logo Silvarium tisk

moderátorka

 

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa chce do konce ledna finalizovat zákon o Národním parku Šumava. Je výsledkem kompromisu obcí, krajů a vědců. Klíčové v něm bude, že bezzásahová zóna zabere 26 % rozlohy parku, tedy území, které bude z velké části úplně ponechané přírodě. Na necelých 4,5 % plochy budou možné výjimečné zásahy. Výměnou za souhlas obcí s navýšením rozlohy této zóny kývl ministr Chalupa na lanovku na Hraničník směrem k rakouskému lyžařskému areálu Hochficht. Tohoto záměru se zase pro změnu obávali vědci a ekologické organizace. Ministr Chalupa Českému rozhlasu řekl, že půjde výhradně o dopravní stavbu a vyloučil možnost budování sjezdovky.

Tomáš CHALUPA, ministr životního prostředí /ODS/

Já jsem si vědom toho, že existují odpůrci této stavby a jsou ti, kteří po ní volají. Obce ji vnímají, zejména Jihočeského kraje, jako podmínku svého dalšího rozvoje, a víme, že jsou zástupci vědecké obce, pro které je to složité, velmi složité téma. Já za sebe říkám, že pro mě 26,5 % první zóny je cena, která stojí za tento kompromis.

moderátorka

Ministr Tomáš Chalupa. Ve spojení jsem nejdřív s Jakubem Hruškou, předsedou Stínové vědecké rady Národního parku Šumava, dobrý den.

Jakub HRUŠKA, předseda Stínové vědecké rady Národního parku Šumava

Dobrý den, já vás zdravím z horské Kvildy.

moderátorka

Připomeňte, prosím, pane Hruško, jaké konkrétní námitky máte vůči projektu lanové dráhy?

Jakub HRUŠKA, předseda Stínové vědecké rady Národního parku Šumava

Zcela jednoduchý a konkrétní projekt je to, že Šumava je národním parkem, kde zcela prvotní nebo národní park se zřizuje proto, aby se v něm chránila příroda, a lanovka, a já nevěřím tomu, že nebudou nastávat salámovou metodou další stavby, je velmi zásah do prostě koncepce národního parku. Na Smrčině na Hraničníku je jedna z nejcennějších částí Národního parku Šumava.

moderátorka

Ta lanovka, pokud jsem dobře rozuměla výrokům aktérů té šumavské schůzky, má fungovat celoročně, nejenom v zimě, což by údajně mohlo omezit provoz aut do lyžařského areálu Hochficht. Není to nakonec v tomto smyslu ekologické řešení?

Jakub HRUŠKA, předseda Stínové vědecké rady Národního parku Šumava

Možná je to ekologické řešení vůči dopravě na Hochficht, ale v žádném případě to není ekologické řešení vůči národnímu parku. A já bych chtěl dodat ještě jednu věc. Pan ministr prezentuje ten návrh zákona jako koncensus, ve kterém, do kterého zahrnuje i vědce. Ale my jsme jasně řekli, že s lanovkou na Hraničník nikdy souhlasit nemůžeme. Stejně tak jako rozsah prvních zón, zejména těch, které budou postupně přičleňovány nebo do /nesrozumitelné/, je pro nás příliš nízký na rozlohu Národního parku Šumava. Čili to není dohoda.

moderátorka

To znamená, že vy svým způsobem ještě využijete své možnosti nějakou formou zablokovat přípravu zákona?

Jakub HRUŠKA, předseda Stínové vědecké rady Národního parku Šumava

Víte, my žádné možnosti zablokovat přípravu zákona ve skutečnosti nemáme legislativní. My můžem pouze neustále apelovat na to, že lanovka v národním parku nemá co dělat, že národní park je určen k ochraně přírody a že tento typ rozvojových projektů prostě do národního parku nepatří. Co se týče Lipenska, tam je velká, velký rozvoj tohoto druhu sportu na levém břehu Lipna. A my se domníváme, že národní park skutečně má být vyčleněn především k ochraně přírody.

moderátorka

Jestli jsem dobře rozuměla, tak vás odborníky prý znepokojuje i preambule připravovaného zákona, která staví na stejnou úroveň udržitelný rozvoj obcí s dalšími cíli parku. Proč?

Jakub HRUŠKA, předseda Stínové vědecké rady Národního parku Šumava

Ano, přesně. No, protože mohu zopakovat potřetí, protože národní park, na celém světě se zřizují národní parky k tomu, aby chránily přírodu. A ne k tomu, aby byly jaksi kolbištěm pro rozvojové projekty obcí.

moderátorka

Pokud se vrátím k těm vašim námitkám k lanovce, tak bývalý mluvčí Národního parku Šumava Radovan Holub nám řekl, že proti té lanovce nebyl třeba bývalý ředitel parku, považovaný za představitele ekologického směru František Krejčí. Vám se zdá, že ta lanovka opravdu tak vážně naruší přírodu?

Jakub HRUŠKA, předseda Stínové vědecké rady Národního parku Šumava

Ano, zdá. Protože vždyť jako ... Vzpomeňme ten princip, ano, jo, že prostě v národním parku nestavíme lanovky v místech, kde je první zóna národního parku. Mimochodem to má velkou implikaci i pro další národní parky, protože bohužel třeba v Krkonoších čelí národní park velkému množství žádosti o nové sjezdovky a lanovky v prvních zónách. A stane-li se toto na Šumavě, tento průlom, tak je jasné, že v KRNAPu s tím budou mít obrovské potíže do budoucna. Ale co se týče Františka Krejčího. My jsme Františka Krejčího také vždy upozorňovali, že pro nás je tento projekt neakceptovatelný.

moderátorka

Jakub Hruška, předseda Stínové rady Národního parku Šumava. Děkuji vám za rozhovor, na shledanou.

Jakub HRUŠKA, předseda Stínové vědecké rady Národního parku Šumava

Na shledanou.

moderátorka

A ve spojení jsem teď také s předsedou Svazu obcí Národního parku Šumava Jiřím Hůlkou, dobrý den i vám.

Jiří HŮLKA, předseda Svazu obcí Národního parku Šumava

Dobrý den.

moderátorka

Jak se díváte na námitky vědecké obce vůči lanovce?

Jiří HŮLKA, předseda Svazu obcí Národního parku Šumava

Já bych chtěl, paní redaktorko, v první řadě upravit na pravou míru váš výrok, že obce vyměnily lanovku za zonaci. V žádném případě. Lanovka na Hraničník je jedním malinkým legitimním požadavkem na 13 hektarech území z 69 tisíc hektarů, je to malinký zrníčko písku, který obsahuje veliká poušť národního parku.

moderátorka

Vědci se obávají. Vědci se obávají, že průsek pro lanovku může vyvolat degradaci smíšených porostů, bojí se z toho, že tam vzniknou další objekty, které by zasáhly do přírody. Vy tomu zabráníte, to můžete zaručit jako obce?

Jiří HŮLKA, předseda Svazu obcí Národního parku Šumava

My jako obce nemůžeme zaručit to, že se nebudou vznášet nové a další a další požadavky jednoho účastníka kulatého stolu, který připravoval dlouhou dobu návrh zákona, jež ministr Chalupa představil včera. Pro nás je tento návrh zákona tím nejzazším možným kompromisem, kam až obce mohou jít a lanovka na vrchol Hraničník úplně mimo masivu Smrčiny je tím jedním malinkým střípkem na 13,01 hektaru národního parku.

moderátorka

Takže neuvažujete, takže neuvažujete, pane Hůlko, o tom, že by vy jste jako obce udělaly takový určitý vstřícný krok vůči vědecké obci, vůči odborníkům, ekologům, kteří prostě se obávají, že tam budou "růst jako houby po dešti" další objekty.

Jiří HŮLKA, předseda Svazu obcí Národního parku Šumava

Já vám řeknu jednu věc. Sami vědci a ekologické iniciativy dobře vědí, že tohle je totální nesmysl. Že je to blud, kterým ohlupují občany, kteří vůbec neví, která bije. Je to prostě o tom, že se 13 hektarů vyčleňuje pro možné přežití a udržení udržitelného rozvoje několika obcí ležícím v národním parku. Jestli je podle pana Hrušky rozvojem to, že v socioekonomické studii se praví, že za posledních 8 let se z Nové Pece, odkde má lanovka začínat, odstěhoval každý šestý občan, že dochází k vylidňování té obce za posledních 8 let, že to není o rozvoji a že situaci sociálněekonomickou je možno nazvat kritickou.

moderátorka

Já vám, pane Hůlko, rozumím, že vám jde o rozvoj obcí. To je úplně pochopitelné. Zase ten ohled na přírodu také patří přece k tomu, co naše civilizace prosazuje. Takže znovu opakuji. Budete nějak garantovat ochráncům přírody, odborníkům, že nedojde k nadměrné výstavbě kolem téhle nové lanové dráhy?

Jiří HŮLKA, předseda Svazu obcí Národního parku Šumava

Kolem lanové dráhy vůbec nemůže dojít k žádné výstavbě, protože celé okolí těch 13 hektarů toho dvacetimetrového průseku se nachází v nejpřísněji střežených zónách národního parku, kam ani člověk nesmí vstoupit. To je ta garance, kterou jsme v přípravě návrhu zákona byli schopni a ochotni poskytnout jako obce. My nechceme nic jiného. A podotýkám, jsou to 3 obce národního parku. Je jich tam zbylých 22. A tohle to je jeden malý legitimní požadavek obcí na to, aby jim stát na svém území umožnil alespoň přežít.

moderátorka

Rozumím. Jiří Hůlka, předseda Svazu obcí Národního parku Šumava. Děkuji i vám, na shledanou.

Jiří HŮLKA, předseda Svazu obcí Národního parku Šumava

Na shledanou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě