logo Silvarium tisk
Autor: Antonín Pelíšek
Rubrika: Jižní Čechy


Likvidace ekologické zátěže u Hluboké přijde na stovky milionů korun

Zahájí - Obrovské podzemní skladiště jedovatých látek mají na svých pozemcích Lesy České republiky u Hluboké nad Vltavou. Likvidací se začal zabývat jihočeský krajský úřad. Jen rozbory škod přijdou letos na 1,6 milionu korun.
Legenda pro oblast u obce Zahájí říká, že od roku 1870 se zde těžil jíl. Za socialismu tu objevily některé státní firmy prázdné jámy a štoly a začaly je zavážet odpadem.

Traktor se propadl do země "Je to překvapení. Zjistili jsme to, když se nám propadl při stahování dřeva traktor. Vytahovali jsme ho z dehtu," uvedl šéf Lesní správy Hluboká nad Vltavou Jan Zasadil.

V lese v Zahájí asi sto metrů od další, ale legální skládky komunálních odpadů v lokalitě Řídká Blana se mezi zvlněným terénem objevují jezírka se zapáchající černou hmotou. Mezi tím roste borůvčí a stromy. Zem se houpe, od lesní cesty vedou až k ložiskům dehtu stopy po kolejích vlečky.
 
"Ten asfalt se zřejmě tlačí ven. Nad celou lokalitou visí otazník. Je to památka z dob minulých, kdy se živelně zakládaly skládky odpadů. Nevíme, zda už tady není zasažená spodní voda," uvedl včera jihočeský radní pro zemědělství a ekologii Jiří Netík.

Jihočeský kraj už přitom zahájil projekt očisty území. Státní lesy budou muset především z místa vytěžit stromy a potom začnou sondy a rozbory látek v podzemí. Začít se má ještě letos na ploše asi jednoho hektaru. Odborníci ale nevylučují, že se zamořené místo ještě rozšíří. Pod povrchem lesa jsou totiž až čtrnáctimetrové štoly, které mohou být plné neznámých odpadů.

Jak je možné, že takové podzemní smetiště leze na povrch až teď? Místní lidé přitom tvrdí, že zamořené lesy kolem Zahájí nejsou pro ně ničím novým. I v dnešní době se zaváží jámy po jílu v Řídké Blaně, kde na skládkování komunálních odpadů dostala povolení společnost OK Projekt. Povolení podle nejnovějších předpisů jí k tomu dal koncem loňského roku krajský úřad."Tato skládka by nemohla podle evropských poměrů vůbec obstát," uvedla Jitka Straková z budějovické pobočky sdružení Arnika.

Starými ekologickými zátěžemi se zabývá právě sdružení Arnika. Mimo jiné sleduje očistu odkališť u Mydlovar, které leží asi dva kilometry od naleziště dehtu.
"Jsou to všechno pozůstatky z dob minulých, bohužel všechny ve stejné lokalitě," upozornil jihočeský radní Jiří Netík.

Kolem Mydlovar se stát snaží zahladit stopy po jámách, kde leží zbytky uranové rudy. Tu zde chemicky čistil státní podnik Diamo Ralsko. Záchrana životního prostředí zde přijde stát na miliardy korun. Také zde využila státní firma ke své činnosti jámy, tentokrát po těžbě lignitu.

Asfalt v lese u Zahájí je zase v ložiskách po vytěženém jílu. Podobný materiál by sice mohl podle odborníků bránit průniku jedů do spodních vod, ale úplně bezpečné štoly nejsou. "Mezi jílem mohou být trhliny. Zavezený dehet je stále živý," obává se Netík.
Jihočeský kraj zatím sehnal první peníze na projekt z operačního programu ministerstva životního prostředí, které eviduje staré ekologické zátěže po činnosti státních firem.

Celkem má teď ministerstvo na seznamu patnáct lokalit v jižních Čechách, které nutně potřebují řešení.
Očistu na dalších třech místech platí ministerstvo financí. Jsou to znečištěné zeminy a spodní vody v Jihočeských dřevařských závodech Soběslav, v Jihostroji Velešín a v Jihočeských plynárnách v Českých Budějovicích. Těžba znečištěné půdy a zbytků staveb rovněž poznamenaných dehtem po výrobě svítiplynu tady už končí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě