logo Silvarium tisk
8.7.2008

Štrasburk/Brusel 8. července (zpravodaj ČTK) - Europoslanci z výboru pro životní prostředí chtějí zmírnit ambiciózní cíle, které si Evropská unie dala v rámci boje s klimatickými změnami pro využívání biopaliv. Reagují tak mimo jiné na kritiku, která se na biopaliva snáší kvůli tomu, že prý přispívají k růstu cen potravin či ničení přírody.

Unie se loni v březnu zavázala, že do roku 2020 sníží emise skleníkových plynů o pětinu a že o 20 procent zvýší podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energie. Součástí toho má být navýšení využívání biopaliv na nejméně deset procent v roce 2020.

Tento poslední cíl však kritizují třeba ekologové, podle nichž přispívá k zvyšování cen potravin a odlesňování. Farmáři totiž třeba v minulosti přešli na ekonomicky výhodnější a státem podporované plodiny jako řepka, které se využívají pro výrobu biopaliv.

Odborníci si hodně slibují od biopaliv druhé kategorie, které se však zatím ještě komerčně nevyrábí. Ty by na rozdíl od těch první kategorie, k jejichž výrobě se využívají třeba řepka, cukrová řepa či kukuřice, mohou být produkovány třeba z biomasy. Nemusely by tak mít takové dopady na potravinovou výrobu.

Europoslanci chtějí, aby podíl biopaliv v roce 2015 činil čtyři procenta na spotřebě pohonných hmot. Schválili také, že v roce 2015 se po analýze situace rozhodne, jak postupovat dál, aby se dosáhlo cíle kolem osmi až deseti procent v roce 2020.

Výbor pro životní prostředí je poradním orgánem. Hlavní slovo má pak výbor pro průmysl. Ten by měl o návrzích rozhodovat v září. Parlament jako celek by o tom měl hlasovat koncem roku.

Šéf výboru pro životní prostředí, český europoslanec Miroslav Ouzký, dnes ČTK řekl, že by se mohlo stát, že při zachování současného cíle deseti procent by se mohlo stát, že by Evropa nebyla schopna pokrýt potřebu. Buď by tak musela pěstovat víc plodin pro výrobu biopaliv, nebo by musela víc dovážet, což by ovlivňovalo životní prostředí ve světě.

"Mohlo by to být moc," řekl Ouzký o desetiprocentním cíli. "Všechna pole by byla jen žlutá, a nic už by nezbylo na brambory," dodal v nadsázce. Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) také podle něj v zatím nezveřejněné zprávě uvádí, že asi jen 3,5 procenta biopaliv by mohlo být v Evropě vyráběno udržitelným způsobem.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě