Přihlásit

Začaly přípravné práce na odlomení skály nad Vltavou (MF Dnes)

Firma Strix včera zahájila přípravné práce na sanaci Barevné skály u Českého Krumlova, kde hrozí, že se odlomí asi tisícitunový blok. Státní plavební správa kvůli tomu omezila provoz na Vltavě, vodáci projedou pod skálou pouze pět metrů od levého břehu. Propust u pravého břehu se splouvat nesmí, Povodí Vltavy ji nejpozději 28. května zahradí pomocí trámů.
Šest pracovníků firmy Strix začalo s přípravami před osmou ráno. Zabezpečovací opatření ochrání silnici pod skálou a jez. Firma, kterou si najaly Lesy ČR, jimž skála patří, dá pod skálu pevnostní záchytný plot a bariéru. „Aby kameny nepadaly do vody, nebo jenom v přiměřené míře, budou po celé linii zachycovací plot a bariéra, jako jsou v Hřensku," řekl ředitel firmy Strix Dušan Dufka.
Na silnici položí pracovníci tlumicí matraci z gumových pásů a pneumatik. Podle Dufky výborně tlumí kinetickou energii padajících skalních bloků. Odlom začne nejpozději 28. května. Zabezpečovací práce chce Strix stihnout do 25. května.
Odlomy bude dělat firma ráno a dopoledne, kdy ještě nejezdí moc vodáků, odpoledne bude vrtat, nakládat a odvážet materiál. Skálu bude odlamovat pomocí hydraulických klínů, pneumatických sbíjecích kladiv a pneumatických podušek. Firma odlomí a shodí skalní pilíř o objemu 500 kubíků vážící tisíc tun.
První etapa potrvá do konce června. Práce vyjdou na 5,9 milionu. Když bude skála i po odlomu nebezpečná, naváže druhá etapa a skončí v červenci. Pokud havarijní stav pomine, začne zkraje roku 2019.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

Lesnictví

V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby pro rychlejší komunikaci s obcemi s rozšířenou působností. Půjde o Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský...

Čti dál
Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál

13°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 74%

Vítr: 28.97 km/h

  • 24 Čer 2018 16°C 10°C
  • 25 Čer 2018 20°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby