Přihlásit

Za požáry v Austrálii mohou klimatické změny, tvrdí odborníci (ČTK)

Canberra 5. března (ČTK) - Za ničivé požáry, které v druhé polovině roku 2019 a na začátku letošního roku postihly Austrálii, mohou nejméně ze 30 procent klimatické změny. Uvedli to odborníci, kteří se zapojili do studie analytického centra pro výzkum klimatických změn WWA. Varovali rovněž, že požáry podobného rozsahu mohou představovat nezvladatelné nebezpečí v podobě emisí a dalšího nárůstu teplot. O studii dnes informovala nadace Thompson Reuters.

Požáry v Austrálii propukly ve druhé polovině loňského roku, plně pod kontrolu se je podařilo dostat až tento měsíc. Vyžádaly si nejméně 34 lidských životů a usmrtily 1,5 miliardy zvířat. Zasáhly 19 milionů hektarů půdy, vypočítala klimatoložka Sophie Lewisová z Univerzity Nového Jižního Walesu v australském hlavním městě Canberra. To je plocha dvakrát větší než celé Česko. "Lidstvo a příroda musely za požáry zaplatit obrovskou cenu," řekla Lewisová.

Do výzkumu WWA se zapojili vědci z celého světa. Podařilo se jim prokázat například souvislost klimatických změn a vlny veder, která v minulém roce vedla k pokoření teplotních rekordů ve Francii, nebo extrémních srážek během loňské tropické bouře Imelda v Texasu.

U australských lesních požárů je ale těžké stanovit, jak moc se na nich klimatické změny podílely, napsala ve středu BBC. Nejspíše tu působilo více faktorů jako například zvýšená spotřeba vody, která vysušuje krajinu, nebo tvorba tepelných ostrovů ve městech a jejich okolí. Vědci se však shodli na tom, že klimatické změny přispěly k problému minimálně ze 30 procent.

Podle výzkumníků bude při zvýšení globální teploty o dva stupně Celsia v porovnání s rokem 1900 k ničivým požárům v Austrálii docházet až čtyřikrát častěji, než tomu bylo v předprůmyslové době. Průměrné globální teploty přitom už od roku 1900 stouply o jeden stupeň. Dokonce i v případě, že se podaří dodržet pařížskou dohodu o omezení emisí z roku 2015, spějeme ke zvýšení o minimálně další dva stupně, píše Reuters.

"Extrémním podmínkám budeme čelit častěji než v minulosti," řekl klimatolog Maarten van Aalst, který se na výzkumu WWA podílel. Na otázku novinářů, zda by nás měla situace znepokojovat, odpověděl, že určitě ano.

Komentáře   

+6 # cvonza 2020-03-15 12:55
AL Goor a jeho ekologicka mašinérie za přispění rozpoč organizací přetvářeji pravdu a selskej rozum na ekoterorismus . Je to o tom jak oblbnout lidi a vytahat z nich peníze.
-8 # vesničan 2020-03-11 07:18
Já si myslím p. Hroch, že tam ty vedra dorazily ze Šumavy, a že je jen otázka času, kdy tam z té Šumavy dorazí kůrovec.
+11 # Máchal 2020-03-11 09:44
Kůrovce tam tak jako tak odtud donesou vzdušné proudy. Ale ta králíkárna, co jí tam nechali otevřenou Hruška s Kindlmannem, ta je neodpustitelná.

Jinak ale souhlas s panem Hrochem, taky si myslím, že v určitých oblastech Austrálie byla pěkná hicna už před Gretou.
+10 # Starý 2020-03-11 12:41
Vzhledem k tomu, že koronavir se šíří také -původně na 1-2 metry, dnes nově na 4-5 metrů a již je prakticky v celém světě.... co pak kůrovci, pro ně neplatí podobné zákonitosti???
Tak nevím, ale obchod a cestování produktů nám ještě ukáží.
I ta sarančata létají jen pár km a jsou tu občas i z afriky....
-7 # vesničan 2020-03-15 08:07
Tady mám mezeru ve vzdělání, nevím o jaké králíkárně se mluví.
-8 # vesničan 2020-03-15 08:13
Já jsem to nedopsal. Pokud to má být to, že tam nezasahovacími procesy nechali pomnožit kůrovce, tak se můžeme bavit o ekonomických ztrátách, i když si skutečně myslím, že to by naší republiku nemělo, vzhledem k tomu, že to je přírodní park, zachraňovat, ale tak si taky myslím, že za obrovský nárůst populace kůrovce v republice můžou úplně jiné vlivy.
+8 # Hroch 2020-03-08 14:25
Zajímavé.
Podle těchto ,,odborníků" , kteří razí teorii, že globální oteplování způsobuje člověk, požáry v Austrálii ještě před 150 lety nebyly ? nebo byly o 30% menší? A podle čeho to spočítali?
Anebo, když se to zrovna hodí, poručíme větru, dešti, vzdušným i oceánským proudům, Slunci, excentritu dráhy oběhu Země kolem Slunce, vulkánům...atd...?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda navýšila kompenzace za pokles ceny dřeva na 2,8 miliardy Kč

Vláda navýšila kompenzace za pokles ceny dřeva na 2,8 miliardy Kč

Lesnictví

Vlastníci lesů budou moci získat dalších 1,2 miliardy korun jako kompenzaci za pokles cen dřeva v minulých letech. Dnes s uvolněním této částky souhlasila vláda...

Lesům ČR se na práci v lesích hlásí stovky lidí

Lesům ČR se na práci v lesích hlásí stovky lidí

Lesnictví

Státnímu podniku Lesy České republiky se na práci v lesích zatím přihlásilo několik stovek lidí. Většinou jde o studenty a také o lidi, kteří kvůli...

Priliaty olej do ohňa sporu medzi lesníkmi a ochranármi na Slovensku

Priliaty olej do ohňa sporu medzi lesníkmi a ochranármi na Slovensku

Lesnictví

Skutočnosť, že v novej vláde na Slovensku sú obe ministerské kreslá (Pôda aj MŽP) obsadené nominantmi jednej strany (OĽaNO) vzbudzuje nádej, že v situácii dôjde...

Vláda schválila protikrizová opatření MZe kvůli koronaviru za šest mld. Kč

Vláda schválila protikrizová opatření MZe kvůli koronaviru za šest mld. Kč

Lesnictví

Více než miliardu korun pro vlastníky lesů, zvýšení rozpočtu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) o miliardu a 3,3 miliardy na doplňkové platby...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby