Přihlásit

Z národních parků se staly bezletové zóny, drony tam už nesmějí (ct24.cz)

Úřad pro civilní letectví vydal nová pravidla, která zpřísňují pohyb letadel a dronů v národních parcích. Nad nimi přesně vymezil bezletovou zónu. Bez souhlasu správy parku a následného povolení od úřadu do nich už nesmí profesionálové ani rekreační piloti dronů.

Dron je v parcích nebezpečný například pro ptáky. Srážka většinou znamená ohrožení života chráněných zvířat. Vrtule dronu dokáže třeba dravce vážně poranit. „Sokoli mohou dron považovat za svého soka, takže na něj mohou nalítnout a zranit se," popisuje rizika mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Ohrožen je třeba také zvláště chráněný včelojed. „Je to křehké zvíře, které automaticky spadne dolů – buď se z té výšky zabije, nebo přežije, ale není schopen odletět dál," dodává ochranář z Tachova Karel Bobál. Rizikem je i lithium-polymerový akumulátor, který při havárii snadno vzplane.

Ochránci přírody proto chtějí mít provoz dronů nad národními parky pod zvýšenou kontrolou. Od roku 2012 ho reguluje tzv. Doplněk X, loni pravidla zpřísnil přímo zákon. Nyní vydal Úřad pro civilní letectví takzvané opatření obecné povahy, které pravidla dále upřesňuje.

Zákaz platí do 300 metrů nad zemí

„Mohlo docházet k různým výkladům, například zda lze vzlétnout mimo území národního parku a pak létat nad parkem," vysvětluje důvod pro nová pravidla předseda České asociace profesionálních provozovatelů bezpilotních letadel Petr Lněnička.

„Tentokrát je přesně specifikováno a sděleno, že jakýkoliv uživatel, to znamená i hobby uživatel, který létá s dronem na neprofesionální úrovni, do prostorů parků vstupovat nesmí," uvádí mluvčí Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký.

Zakázaná zóna platí od země až do výšky 300 metrů nad zemí. Profesionálově ji přirovnávají k pomyslné bublině chránící rostliny i živočichy před letadly a majiteli dronů, které focení přírody láká.

Za dron už padla pokuta přes 200 tisíc

Například na Šumavě je jedním z nejoblíbenějších míst pilotů dronů Zhůří u Horské Kvildy. Strážcům parku už se jich tam podařilo několik odhalit. Za porušování pravidel jim hrozí na místě až desetitisícová pokuta, ve správním řízení až milion korun. „Zatím jsme to ale řešili pouze napomenutím," dodává mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.

Za porušování pravidel létání v chráněných územích už úřad udělil pilotovi dronu pokutu 15 tisíc korun. Nejvyšší pokuta majiteli dronu přesáhla 200 tisíc korun, a to za ohrožování bezpečnosti lidí ve městě.

Pravidla pro používání dronů

Pro bezpilotní letadla do 20 kilogramů pro rekreační účely není potřeba povolení, platí však řada omezení. Předpisy například zakazují létání výše než 300 metrů, létání po setmění a v bezletových zónách, které jsou například kolem jaderných elektráren, vojenských objektů nebo letišť.

Zakázáno je létat nad lidmi, liniovými stavbami (silnice, dálnice, železnice) nebo některými kulturními či přírodními památkami. Letoun nesmí také snímat osoby a jejich soukromí bez jejich přímého souhlasu. Majitel dronu musí na letící stroj vždy vidět.

Pro komerční natáčení nebo fotografování je nutné mít povolení k létání, povolení k leteckým pracím a pojistku pro případ nehody. Letadla registruje Úřad pro civilní letectví. Správní poplatky k povolením stojí celkem zhruba 17 tisíc korun, pojistka pak osm tisíc za rok.

Za porušení předpisů může úřad uložit pokutu až 5 milionů korun. Řešit může případy až tři roky zpětně. Další postihy hrozí například za ohrožení bezpečnosti, zdraví nebo majetku. Prodej záběrů nebo snímků bez povolení pak může být trestným činem neoprávněného podnikání, za což hrozí až 8 let vězení.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

Lesnictví

Téměř pět milionů sazenic dřevin plánují letos na svých polesích vysadit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL). Reagují tak na následky kůrovcové kalamity, která postihla...

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno. Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby