Přihlásit

Zalesňování Hostýnských vrchů (ČT 1)

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Hektar nového lesa dnes během několika hodin vysadily stovky lidí v Rajnochovicích na Kroměřížsku. Na pozemek, který před rokem zdecimoval kůrovec, je pozvali jeho majitel Arcibiskupské lesy a statky. Nový porost složený ze 6000 buků a dubů by měl v současném stále teplejším klimatu vydržet.

Josef KVASNIČKA, redaktor
Pozvánka na sociální síti byla měsíc, za 1 den lesníci připravili vše potřebné, aby ve finále dnes během pouhých pěti hodin dobrovolníci na této stráni vysadili nový les.

fanynka
A s láskou.

Josef KVASNIČKA, redaktor
Lidí nakonec přišlo tolik, že se někdy museli hledat.

fanynka
Jsme jezdili v létě na kole tady s Ráďou, tak jsme viděli ty holé kopce a říkali jsme si: to není možné, něco se s tím musí udělat.

Josef KVASNIČKA, redaktor
6000 sazenic málem nestačilo. Lesníci museli narychlo vyměřit nové řádky. Takový zájem lidí nečekali.

Jiří SCHMIDT, lesník, Arcibiskupské lesy a statky Olomouc
Pomoc je to velká, obrovská, ale nestíháme. Ta jamka tomu bude přizpůsobená, že bude zhruba 25 × 25 cm, do hloubky taky 25.

fanynka
A ještě kopni, pořádně, pořádně.

Josef KVASNIČKA, redaktor
Tady, kde lidi dneska pracují, byl ještě před rokem dospělý smrkový les. Sucho a kůrovec tuto lokalitu za Zichalovým zlikvidovali za jediný rok, za jedno vegetační období. Na rozdíl od smrku budou nové buky a duby odolnější. 100 let staré jehličnaté lesy z Hostýnských vrchů totiž během posledních tří let prakticky zmizely. Dobře je to vidět na leteckých záběrech.

Petr SKOČDOPOLE, ředitel, Arcibiskupské lesy a statky Olomouc
V okamžiku, kdy přes léto máte tropický vedra, tak na ty ty starý stromy vůbec nejsou připravený. To znamená, on nemá vodu, on se nemůže bránit.

Josef KVASNIČKA, redaktor
Už za týden vyzvali dobrovolníky na pomoc zase státní lesy, a to na 14 míst v celém Česku. Kůrovcových holin, jako je třeba tato, je ale pořád mnohonásobně víc. Josef Kvasnička, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

NP Šumava se kvůli ceně dřeva dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dřeva dostal do finančních potíží

Lesnictví

Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku, ministerstvo životního prostředí...

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Lesnictví

V průběhu roku 2019 Lesnická práce a PEFC ČR realizovaly tři lety nad vybranými oblastmi České republiky s cílem objektivně přiblížit lesnické veřejnosti zdravotní stav...

Senát schválil novelu lesního zákona

Senát schválil novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 2. 11. 2019 K rychlejšímu a snazšímu boji s kůrovcovou kalamitou má pomoci novela lesního zákona, kterou 31. 10. schválil Senát. Zavede mimo jiné...

Lesy ČR zahájily hodnocení tendru 2020+, účastní se ho 32 firem

Lesy ČR zahájily hodnocení tendru 2020+, účastní se ho 32 firem

Lesnictví

Aktualizováno 1. 11. 2019 Do sedmimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce, těžbu a prodej dřeva 2020+ v letech 2020 až 2024...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby