logo Silvarium tisk

Bohumil KLEPETKO, moderátor
Správa Krkonošského Národního parku staví v horách dřevěné přehrážky. Zábrany v příkopech, které se v krkonošských lesích naopak uměle vytvářely před desítkami let, kdy bylo cílem vytěžit co nejvíce dřeva a krajinu odvodňovat, nové přehrážky jdou proti tomu, mají bránit odtoku spodních vod a vysychání rašelinišť.

Věra HOFMANOVÁ, redaktorka
Dřevěné přehrážky, zábrany zadržující vodu, kterou odsud člověk systémem příkopů před zhruba půl stoletím naopak uměle odváděl.

Václav JANSA, vedoucí odboru péče o národní park, KRNAP
V době, kdy bylo cílem získat co nejkvalitnější hospodářské lesy, tak byla snaha takovéhle lokality odvodňovat.

Věra HOFMANOVÁ, redaktorka
Sucho posledních let ale vysoušilo mokřady a ničilo řadu porostů včetně vzácných botanických druhů, jako je i tahle kriticky ohrožená orchidej.

Stanislav BŘEZINA, botanik
Těch rostlin, které jsou vázány na ty podmáčený zrašelinělý biotopy, je tady víc a všechny se dá říct, kdyby tady ten biotop vysychal, tak by postupně zmizely.

Věra HOFMANOVÁ, redaktorka
Jen tady v lesích náhorních plošin východních Krkonoš přes léto vzniknou dvě stovky nových přehrážek, budují se z místního dřeva takovým způsobem, že zásah stavební techniky případný návštěvník ani nepozná. Voda, která by tu při deštích jindy odtekla během několika hodin, se teď udrží v řádu týdnů.

Miroslav JEŽEK, vedoucí stavby
Kluci musí nejdříve postavit takhle /nesrozumitelné/, pak zatlučou ty kůry, zpěvnějí to samozřejmě slabýma hřebíkama.

Václav JANSA, vedoucí odboru péče o národní park, KRNAP
Cílem je vlastně ty přehrávky posadit tak blízko k sobě, aby se vytvořila spojitá hladina vody. Každá voda, která se takto zadrží, vlastně je přínosem.

Věra HOFMANOVÁ, redaktorka
Zábrany v příkopech se teď Národním parku stavějí v nadmořské výšce 800-1200 metrů, kde je nejvíc suchem ohrožených biotopů. Přehrážky svou funkci budou plnit desítky let. Věra Hofmanová, Česká televize, Krkonoše.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě