logo Silvarium tisk

Originální výstava Vládci noci v Uherském Hradišti přibližuje zajímavosti i úskalí života nočních zvířat z našeho okolí. Návštěvníci nafasují baterky a exponáty hledají v tmavém sále.

UHERSKÉ HRADIŠTĚ Než najdete netopýra odpočívajícího na hromadě dřeva, dost možná to chvíli potrvá. Modelových situací, jež zachycují noční živočichy v jejich autentickém prostředí, jsou ve výstavním sále Slováckého muzea v Uherském Hradišti desítky.
Výstava Vládci noci, která je tu k vidění až do března, zachycuje život tvorů, kteří jsou aktivní pouze pod rouškou tmy.
„Vybrali jsme taková zvířata, která běžně žijí vedle nás, ale člověk je uvidí jen zřídkakdy," vysvětluje kurátor Pavel Portl, jenž se svými kolegy nanosil kulisy výstavy do muzea z lesa.

* Výstava začíná tak, že návštěvník stojí v naprosté tmě a ozývají se jen zvuky lesa. Chtěli jste být originální?

Ten koncept není náš vlastní. Podobnou výstavu jsem viděl v Muzeu Těšínska a okamžitě mě zaujala. V Uherském Hradišti nemáme přírodovědné oddělení, poslední výstava s přírodní tématikou tady byla před dvaceti lety. Proto jsem hned věděl, že ji tu chci mít. Ale originální je opravdu po všech stránkách.

* Například tím, že člověk zprvu nevidí vůbec nic?

Chtěli jsme vytvořit autentické prostředí, v němž noční tvorové žijí. Stojíte uprostřed sálu, který je věrnou kopií lesa a slyšet jsou jen typické noční zvuky. Každý však dostane na pokladně k půjčení baterku a poznává zvířata zakamuflovaná v různých pozicích. Prohledává les, mokřady, louku nebo třeba dvorek lidského obydlí. Výhodou je, že lidé jsou sami aktivními účastníky a neprohlížejí si jen vystavené exponáty ve vitríně.

* Čím jsou vlastně noční živočichové zajímaví?

Je to věc vývoje. Někteří živočichové zvolili noční život už stovky milionů let nazpět, aby se vyhnuli velkým predátorům, kteří byli aktivní ve dne. Tmu využili jako kamufláž, a stejně tak ji noční tvorové využívají dnes. Zajímavé je, že řadu těchto zvířat dobře známe. Ježek, netopýr, srna, žába, vlk – to jsou notoricky známé druhy. Ale nemáme příliš šancí je přímo v noci pozorovat. Tato výstava proto poskytuje spoustu informací o návycích a praktikách těchto tvorů, jež mnoho lidí překvapí. Sám nejsem přírodovědec, ale historik. A musím říct, že při přípravě výstavy jsem se dozvěděl řadu informací, které mě fascinovaly.

* Jaké například?

Poměrně atraktivním nočním druhem je vlk. V našem regionu je sice k vidění zřídka, ale čas od času o nějakém případu slyšíme. Člověk má hrubou představu, že je to výborný cestovatel a přemisťuje se na velké vzdálenosti. Denně urazí až 200 kilometrů. Zároveň je to však výborný plavec, je schopen naráz uplavat až 13 kilometrů. Zajímavé je, že i když se živí lovem, není v něm nijak zvlášť úspěšný. Kořist, kterou dlouho sleduje, dostane jen jednou z deseti pokusů. Ježek má zase fascinující pářicí rituál, křečci si budují vlastní záchod a dochází u nich ke kanibalismu. Těch zajímavostí je celá řada.

* Vybírali jste pro výstavu pouze zvířata, která žijí u nás?

Ano, nechtěli jsme žádné exotické druhy. Naopak, člověk spatří i to nejběžnější – stužkonoska či lišaj jsou běžné druhy hmyzu, které uvidíme v domě. Stejně jako kočku či myš. Je tu třeba i medvěd nebo rys, ale i tyto druhy se u nás v kraji čas od času vyskytnou.

* Výstava klade velký důraz na autentické prostředí. Jak jste jej vytvářeli?

Příprava trvala několik měsíců. Bylo to velmi neobvyklé, ale zároveň zábavné. Bylo jasné, že se nedá dělat od stolu, takže jsme vyrazili do přírody a prostředí do výstavního sálu prostě nanosili. Stromy máme od Buchlovic, rákosí z Modré, listí od Březolup. Seno a slámu nám poskytli myslivci. Dokonce tady máme okousaný kmen od bobra.

* Jak jste ho získali?

Chtěl jsem bobra jako součást výstavy a věděl jsem, že potřebuji strom, kde bude vidět typický okus. Naštěstí je Facebook mocný, během deseti minut jsme měli několik tipů na takové lokality. Po dohodě s Povodím Moravy jsme jeden z těchto stromů pokáceli a odvezli ze Smraďavky u Buchlovic.

* Samotná zvířata pak představují vycpané exponáty?

Ano, bylo to nejvěrnější a zároveň nejjednodušší. Oslovili jsme spolky, školy a muzea v okolí a všechny důležité exponáty se nám povedlo sehnat. Je pouze jediné zvíře, které nemáme vypreparované, ale použili jsme plastový model, a tím je malá žabka.

* Které zvíře se shánělo nejobtížněji?

Překvapivě obyčejná myš. Na tu totiž v přírodovědných sbírkách nenarazíte. Nakonec ji ulovil a vypreparoval otec naší kolegyně v Hluku. Samozřejmě jsme nesehnali úplně všechny noční druhy, které ve zdejší přírodě žijí, ale to hlavní tu je.

* Zabýváte se rovněž vlivem člověka na život nočních tvorů. Jak se projevuje?

Člověk bohužel život těchto zvířat negativně ovlivňuje. Jedním z největších problémů je takzvané světelné znečištění. Ať už se jedná o veřejné osvětlení, nasvícené reklamy či jiné zdroje světla, na noční zvířata mají negativní vliv. Tyto druhy mají přizpůsobeny oči k tomu, aby viděli ve tmě, a jsou zvyklé jen na slaboučké zdroje světla.

* Co z toho plyne za problémy?

Vlivem umělého osvětlení ztrácejí nejen svou výhodu přizpůsobení se životu ve tmě, ale také orientaci. Dezorientovaní jedinci se pak často stávají obětí svých nepřátel, dopravních nehod nebo umírají vyčerpáním kvůli neschopnosti nalézt potravu. Mimochodem, zvýšená doprava a střet vozidel s těmito živočichy je také jeden z problémů, na něž výstava upozorňuje. Chápu, že tyto věci se jen tak nezmění, ale je důležité se o nich zmínit.

***

Fakta Výstava Vládci noci

* Na 170 metrech čtverečních je k vidění okolo 80 druhů zvířat, návštěvníci spatří známé druhy jako lišky, kuny, sovy, ježky či netopýry, ale i méně běžné živočichy jako třesavku, kvapníka nebo plcha. * Prostředí výstavy tvoří autentické kulisy ze stromů, jehličí, šišek, rákosí a dalších kusů přírody nanošených z okolí. * Jednotlivá zvířata hledají lidé za pomoci baterky, v každé části expozice je na tabuli seznam zvířat, která se tu vyskytují. * Součástí výstavy jsou dotykové obrazovky, kde se návštěvníci mohou dozvědět další informace nebo si třeba pustit zvuky nočních zvířat. * Výstava ve Slováckém muzeu je otevřena denně od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin, končí 4. března.

Někteří živočichové zvolili noční život už stovky milionů let nazpět, aby se vyhnuli velkým predátorům.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě