Přihlásit

Začaly přípravné práce na odlomení skály nad Vltavou (MF Dnes)

Firma Strix včera zahájila přípravné práce na sanaci Barevné skály u Českého Krumlova, kde hrozí, že se odlomí asi tisícitunový blok. Státní plavební správa kvůli tomu omezila provoz na Vltavě, vodáci projedou pod skálou pouze pět metrů od levého břehu. Propust u pravého břehu se splouvat nesmí, Povodí Vltavy ji nejpozději 28. května zahradí pomocí trámů.
Šest pracovníků firmy Strix začalo s přípravami před osmou ráno. Zabezpečovací opatření ochrání silnici pod skálou a jez. Firma, kterou si najaly Lesy ČR, jimž skála patří, dá pod skálu pevnostní záchytný plot a bariéru. „Aby kameny nepadaly do vody, nebo jenom v přiměřené míře, budou po celé linii zachycovací plot a bariéra, jako jsou v Hřensku," řekl ředitel firmy Strix Dušan Dufka.
Na silnici položí pracovníci tlumicí matraci z gumových pásů a pneumatik. Podle Dufky výborně tlumí kinetickou energii padajících skalních bloků. Odlom začne nejpozději 28. května. Zabezpečovací práce chce Strix stihnout do 25. května.
Odlomy bude dělat firma ráno a dopoledne, kdy ještě nejezdí moc vodáků, odpoledne bude vrtat, nakládat a odvážet materiál. Skálu bude odlamovat pomocí hydraulických klínů, pneumatických sbíjecích kladiv a pneumatických podušek. Firma odlomí a shodí skalní pilíř o objemu 500 kubíků vážící tisíc tun.
První etapa potrvá do konce června. Práce vyjdou na 5,9 milionu. Když bude skála i po odlomu nebezpečná, naváže druhá etapa a skončí v červenci. Pokud havarijní stav pomine, začne zkraje roku 2019.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál

8°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 78%

Vítr: 46.67 km/h

  • 24 Zář 2018 14°C 7°C
  • 25 Zář 2018 12°C 5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby