logo Silvarium tisk

Roman FOJTA, moderátor 
Jakou zvolit skladbu lesa, aby přežil suché roky a odolal i škůdcům. To řeší výzkumníci Mendelovy univerzityListnaté stromy podle nich umějí vláhu zadržet výrazně lépe než jehličnatá monokultura. Jejich rozsáhlejší kořenový systém se taky dokáže dostat k vodě ve větších hloubkách. 

Barbora MĚCHUROVÁ, redaktorka 
Loni byl tady všude hustý les. Letos už jen holá mýtinaSmrky nedaleko Adamova zasáhlo nejdřív sucho, a potom je dorazil kůrovec, případně vítr. 

Lumír DOBROVOLNÝ, lesník, ŠLP Křtiny 
Smrky mají mělký kořenový systém, jak sami vidíte. Takže oni v podstatě nedokáží využít tu vláhu z té spodní vody. 

Barbora MĚCHUROVÁ, redaktorka 
Několik zbylých smrků podle lesníka a výzkumníka Lumíra Dobrovolného nedožije konce letošního roku. Kromě toho že zmizel kus lesa, mají lesníci i ekonomickou škodu. Jde do statisíců korun na hektar. Aby tomu do budoucna zabránili, vysadili studenti lesnictví na volném svahu nové sazenice. Místo jehličí budou mít listy a kořeny budou hlubší. 

Jan ROZSÍVAL, student, Mendelova univerzita v Brně 
Tohle je dub. Zde zalesňujeme jenom duby. Momentální situace nás nutí zalesňovat tímto způsobem, těmito dřevinami

Lumír DOBROVOLNÝ, lesník, ŠLP Křtiny 
Listnáči mají hlubší kořenový systém, takže jsou lépe schopni pracovat s tou podzemní vodou. Jsou lépe přizpůsobené těm změněným klimatickým podmínkám. 

Barbora MĚCHUROVÁ, redaktorka 
Změna klimatických podmínek podle odborníků znamená, že roční úhrn srážek je pořád zhruba stejný, jen prší méně často a o to intenzivněji. Klíč ke zvládnutí sucha proto vidí v zadržování vody v krajině. Pomoct by měla celá řada opatření. 

Petr KUPEC, odborník na hospodaření s vodou v lesích 
Směřují k hrazení bystřin, a hrazení především strží, kdy pomocí hrazení strží my můžeme zachytit zase vodu v lese. No, a pak jsou to opatření vyloženě technická, to znamená především výstavba malých vodních nádrží v lesích. 

Barbora MĚCHUROVÁ, redaktorka 
Ve vysazování listnáčů budou lesníci z Mendlovy univerzity pokračovat. A chtěli by, aby se změna druhové skladby lesů rozšířila i do dalších míst v České republice. Přesto na připomínky sucha budou lidé v přírodě narážet. Co dokázalo sucho v kombinaci s kůrovcem zničit za pár měsíců, to teď bude dlouho růst. Pokud se sazenice uchytí, vzrostlý les jako na protější straně tady bude za 80 let. Barbora Měchurová, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě