logo Silvarium tisk

Vysočina – Nastávající turistická sezona na Vysočině prověří takzvané body záchrany, které byly rozmístěny v lesích po celé České republice v říjnu loňského roku. Jde o výrazné žluté tabule s unikátním kódem usnadňujícím lokalizaci v případě nenadálé situace.
„Body záchrany jsou součástí záchranného integrovaného systému a rozmisťovali je pracovníci Lesů České republiky. My jsme místa navrhli a hasiči a zdravotníci je odsouhlasili. Lze je najít například pod Malinskou skálou, na Křivém javoru nebo na parkovišti u Devíti skal. Jsou to místa, kam mohou zajet záchranné vozy," vysvětlil novoměstský lesní správce Josef Pollak.
Záchranné body – nazývané dříve traumatologickými body – jsou v krajině Vysočiny ještě poměrně krátkou dobu. „Zatím s nimi nemáme žádnou zkušenost. Ale věřím, že se nám v budoucnosti osvědčí. Tyto body jsou umístěny tam, kde je nepřehledný terén, a kde se lidé mohou snadno dostat do problémů.
Když nám ale nahlásí kód uvedený na ceduli, budeme schopni je brzy najít," uvedla mluvčí krajského ředitelství hasičů Petra Musilová.
Zkušenosti s body záchrany prozatím nemají ani zdravotníci. „V jiných krajích už se ale osvědčily," podotkl Pavel Sedlák ze Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.
Hasiči i zdravotníci byli nedílnou součástí programu zamířeného na instalaci bodů záchrany v krajině.
„My jsme vytipovaná místa schvalovali a zároveň s tím jsme se s lesními správami domlouvali i na závorách, které jsou u mnohých přístupových lesních cest. Zanesli jsme je do mapových podkladů a máme je i ve svých vyhledávačích.
Máme k nim klíče a známe i přístupové kódy, které používáme v případě, že na závorách jsou kódové zámky. Tím pádem jsme schopni si je otevřít a rychleji se dostat na místo," vysvětlil Sedlák.
Nadcházející turistická sezona s sebou přináší větší pohyb lidí v regionu. S tím souvisí také vzrůstající počet zranění, a to nejen ve městech, ale i venku v přírodě. „Běžně jezdíme k podvrtnutí, zlomeninám končetin a podobně. Ale nejen ke zraněním, také k nejrůznějším onemocněním, například k srdečnímu selhání. V přírodě je největší problém se ke zraněnému dostat, k tomu využíváme lokalizační pomůcky, jako jsou záchranné body nebo aplikace Záchranka," řekl Sedlák.
Mobilní aplikace Záchranka je určena majitelům chytrých telefonů. Po stisknutí tlačítka je ihned odeslána nouzová zpráva s přesným určením místa, kde se zraněný nachází.
Zároveň dojde k vytočení linky 155. „Aplikace Záchranka funguje už rok a nám se velmi osvědčila.
Máme s ní už bohaté zkušenosti. Zraněného nám lokalizuje s přesností na metry," pochválil aplikaci Pavel Sedlák.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě