Přihlásit

Vysouzené lesy přijdou Loket draho (MF Dnes)

Datum: 05.11.2007
Autor: BOHUMIL ZEMAN
Rubrika: Kraj Karlovarský

Loket - Nebývale vysokou odměnu 2,6 milionu korun si za vítězství v soudní při vysloužila karlovarská advokátka Jana Wenigová. Tím, kdo odměnu za dobré služby vyplatí, je město Loket. Právě pro loketskou radnici totiž právnička po letech sporů vysoudila asi 250 hektarů lesa. Tento historický majetek městu znárodnil po 2. světové válce stát. Po revoluci si ho potom přisvojil a odmítal vrátit státní podnik Lesy České republiky.

Proč ale tak velkorysá odměna? To vyplývá z letité smlouvy mezi advokátní kanceláří Jany Wenigové a městem Loket. Právničce zaručuje deset procent z tržní hodnoty vysouzeného majetku. Znalec vyčíslil účetní hodnotu lesa na 55 milionů a tržní na 26 milionů korun. "Smlouvy mezi advokáty a klienty bývají různé. Odměna se pohybuje mezi 10 až 40 procenty.

Vzhledem k tomu, že klientem je město a smlouvu máme uzavřenou někdy z roku 1998 nebo 1999, tak odměna byla stanovena na deset procent," uvedla Jana Wenigová.
Částka, kterou musí město zaplatit, zarazila i starostu Lokte Jaroslava Hlavsu. A zarazila ho natolik, že na schůzi zastupitelstva řekl, že kvůli příštím velkým soudním sporům se pokusí změnit smlouvu s advokátkou tak, aby jako odměna byla předem stanovena pevná částka. "Vzhledem k tomu, že nás paní doktorka zastupuje ještě v jiných případech, tak bych tu smlouvu rád upravil, aby v ní byla pevná částka za úspěch," poznamenal starosta Hlavsa.

Advokátka Jana Wenigová přistoupila na to, že Loket jí 2,6 milionu korun nemusí nevyplatit najednou, ale postupně po 50 tisících měsíčně. Bude se s ní tedy vyrovnávat déle než čtyři roky. To proto, že celková suma není pro městský rozpočet zrovna zanedbatelná. Jak si vedení města představuje novou odměnu? "To řeknu paní doktorce. Ona mi zase řekne svou představu a někde se sejdeme," uvedl Hlavsa.

"Pan starosta se mnou o tom jednal. Ještě jsme se nedohodli. Ale zastupuji město v dalším velkém sporu omajetek," zmínila se JanaWenigová.

Průzkum MF DNES: odměny advokátům nejsou závratné

O tom, že nejde o zcela běžnou praxi, vypovídá i malý průzkum MF DNES na radnicích na Sokolovsku. "Nikdy jsme nic takového ve smlouvě s advokátem neměli. Platíme ho podle sazebníku," řekla mluvčí Městského úřadu v Sokolově Dagmar Mašková. Na důležitý soudní spor o splacení vyššího dluhu si vzpomíná starosta Březové Miroslav Bouda. "Odměna pro advokáta byla ale spíše symbolická," poznamenal.

Lesy se majetku nechtějí vzdát snadno

Zastupovat města a obce v soudních sporech o vrácení jejich historického majetku je podle Jany Wenigové velmi náročné. Advokát musí v pozemkových knihách a v archivech hledat důkazy, že lesy městu kdysi opravdu patřily. A musí zkoumat judikaturu Nejvyššího soudu.

"Tímto tématem se zabýváme i pro další města. Z devadesáti procent jsme úspěšní. Bohužel Lesy ČR se stále soudí, protože mají takový příkaz od ředitelství. Soudí se i přesto, že důkazy, které získáme, jim před podáním žaloby předložíme. Lesy ČR nechtějí majetek dobrovolně vydat, chtějí na to mít rozsudky nejméně na úrovni krajského soudu," řekla advokátka Wenigová.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Priliaty olej do ohňa sporu medzi lesníkmi a ochranármi na Slovensku

Priliaty olej do ohňa sporu medzi lesníkmi a ochranármi na Slovensku

Lesnictví

Skutočnosť, že v novej vláde na Slovensku sú obe ministerské kreslá (Pôda aj MŽP) obsadené nominantmi jednej strany (OĽaNO) vzbudzuje nádej, že v situácii dôjde...

Vláda schválila protikrizová opatření MZe kvůli koronaviru za šest mld. Kč

Vláda schválila protikrizová opatření MZe kvůli koronaviru za šest mld. Kč

Lesnictví

Více než miliardu korun pro vlastníky lesů, zvýšení rozpočtu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) o miliardu a 3,3 miliardy na doplňkové platby...

MZe: Další peníze pro vlastníky lesů bude muset odsouhlasit vláda

MZe: Další peníze pro vlastníky lesů bude muset odsouhlasit vláda

Lesnictví

Další 1,3 miliardy korun na kompenzace poklesu cen dříví budou k dispozici, až je schválí vláda. 23. 3. to v reakci na požadavek Sdružení vlastníků...

V čele Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova na Slovensku bude poprvé lesník

V čele Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova na Slovensku bude poprvé lesník

Lesnictví

V sobotu 21. března prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová jmenuje novou Vládu Slovenské republiky. Ministrem zemědělství a rozvoje venkova se stane poprvé lesník, Ing. Ján...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby