Přihlásit

Z dotace hradeckého kraje na kůrovce vyčerpána zatím čtvrtina (ČTK)

Hradec Králové 20. srpna (ČTK) - Z dotace Královéhradeckého kraje ve výši deset milionů korun na podporu likvidace kůrovce majitelé lesů zatím požádali o přibližně 2,5 milionu korun. O peníze lze žádat do konce října, dotace jsou určené pro malé vlastníky lesů s výměrou do 50 hektarů. ČTK to dnes řekl radní pro životní prostředí a zemědělství Karel Klíma (KDU-ČSL). Dotacemi chce kraj vlastníky lesů motivovat k rychlé likvidaci kalamitního kůrovcového dříví, podpora se týká těžby dřeva a stavby oplocení nového zalesnění.

"Čekali jsme o dotace větší zájem," připustil Klíma. Kraj od jara dosud přijal 87 žádostí o dotaci a většinou je podle radního podaly obce, které na vyřízení dotace mají administrativní aparát. Soukromí vlastníci lesů podle něj mají hlavně starosti se samotnou těžbou.

Dotace má podle Klímy vlastníky lesů motivovat k včasnému pokácení kůrovcového dříví ještě "zazelena" s kůrovcem ve dřevě. "Bohužel expanze kůrovce je tak silná a vlastníci nestíhají," uvedl. Když již kůrovec vyletí a strom uschne, tak na dotaci není nárok. Klíma předpokládá, že více žádostí bude na stavbu oplocenek. V dotačním programu chce kraj pokračovat i v příštím roce.

Těžbu a přiblížení kůrovcových stromů k asanaci kraj podporuje dotací 150 korun za metr krychlový dřeva. Na jeden běžný metr oplocení je dotace 70 korun. Minimální výše dotace je 5000 korun na jednu žádost. Jeden žadatel může získat maximálně 500.000 korun.

Vlastníků lesů s výměrou do 50 hektarů je v kraji 17.000 a hospodaří v lesích o celkové výměře 17.242 hektarů. Právě velké množství malých vlastníků je podle Klímy jedním z rizik šíření kalamity. Nečinnost kteréhokoli malého vlastníka lesa je totiž hrozbou pro sousední porosty jiných vlastníků.

Lesy v Královéhradeckém kraji sice zatím nezasáhla kůrovcová kalamita v takovém rozsahu jako na Moravě či Vysočině, ale kraj čeká zhoršení stavu. V západní až severozápadní části kraje lze podle hejtmanství již nyní hovořit o kalamitním stavu.

Území Královéhradeckého kraje pokrývá 145.000 hektarů lesa, což představuje 30,5 procenta jeho celkové rozlohy. Zhruba 74 procent lesů tvoří jehličnany, především smrk. Největšími vlastníky lesů v kraji jsou státní podnik Lesy České republiky a Krkonošský národní park.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

NP Šumava se kvůli ceně dřeva dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dřeva dostal do finančních potíží

Lesnictví

Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku, ministerstvo životního prostředí...

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Lesnictví

V průběhu roku 2019 Lesnická práce a PEFC ČR realizovaly tři lety nad vybranými oblastmi České republiky s cílem objektivně přiblížit lesnické veřejnosti zdravotní stav...

Senát schválil novelu lesního zákona

Senát schválil novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 2. 11. 2019 K rychlejšímu a snazšímu boji s kůrovcovou kalamitou má pomoci novela lesního zákona, kterou 31. 10. schválil Senát. Zavede mimo jiné...

Lesy ČR zahájily hodnocení tendru 2020+, účastní se ho 32 firem

Lesy ČR zahájily hodnocení tendru 2020+, účastní se ho 32 firem

Lesnictví

Aktualizováno 1. 11. 2019 Do sedmimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce, těžbu a prodej dřeva 2020+ v letech 2020 až 2024...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby