logo Silvarium tisk

Havlíčkobrodsko – Chladné počasí a vysoká cena palivového dřeva, to jsou hlavní důvody, které do lesů na Havlíčkobrodsku přivádí čím dál více zlodějů.

Objevují se zde „troškaři”, kteří se na lup vydávají nenápadně, s kočárkem a pytlem, ale i protřelí „mazáci”. Ti u lesa zaparkují káru a odvezou si dříví, které je už předem pokácené a nařezané. Majitelům tím způsobují desetitisícové škody. Krádeže v lesích nejsou žádnou novinkou. Dřevo mizí stále a rok od roku ve větším množství.

Příčinou krádeží je finanční situace

„Lidé kradou čím dál víc. Příčinou je hlavně špatná finanční situace v naší společnosti, což samozřejmě nikoho neomlouvá. Dalším podnětem ke krádežím je také cena dřeva, která je momentálně na svém maximu za posledních pět let. Tím pádem je drahé i palivové dřevo,” říká hajný z lesního družstva Štoky Pavel Svoboda.

V regionu se většinou objevují menší krádeže, které mají na svědomí jednotlivci.

„Každý den pozoruji z okna dvojici, která si to do lesa špacíruje s kočárkem. Divila jsem se, proč si k procházce vybrali zrovna tak divoký terén, ale jen do doby, než jsem je viděla jít zpátky. V kočárku totiž nevezli dítě, ale pytel dřeva,” popisuje jeden z mnoha případů Veronika z Mírovky.

Většina zlodějů je ale vybavena lépe. Do lesa se vypraví autem s prostorným kufrem, nebo s sebou má přípojný vozík. Většinou se ani neobtěžují dřevo kácet, ale kradou rovnou nařezaná polena u lesních cest nebo přímo ze skládek. „U nás v okolí Havlíčkova Brodu a Štoků se jedná většinou o menší krádeže, a to hlavně palivového dřeva. Říkám menší krádeže, ale i ty se mohou vyšplhat až k deseti nebo dvaceti tisícům. V dnešní době kácecích strojů jsou na skládkách i slabé kousky dřeva, které zloděj unese lehce v ruce a nepotřebuje ani motorovou pilu, takže zastaví auto s károu, nahází do ní dřevo a za pět minut ve dvou lidech je pryč,” doplňuje Pavel Svoboda.

Lesníci se snaží krádežím předejít, jak jen to jde. Není to ale zrovna jednoduchý úkol. Když už se někdo vydá krást, máloco ho zastaví. Důležité je chytit ho při činu. „Proti zlodějům se chráníme tak, že v lesích a u skládek instalujeme fotopasti, které zloděje nafotí. Bohužel už se mi také stalo, že mi ukradli i jednu fotopast, takže je to těžké,” konstatoval hajný .

Pokud zloděj není chycen přímo při činu, tak nemá ani cenu volat policii, protože pachatel je neznámý a případ je odložen.

V opačném případě může policie zlodějům uložit peněžitý trest, nebo je poslat rovnou do vězení. „Pokud pachatel způsobí škodu do pěti tisíc korun, věc kvalifikujeme jako přestupek proti majetku, za který může správní orgán uložit pokutu až do výše 15 tisíc korun. Jestliže se škoda vyšplhá nad pět tisíc korun, jednáse o přečin krádež. Trest potom závisí na výši způsobené škody. Pokud je do 50 tisíc korun, hrozí pachateli odnětí svobody až na dva roky, případně zákaz činnosti nebo propadnutí věci. Pokud je způsobená škoda v rozmezí 50 až 500 tisíc korun, hrozí pachateli až pět let odnětí svobody, případně peněžitý trest” uvedla k případům krádeží mluvčí policie Monika Pátková. Lidé mají možnost si palivové dříví obstarat i legálně. Vzhledem k ceně je to ale příliš neláká. „V dnešní době je cena tak vysoká (1m asi za tisíc korun), že si myslím, že je výhodnější topit jinak. Kdyžse k tomu připočte ještě práce, co se dřevem je, tak je asi lepší si koupit uhlí,” dodal Pavel Svoboda.

 

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě