznikla petice, kterou lidé podepisují od minulého týdne.

Mnoho stromů roste v sídlištích, kde jsou těžko nahraditelné. Chceme vyzvat společnost innogy, aby svůj postoj přehodnotila a nechala pokácet pouze stromy, které skutečně ohrožují bezpečnost dodávek zemního plynu, a ne všechny stromy, které rostou v ochranném pásmu," tvrdí petice.
Radnice obdržela oznámení o kácení dřevin v půlce října. Stromy jsou přitom staré 40 až 50 let a řada z nich má velký význam, protože jednak zachycují prach z dopravy, jednak mají vysokou estetickou a ekologickou hodnotu.

„Víme o tom, že stromy rostou v ochranných pásmech sítí, a vážíme si toho, že správci sítí jsou k tomu tolerantní. Nicméně není nám známo, že by strom způsobil havárii plynového vedení," uvedla Olga Kubálková z odboru životního prostředí městského úřadu.

Na základě odporu veřejnosti i radnice došlo v minulých dnech k několika jednáním, ze kterých vzešel určitý kompromis.

Shodli jsme se na určitém časovém harmonogramu, během kterého dojde k postupnému kácení. Náš postoj je ale jasný – my jsme povinni udržovat úseky nad plynovody bez porostů dřevin, je to v zájmu bezpečné a spolehlivé dodávky plynu pro odběratele. Ale myslím, že jsme našli vzájemně přijatelný kompromis," řekl mluvčí innogy Pavel Zajíc.

Jak řekl místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka (SZ), během posledních dnů skutečně došlo k určité dohodě, a to na základě prohlídky stromů přímo v terénu.

Stromy jsme rozdělili do čtyř kategorií. V lednu bude vykáceno jen asi 24 stromů, které jsou buď již poškozené, nebo je tam možné provést náhradní výsadbu. Další skupina stromů by se měla vykácet až za rok v příštím období vegetačního klidu," řekl místostarosta.

Třetí skupinu tvoří stromy, které budou zachovány ještě minimálně pět let. „Jde o stromy, které plní estetickou funkci a které jsou novou výsadbou těžko nahraditelné," dodal Syrovátka. Poslední skupinu stromů tvoří ty, které by měly být zachovány. „Jde o stromy, které jsou pro město velmi důležité," řekl místostarosta. Radnice bude u posledních dvou skupin stromů s innogy jednat o tom, že v rámci plánovaných rekonstrukcí části plynového vedení by se původní potrubí, které vede pod nejvýznamnějšími skupinami stromů, nahradilo novým plynovodem, který by kořenové systémy stromů míjel.
Hovořili jsme s projektantem, který nám sdělil, že i toto by mohla být cesta," dodal místostarosta.

Komentáře   

+7 # hirschmann 2017-12-18 13:30
A je to tady,najednou je všem těch "stromečků" líto,a až se při prvním větru nakloní,vytrhnou plyn tak budou všichni bít po plynařích..proto je tam ochranné pásmo....

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno. Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s...

PF 2019

PF 2019

Lesnictví

Všem čtenářům Silvaria, Lesnické práce a Světa myslivosti přejeme příjemně prožité Vánoce, hodně zdraví a spokojenosti v osobním i pracovním životě v roce 2019 a...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby