Přihlásit

Vysouzené lesy přijdou Loket draho (MF Dnes)

Datum: 05.11.2007
Autor: BOHUMIL ZEMAN
Rubrika: Kraj Karlovarský

Loket - Nebývale vysokou odměnu 2,6 milionu korun si za vítězství v soudní při vysloužila karlovarská advokátka Jana Wenigová. Tím, kdo odměnu za dobré služby vyplatí, je město Loket. Právě pro loketskou radnici totiž právnička po letech sporů vysoudila asi 250 hektarů lesa. Tento historický majetek městu znárodnil po 2. světové válce stát. Po revoluci si ho potom přisvojil a odmítal vrátit státní podnik Lesy České republiky.

Proč ale tak velkorysá odměna? To vyplývá z letité smlouvy mezi advokátní kanceláří Jany Wenigové a městem Loket. Právničce zaručuje deset procent z tržní hodnoty vysouzeného majetku. Znalec vyčíslil účetní hodnotu lesa na 55 milionů a tržní na 26 milionů korun. "Smlouvy mezi advokáty a klienty bývají různé. Odměna se pohybuje mezi 10 až 40 procenty.

Vzhledem k tomu, že klientem je město a smlouvu máme uzavřenou někdy z roku 1998 nebo 1999, tak odměna byla stanovena na deset procent," uvedla Jana Wenigová.
Částka, kterou musí město zaplatit, zarazila i starostu Lokte Jaroslava Hlavsu. A zarazila ho natolik, že na schůzi zastupitelstva řekl, že kvůli příštím velkým soudním sporům se pokusí změnit smlouvu s advokátkou tak, aby jako odměna byla předem stanovena pevná částka. "Vzhledem k tomu, že nás paní doktorka zastupuje ještě v jiných případech, tak bych tu smlouvu rád upravil, aby v ní byla pevná částka za úspěch," poznamenal starosta Hlavsa.

Advokátka Jana Wenigová přistoupila na to, že Loket jí 2,6 milionu korun nemusí nevyplatit najednou, ale postupně po 50 tisících měsíčně. Bude se s ní tedy vyrovnávat déle než čtyři roky. To proto, že celková suma není pro městský rozpočet zrovna zanedbatelná. Jak si vedení města představuje novou odměnu? "To řeknu paní doktorce. Ona mi zase řekne svou představu a někde se sejdeme," uvedl Hlavsa.

"Pan starosta se mnou o tom jednal. Ještě jsme se nedohodli. Ale zastupuji město v dalším velkém sporu omajetek," zmínila se JanaWenigová.

Průzkum MF DNES: odměny advokátům nejsou závratné

O tom, že nejde o zcela běžnou praxi, vypovídá i malý průzkum MF DNES na radnicích na Sokolovsku. "Nikdy jsme nic takového ve smlouvě s advokátem neměli. Platíme ho podle sazebníku," řekla mluvčí Městského úřadu v Sokolově Dagmar Mašková. Na důležitý soudní spor o splacení vyššího dluhu si vzpomíná starosta Březové Miroslav Bouda. "Odměna pro advokáta byla ale spíše symbolická," poznamenal.

Lesy se majetku nechtějí vzdát snadno

Zastupovat města a obce v soudních sporech o vrácení jejich historického majetku je podle Jany Wenigové velmi náročné. Advokát musí v pozemkových knihách a v archivech hledat důkazy, že lesy městu kdysi opravdu patřily. A musí zkoumat judikaturu Nejvyššího soudu.

"Tímto tématem se zabýváme i pro další města. Z devadesáti procent jsme úspěšní. Bohužel Lesy ČR se stále soudí, protože mají takový příkaz od ředitelství. Soudí se i přesto, že důkazy, které získáme, jim před podáním žaloby předložíme. Lesy ČR nechtějí majetek dobrovolně vydat, chtějí na to mít rozsudky nejméně na úrovni krajského soudu," řekla advokátka Wenigová.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesnictví

Strategii rozvoje Lesů České republiky od 1. září 2019 do 31. prosince 2024 zveřejnil 6. 1. státní podnik na svých webových stránkách. Dokument stanovuje základní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby