logo Silvarium tisk

Vojenské lesy a statky (VLS) vybudovaly na pláních kolem Padrťských rybníků v Brdech dalších 11 tůní. V CHKO Brdy, kde byl do roku 2015 vojenský prostor, zadrží více vody a vytvoří vhodné podmínky pro vzácné i obvyklé vodomilné živočišné i rostlinné druhy. Nové tůně vznikly na bývalé protitankové střelnici Padrť. Mají rozlohu 670 metrů čtverečních a jsou na odvodňovacích kanálech, zpomalují odtok vody a pomohou jejímu zasakování do okolí, řekl dnes ČTK ředitel VLS Roman Vohradský.

VLS s Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK) navázaly na první část revitalizace vodního režimu kolem dvou největších brdských rybníků v roce 2020, kdy tam vzniklo osm tůní o rozloze 800 metrů čtverečních a meandry na odvodňovacím příkopu. S budováním tůní za statisíce korun začaly VLS v roce 2018. Desítky jich vznikly například v lesích u Strašic, Obecnice, Mirošova a v okolí Jinců.

"Podmáčení okolních travních porostů přispívá k šíření zvláště chráněných vlhkomilných organismů. Tůně jsou domovem všech obojživelníků, kteří do této oblasti patří, tedy tří druhů čolků a pěti druhů žab," řekl Bohumil Fišer z AOPK. V budoucnu by měly podle něj přibýt vlhkomilné druhy ptáků z řad bahňáků - bekasiny, chřástalové, ale také jeřábi.

VLS dále vybudovaly pět větších vodních nádrží v lesní krajině a dále finišují se studií pramenných oblastí v Brdech. "V příštím roce spustíme revitalizaci vybraného prameniště v oblasti Voložného potoka pod vrchem Praha," řekl šéf brdské divize VLS David Novotný.

Na území CHKO Brdy jsou zadány nové dvě studie, zaměřené na další možnosti opětovného zadržení vody v krajině. Zaměří se na místa, která byla dlouhodobě odvodňována. První z nich se zaměřuje na plochy, které nadměrně utužil pohyb lesní techniky při kůrovcové kalamitě. "Srážky jimi velmi rychle odtékají z holiny pryč. Studie má za cíl navrhnout co nejjednodušší opatření, která na těchto místech znovu načechrají půdu a formou drobných louží a tůněk zpomalí odtok vody," řekl Fišer.

Druhá studie se zaměří na bývalé vojenské cvičiště na Předních Bahnech a Vlčí potok, kde jsou z minulosti úpravy, jež toto území odvodňují. "Vytipuje místa, jejichž úpravou nejsnáze docílíme zpomalení odtoku vody. Vzniknout by tu měly mokřadní biotopy, tůňky i nádržky s kolísající vodní hladinou. Plánuje se také úprava narovnaného a zahloubeného koryta Vlčího potoka," řekl mluvčí VLS Jan Sotona.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě