Přihlásit

Zachraňte Soutok, vyzývají lidé (Břeclavský deník)

Břeclavsko – Otevřeným dopisem reagovala Anežka Bartošová z Lanžhota na způsoby ochrany území Soutoku Moravy a Dyje. Adresovala jej Lesům České republiky, Agentuře ochrany přírody a krajiny, inspekci životního prostředí či hejtmanovi.

Dopis, ve kterém Bartošová upozorňuje na nedostatečnou ochranu takzvané Moravské Amazonie, podepsalo 189 Lanžhotských a dalších 60 lidí z okolí. „Jsme čím dál víc znepokojení, jak jsou lesní porosty obhospodařované. Před našimi zraky se někdejší pastevní lesy mění ve vytěžené, byť uměle znovu zalesňované, holiny bez většiny cenných rostlin i živočichů, kteří je obývali před necitlivou těžbou," napsala Bartošová z iniciativy Zachraňme Soutok.

Poukázala na nenávratné poškozování území i na to, že na něj podle ní žádná z institucí nereaguje. „Vymírají zde přitom vzácné a přísně chráněné druhy," uvedla žena.

Celý článek najdete v Deníku.

Komentáře   

+5 # Vladimír Pelíšek 2019-10-11 12:32
Opravdu je tak těžké pochopit, že LČR nikdy o žádnou ochranu přírody nešlo a nejde?
Že organizace, která až donedávna bojovala za co nejvyšší podíl smrku na chlumních a dokonce nížinných stanovištích, a to jen proto, aby dosáhla co nejnižších momentálních zalesňovacích nákladů a po nás potopa, těžko bude brát ohled na "nějaké brouky" nebo vyfrézované pařezy?
Tito "odborníci", z nichž řada měla být nejen propuštěna, ale rovnou postavena před soud, neměli ještě před nynějším velkým třeskem problémy ani se zakládáním smrkových plantáží ve 190 m.n.m., tak proč by řešili nějaký lužní les?
Vždyť koho to zajímá? Za dvacet, třicet let bude většina z nich dávno v důchodu, tak ať si to řeší ti, co přijdou po nich, to už jejich starost přece nebude!
Teď se samozřejmě situace mění, pod nejvyšším managementem se zhouply židle a strach se přelévá do nižších a nižších stupňů vedení, inu jako při každém zemětřesení v každé firmě.
O les vůbec nejde a nikdy nešlo, to jde tak akorát těm zaměstnancům LČR, kteří byli "upozaděni", takže se z důvodu ztráty místa už raději ani neukazují. jde jenom o prachy, takže pokud je slušný zisk, prožere se a poutrácí, a pokud je prodělek, tak si najednou vzpomenou, že "chrání les pro příští generace", natáhnou pazouru pro dotace a vy to plaťte, holoto, ze svých daní.
+6 # schutzmeister@iex.cz 2019-10-13 11:54
Jo, byla by parádní nějaká osobní odpovědnost.
Aspoň do toho trojnásobku platu.
Jenže - je říjen. Takže duby třeste se.
Když pan Krchov mluví o letošní černé nule - tak čím pak asi vylepší casch ? Tedy krom odsunutí plateb za těžbu a sazenice na únor ?
Jediný, kde je slušný poměr Euro/kubík a kde teď přichází lovná sezona - jsou dubové lesy.
Takže teď už pomalu přisouvají techniku do Soutoku, aby se toho do konce roku stihlo co nejvíc "umístit na trh".

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Lesnictví

Objem nahodilé jehličnaté těžby v ČR za rok 2019 dosáhl 28,8 mil. m3, z toho 13 mil. m3 v lesích nestátních. Na zmírnění dopadů kůrovcové...

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Lesnictví

Podobně jako v předchozích letech je přehled výskytu lesních škodlivých faktorů v roce 2019, publikovaný mj. v květnové Lesnické práci, zpracován na základě obdržených hlášení...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby