logo Silvarium tisk

České Budějovice – Je to obávané místo. V Branišovském lese zvaném Bor na okraji Českých Budějovic lidé údajně potkávají „Černého rytíře," vznášející se postavu jen s náznakem očí a úst, nebo slýchají hlasy oběšenců.
Tajuplnými historkami se ale mnozí nenechávají od procházky lesem odradit.
K rekreaci jej místní využívají už bezmála dva roky.
Pobyt v lese mezi Zavadilkou, Branišovem a sídlištěm Máj může mít podle zjištění lékařů také ozdravné účinky. Přirozené vdechování balzamických silic, tedy léčivých látek, které se do lesního vzduchu dostávají z jehličnatých stromů, pomáhá pacientům s plicním onemocněním a preventivně působí i na zdravé lidi.
Výzkumníci teď chtějí v Boru zajistit měření, aby zjistili koncentrace silic.
„První výsledky budeme mít do konce roku. Až změříme hodnoty, plánujeme v lese umístit informační tabule, ze kterých se lidé dozvědí množství nadýchaných silic při různých tělesných aktivitách," říká jednatel Lesů a rybníků města České Budějovice Daniel Hovorka.
Věková i druhová stavba lesa je podle něj vhodná, navíc má les výhodnou lokaci na dotek s obytnou zónou.
Lékařka Olga Stašková, zabývající se zátěžovou medicínou, doporučuje jakýkoli pohyb v lese. „Pro ty, kteří nemůžou vykonávat větší sportovní aktivitu, je prospěšná rychlejší chůze. Aktivní sportovci nadýchají větší množství silic například při jízdě na kole nebo běhu." Čím větší fyzická aktivita, tím roste příjem léčivých látek.
Nápad využít rekreační les Bor jako místo pro přirozené inhalace vznikl na základě poptávky rakouského města Lince. Ten by chtěl s jihočeskou metropolí spolupracovat na projektech v oblasti zdraví. V budoucnu by navíc mohly inhalační zóny vzniknout i uprostřed měst.
Lenka Marcínová se organizací těchto míst dlouhodobě zabývá. „Inhalační zóna vznikne vytvořením záhonu či porostu z rostlin obsahujících účinné silice. Mezi takové rostliny patří borovice, jedle, jasmín nebo třeba levandule a mateřídouška.
Léčení využívá principu aromaterapie v přírodním prostředí."
Princip inhalační zóny je využitelný kdekoli, může tedy vzniknout například v městských parcích nebo lázeňských areálech. „Doufám, že takovou zónu jednou budeme mít i v naší nemocnici," říká vedoucí pracoviště klinické farmakologie českobudějovické nemocnice Petr Petr. Kromě lesu Bor by podle Lenky Marcínové byl využitelný jako vhodný rekreační prostor pro přirozené inhalace také areál Památníku Jana Žižky v Trocnově nedaleko Borovan.

Alergici zajásají

3 Zuzana Liptáková je primářkou Léčebny tuberkulózy a respiračních onemocnění Nemocnice České Budějovice. Dříve působila i v plicní léčebně v Hrudkově. V tamních lesích výzkumníci naměřili dostatečné koncentrace balzamických silic pro přirozené inhalace. „Odtud máme zkušenosti, že vdechování léčivých látek v lesích má příznivý efekt," říká.
3 Komu může pohyb v lese Bor pomoct? Relativně zdravým lidem, kterým jde především o prevenci. Ale i jedincům s plicním onemocněním, u těch se léčebné účinky mohou projevit ve smyslu zhojení zničené sliznice. Přirozené inhalace mají totiž také protizánětlivé a protialergické účinky.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě