logo Silvarium tisk

Klatovsko – Zisky v řádu desítek milionů korun ročně přináší Kašperským Horám městské lesy. S přibližně 6000 hektary lesa jsou Kašperské Hory mezi městy třetí v republice po Brnu s cca 8200 hektary a Písku s 6500 hektary lesa. Větší či menší lesní majetky mají i další města a obce na Klatovsku. Pro Kašperské Hory se zhruba stomilionovým ročním rozpočtem jsou městské lesy výrazným zdrojem příjmů. „V posledních třech letech byly příjmy z hospodaření městských lesů třináct až patnáct milionů korun ročně," uvedl kašperskohorský starosta Petr Málek s tím, že dalších zhruba dvacet milionů korun ročně dostávalo v posledních letech město od státu jako náhradu za cca deset procent rozlohy městských lesů v prvních zónách Národního parku Šumava, kde nesmí hospodařit.

35 MILIONŮ ROČNĚ

„Není to samozřejmě nastálo, ale v posledních letech jsme mohli počítat s příjmy třicet až pětatřicet milionů korun z městských lesů. Ale mohou se změnit ceny, přijde kalamita a podobně a jsme na třetině, není to pevná renta," vysvětlil Málek. Výpočet výše náhrad je podle něj poměrně složitý. „Zjednodušeně to funguje tak, že do lesa přijde odhadce a řekne, kolik by tam byla možnost za normálního hospodaření vytěžit a kolik by za to bylo peněz. Je to podle vyhlášky, odhadce to spočítá, správa národního parku to schválí, případně upraví, a my dostaneme od státu náhradu," přiblížil Málek. Zhruba pětkrát menší lesy než Kašperské Hory vlastní Klatovy i Sušice. Sušické lesy a služby hospodaří na 1223 hektarech lesa a Lesy města Klatovy na 1159 hektarech lesa. „Lesní majetek mají Klatovy v blízkém i vzdálenějším okolí, například v katastru Točníka je to přes 280 hektarů, v katastru samotných Klatov 153 hektarů, v katastru Lub 215 hektarů, ale máme lesy i v katastru Křištína a Střeziměře, 58 hektarů, nebo ve vzdáleném Tržku, byť tam jde jen o malý les o rozloze 0,74 hektaru," upřesnil klatovský místostarosta Václav Chroust. Vzhledem k podobné rozloze lesů mají Klatovy a Sušice z lesů i podobné zisky. „Výnosy jsou každý rok jiné, záleží na lesním hospodářském plánu.
Řádově jsou to miliony korun ročně," nastínil starosta Sušice Petr Mottl. „Tržby společnosti Lesy města Klatov se pohybují mezi deseti a šestnácti miliony korun ročně, zisky od půl milionu do dvou milionů korun ročně.
Od výše dosaženého zisku se odvíjí i podíl, který společnost odvádí svému stoprocentnímu vlastníkovi městu Klatovy. V roce 2015 to bylo například 680 tisíc korun," uvedl příklad Chroust.

ZISK NENÍ HLAVNÍ

„Nicméně podíl na zisku není rozhodujícím důvodem, proč město zřídilo společnost obhospodařující jeho lesy.
Tím je odborná a efektivní péče o tuto cennou část majetku města," dodal klatovský místostarosta.
Lesy si ale obce a města drží, i když z nich nemají zisk žádný. „Tak velké lesy, aby byly ziskové, nemáme. Ale nijak nás nezatěžují a o prodeji jsme nikdy neuvažovali," řekl Deníku starosta Janovic nad Úhlavou Michal Linhart s tím, že město vlastní přibližně dvě stě hektarů lesa a roční příjmy i výdaje se pohybují kolem jednoho milionu korun.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě