Přihlásit

Vzkaz ze Šumavy: Další Bursík už ne (MF Dnes)

Starostové chtějí, aby o parku rozhodoval jiný ministr

Šumava - Už nechceme zeleného ministra životního prostředí a ekologického aktivistu, jako je Martin Bursík. Tak lze shrnout obsah dopisu, který chystají šumavští starostové a politici, člověku, kterého pověří prezident sestavením nové vlády.

Kritici takzvané zelené politiky, která se na Šumavě za Bursíka uplatňuje, chtějí do čela ministerstva politika s méně vyhraněnými názory na ochranu přírody. Právě tento úřad totiž rozhoduje o budoucnosti národního parku.

 Pokud se jim to podaří, čekají zřejmě Šumavu výrazné změny. Za své může vzít nekácení stromů napadených kůrovcem, boj s lýkožroutem pomocí lapačů či postřikem i ponechání odumřelého dřeva v lesích.

Bursík opustí úřad společně s dalšími ministry po úterním pádu vlády. Právě on držel ochrannou ruku nad správou šumavského parku a zároveň prosazoval ponechání přírody svému osudu. Nahradí jej nový ministr, kterého vybere buď politik pověřený sestavením nové vlády, nebo vítěz předčasných voleb.

 Reakce šumavských starostů spojená s kritikou dosavadní spolupráce sministerstvem životního prostředí na sebe nenechala dlouho čekat. „Za Bursíka se situace na Šumavě v ničem nezlepšila, jen se vyhrotila. Bursík je prvním ministrem, který čelí žalobám obcí pro nečinnost, je prvním ministrem, který spory řeší řečmi a skutek utek. Je také prvním ministrem, za jehož vlády se dva roky nemůžeme dohodnout na novém návštěvním řádu. Vše se vymyká jeho heslu konečně společně koncepčně. My tady na horách musíme vše odmakat, a ne slibovat. Kdybychom žili z řečí, tak už jsme po smrti,” řekl starosta Modravy Antonín Schubert.

Předseda Svazu šumavských obcí František Nykles, který plánuje napsat odstupujícímu premiérovi Mirku Topolánkovi uvedený dopis, věří, že změna ministra alespoň trochu uklidní rozjitřené emoce.

 „Situace na Šumavě se musí zlepšit. Nelze přece, aby se ministerstvo chovalo tak, že bude prosazovat ochranu přírody a nikdo jim do toho nebude smět mluvit. Příkladem je jednání s Rakušany o náhradě škody za napadené stromy českým kůrovcem v příhraničí, na které jako oficiálního člena nepozvali jihočeského hejtmana. To je nehoráznost a arogance,” uvedl Nykles.

 Tvrdí, že politiky je potřeba upozornit, že chybí široká dohoda, podle níž se bude roky či desetiletí na Šumavě o stromy a přírodu pečovat.

„Není možné řídit národní park ze dne na den a měnit pravidla s příchodem každého nového ministra,” kroutí hlavou Nykles a připomíná petici Zachraňme Šumavu, pod kterou už se podepsalo zhruba 7,7 tisíce lidí.

 Nápad upozornit Topolánka či jiného politika, kterého sestavením nové vlády prezident Václav Klaus pověří, aby už ministerstvo životního prostředí neřídil politik ze Strany zelených, se líbí i jihočeskému hejtmanovi Jiřímu Zimolovi. Doporučuje ale vyčkat, koho prezident sestavením kabinetu pověří, a tomu pak dopis adresovat.

„Považuji to za správný nápad. Při obsazování ministerstva životního prostředí, které nyní ovládli ekoaktivisté, kteří nechtějí jednat a jen prosazují své záměry, je nutné se řídit zdravým rozumem,” zdůraznil Zimola.

Podle jihočeského senátora Tomáše Jirsy, který je známým odpůrcem nezasahování proti kůrovci a ponechání přírody svému osudu, je tato aktivita šumavských obcí důkazem, jak vyhrocená situace na Šumavě je.

„Je to doklad, že tonoucí se stébla chytá a obce chtějí při jakékoliv příležitosti upozornit na bezvýchodnou situaci, kdy se často rozhoduje o jejich osudu bez nich,” dodal Jirsa.

Úředníci jsou nervózní Úředníci na ministerstvu životního prostředí jsou ze vzniklé situace nervózní. Nevědí, co bude dál a jaký ministr a s čím přijde.

„Vůbec nikdo dnes nedokáže odhadnout, co bude výměna ministra znamenat. To by bylo věštění z křišťálové koule. Pevně ale doufáme, že se přístup k péči o lesy na Šumavě nezmění. Za ministra Bursíka se všechna rozhodnutí činila na základě odborných podkladů vědců či odborníků a tento trend se snad podaří udržet,” komentoval mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Správa šumavského parku zatím vyčkává, zda bude sestavena nová vláda či se země dočká předčasných voleb.

 „Zatím se ptáte na dopady moc brzy. Ani nevíme, jestli budou předčasné volby, či nikoliv,” krčil rameny ředitel parku František Krejčí.

„Bursík je prvním ministrem, který čelí žalobám obcí pro nečinnost a který spory řeší řečmi a skutek utek.” Antonín Schubert, starosta ModravyDiskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vznikl Lesnicko-dřevařský fond

Vznikl Lesnicko-dřevařský fond

Lesnictví

Po letech diskuzí nad vznikem Lesnicko-dřevařského fondu došlo k významnému posunu a 22. října 2020 valná hromada Lesnicko-dřevařské komory v České republice schválila statut Lesnicko-dřevařského...

Vznikl nový dokumentární film o šumavských lesích

Vznikl nový dokumentární film o šumavských lesích

Lesnictví

Zelené plíce – nový dokumentární film o šumavských lesích a Národním parku Šumava se snaží o racionální a poctivý pohled na téma, u kterého se...

Lesy ČR z tendru 2021+ podepsaly většinu smluv, nejvíc má Uniles

Lesy ČR z tendru 2021+ podepsaly většinu smluv, nejvíc má Uniles

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z pětimiliardového lesnického tendru 2021+ uzavřel smlouvy na 25 z 29 soutěžených jednotek. Nejvíc, 12 smluv, podepsala těžařská...

Videoreportáž ze Semenářského závodu v Týništi nad Orlicí

Videoreportáž ze Semenářského závodu v Týništi nad Orlicí

Lesnictví

Sucho a kůrovcová kalamita nebývalých rozměrů přepisují podobu českých lesů a kladou zvýšené nároky na potřebu sadebního materiálu. Semenný materiál pro státní lesy, ale i...

Populární zprávy

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Lesnictví

Zobrazeno:4981

Letová aktivita kůrovců skončila, kalamita ale pokračuje. Podle vyjádření Lesů ČR je zvládnutí kalamity pro podnik prioritou. Postupně se to daří na Moravě, situace se...

V  tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

V tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

Lesnictví

Zobrazeno:4735

V tendru na provádění lesnických prací ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR předložilo 36 firem 190 nabídek. Lesy ČR je začaly hodnotit 16. září...

Zemřel předseda SVOL František Kučera

Zemřel předseda SVOL František Kučera

Lesnictví

Zobrazeno:4417

SVOL s hlubokým zármutkem v pátek 16. 10. 2020 oznámil, že náhle podlehl nemoci František Kučera. „Ztratili jsme vzácného kolegu a přítele, lesnictví pak velkého...

Nestátní majitelé lesů žádají o kompenzaci škod po kůrovci 5,3 mld. Kč

Nestátní majitelé lesů žádají o kompenzaci škod po kůrovci 5,3 mld. Kč

Lesnictví

Zobrazeno:4008

Ministerstvo zemědělství (MZe) poskytuje finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v lesích. Za rok 2019 měla činit sazba finančního příspěvku 398 Kč/m3. Přijato bylo...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby